Problem: storahci, disk - zawieszanie się systemu

Witam, mam “drobny” problem. Kiedyś miałem na komputerze win 7, wszystko było ładnie, pięknie, postanowiłem wypróbować windows 8, z powodu tego, iż jest wydajniejszy pod wieloma względami. Na nim spotkałem się z takim o to problemem - system się zawieszał na około 10-30 sekund. W podglądzie zdarzeń wyskakują błędy:

Wróciłem do windows 7. Znowu wszystko było ładnie.

Po kilku tygodniach wyszedł Windows 8.1. Po przetestowaniu go ucieszyłem się, nie było zawieszek, ale był problem z grami (0x00007b, ale poradziłem sobie) i po reinstalacji win 8.1 znowu spotkałem się z błędami storahci/disk, z zawieszaniem się systemu. 

Wyeliminowałbym tu padający dysk, gdyż na windows 7 nie było takich problemów.

PS. Zdarza się też wysokie zużycie dysku [wraz z zawiechami] - szczególnie przy włączaniu aplikacji Windows 8 [chodzi mi o te, co pobieram przez Windows Store]

Mój laptop to Asus X52JE. 

 

Daj screena z HDTune z zakładki Health

 

http://www.hdtune.com/files/hdtunepro_550_trial.exe

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/um/a4/uq/agpcqf.jpg

Dysk ma problem z komunikacją pomiędzy laptopem a dyskiem. Ogólnie strasznie wysoki parametr C7. Ponad 1000x wyłączony na siłę (C0), rzucasz laptopem :d parametr (BF). Ogólnie proponowałbym dysk wymienić.

Wyłączany na siłę, czyli przyciskiem? Jeżeli tak, to tego nie robię.

Pisałem, że to raczej nie dysk, bo na windows 7 tak nie ma, tylko na win8/8.1, czyli raczej nie dysk. 

Hej,

Screen wskazuje na mnóstwo błędów w komunikacji pomiędzy dyskiem, a płytą główną. Na początek warto więc zmienić kabel sygnałowy, którym dysk łączy się z płytą główną. Dysk dodatkowo można przepiąć do innego portu SATA. Po wymianie monitoruj wartość parametru C7 - liczba błędów nie powinna się zwiększać.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dimatheus, nie mam kabla sygnałowego, dysk po prostu wkładam w odpowiednie miejsce i tyle. 

Tam jest wejście na jeden dysk (chyba, że coś przeoczyłem)

Hej,

Faktycznie jakoś umknęła mi informacja, że chodzi o laptopa. Generalnie najlepiej byłoby sprawdzić działanie laptopa z innym dyskiem - choć na próbę. Jeśli masz na przykład jakiś dysk zewnętrzny z interfejsem USB, wyjmij dysk, przerzuć go do laptopa, postaw system - bądź zrób klonowania danych z obecnego dysku - i sprawdź, czy będą pojawiać się błędy. Jeśli tak, możliwe że uszkodzony jest kontroler na płycie głównej. Jeśli nie - poprzedni dysk prawdopodobnie kończy żywot.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Sprawdzę, bo będę w piątek miał taką okazję.

PS. Przypominam, iż na win7 wszystko dobrze, może sterowniki? Jeżeli jak - to jakie?

Hej,

Mało prawdopodobne, by był to problem w samym systemie, tym bardziej że przecież analiza S.M.A.R.T jak byk informuje o problemie sprzętowym. Sterowniki zintegrowane z systemem powinny poprawnie działać zarówno na Win 7, jak i na Win 8. Aczkolwiek możesz sprawdzić działanie dysku na innych sterownikach do kontrolera dysku poprzez instalację sterowników do chipsetu płyty głównej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dysk podłączony przez USB (kieszeń dysków) ciągle posiadał takie problemy.

Powtórzę, bo ciągle mi się wydaje, że to nie wina dysku!

Miałem win 7 - wszystko ok. Win 8 - zawiechy, win 7 - wszystko ok, win 8.1 - brak zawiech, ale problem z niektórymi aplikacjami, win 7 - wszystko ok, win 8.1 - zawiechy.

 

Możliwe, że to sterowniki (?), ale jak to sprawdzić, jak je zmienić/zaktualizować/zainstalować - nie wiem.

Czy nie masz przypadkiem chipsetu intel hm5x lub hm6x ?

Po serii laptopa zdaje mi się, że właśnie tak jest. Jeśli tak- cóż nie jest to łatwy problem do rozwiązania ale spróbuj zainstalować różne wersje sterowników do Chipsetu jak i np. Intel Rapid Storage.

Nie wiem właśnie czy mam hm5x czy 6. W Evereście sprawdzałem, a tam mam takie cóś - Płyta główna: nieznane. [a czytałem na necie i tam się sprawdza chipset].

W menadżerze urządzeń mam: Intel(4) 5 series 4 Port Sata AHCI controleler - czyli mam hm5x?

Tak masz HM55. Pokombinuj ze sterownikami, spróbuj zainstalować nawet starsze ja np. kiedyś do Windows Vista na Win 8 zainstalowałem i pomogło. Ew. przeczytaj mój wpis na blogu http://www.dobreprogramy.pl/patryk9200/HotZlotowy-SSD,42012.html

Szukaj nagłówna “Intel HM55- przekleństwo”. Tam masz linki do stron z rozwiązaniami które powinny pomóc,

Używałem teraz programów, które powodowały zwieszki i wynik znakomity - zerio zawiech. 

Dwie godziny korzystam z komputera i wszystko pięknie ładnie.

Jeszcze prosiłbym zostawić, jutro dopiszę, czy nic się czasem nie stało.

Wielkie dzięki, problem rozwiązany!