Problem [Ram] Mam Mniej niż powinienem mieć!

Wiec To jest mój sprzęt :

Proc : AMD Quad core 4.2 GHZ

Ram : 16 GB

Sys : Win7/64Bit Ultimate

Graf : Gigabyte GTX 680 2GB

Po złożeniu kompa miałem 16 GB ramu rok minął zrobiłem format kompa i mam 12 [Dostępne 7.98]

Wiec jak ktoś wie dlaczego bardzo bym prosił o pomoc thx.


Dzisiaj siedziałem nad kompem i wyciągałem ram wkładałem po jednym i się dowiedziałem ze 1 kość daje mi teraz 3 GB a nie 4GB gdzie na początku jak kupiłem sobie 4 kości po 4GB miałem 16 GB ramu.

I teraz myślę jak to jest możliwe.

Sprawdź dokładnie moduł po module -być może któryś się wysunął (jeśli nie tylko formatowałeś ale i czyściłeś komputer), albo po prostu jeden z nich uległ uszkodzeniu.

Podaj werjsę systemu windows.

Zapewnie jedna z kości musiała ulec uszkodzeniu, a co do dostępnych ram to ja trochę niewiem ale moja filozofia jest taka

że system se bierze ze swoich wymagań te może z 1,5-2gb (w zależności jaki się system ma) bo ja mam laptopa z 6gb ram (windows 8 pro [64])

i mam pokazane że 6gb ram (dostępne 4,98gb)

Ultimate

… co nie ma większego znaczenia, ponieważ system jest :

To co napisał patryq991 - to normalne sprawa w przypadku kiedy pamięć RAM jest współdzielona z układem graficznym. W twoim przypadku albo któraś kość się obluzowała (co powinno mieć swoje odbicie w podsumowaniu pamięci dostępnej zgłaszanej przez BIOS), albo po prostu któreś banki uległy uszkodzeniu, i Windows ich nie używa.

Dzisiaj siedziałem nad kompem i wyciągałem ram wkładałem po jednym i się dowiedziałem ze 1 kość daje mi teraz 3 GB a nie 4GB gdzie na początku jak kupiłem sobie 4 kości po 4GB miałem 16 GB ramu.

I teraz myślę jak to jest możliwe.

Zrób Memtest z tym jednym modułem i będziesz miał odpowiedź.

Odpowiem filozoficznie: tylko diamenty są wieczne …

Zmieniałeś kartę graficzną?

One często ciągną RAM

Nie zmieniałem karty Graficznej ale często mam updaty ale to na pewno dużo nie zmienia

@Veers, jeśli się nie znasz nie odzywaj się i poczytaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Windows_7

Tabelka z wersjami.

Burdziupl - tak z ciekawości zapytam ( bo zdanie już sobie wyrobiłem) - ty przeczytałeś post otwierający, czy tylko tak sobie przeleciałeś po nim wzrokiem, i nie zgłębiając dalszych wypowiedzi postanowiłeś wtrącić coś od siebie, podpierając się we dodatku nie w pięść ni w oko Wikipedią ?