Problem . System "nie widzi" brakujących 30GB

Witam Posiadam dysk twardy 160 GB firmy Samsung. Dysk podzieliłem na dwie partycje NTFS. Pierwsza C- systemowa 15GB i …tu problem.

Na drugiej partycji system windows XP po otwarciu ikony Mój komputer pokazuje tylko 113 GB wolnego miejsca.

Dodaję iż wcześniej dokonałem formatu obu partycji. Podczas formatu ilość wolnego miejsca pokazana na drugiej partycji była prawidłowa.

Jak odzyskać “zagubione” 30 GB.

A sprawdź w zarządzaniu czy nie masz przypadkiem jakiegoś obszaru nie przydzielonego do żadnej partycji

PPM Mój komputer -> zarządzaj -> zarządzanie dyskami

Niestety system nie widzi również żadnego obszaru nieprzydzielonego . Jak napisałem wyżej:

C(system) partycja NTFS 15 GB

D(nowy) partycja NTFS 113 GB

Te 30GB to nie widzi system wygląda na to że chyba masz XP+sp1 doinstaluj sp2 powinno zadziałać jak robiłeś partycje dyskietką startową 98 to też żle pokazywał pojemność chyba że robiłeś to pm to on widzi cały i tak samo jak sie robi za pomocą XP no ale już system nie widzi

Oczywiście zapomniałem na początku dopisać .Mam Windowsa XP + SP2. Pomimo to jak w temacie.

w programie SpeedXP jest taka opcja włącz obsługę dużych dysków. może to pomoże.

No a ile go widzi bios ? może tu leży błąd sprawdziłeś może trza go aktualizować nic nie piszesz czy ten dysk już chodził i byl widoczny cały czy dopiero go kupiłeś dlaczego go na nowo robiłeś ?

Do Dziadek 43 Bios widzi go poprawnie tj.160 GB. Prawdą jest iż, ten dysk jest nowy.

Do Core 2 Duo w mojej ocenie 160 GB to nie jest tak dużo . Windows XP + SP2 “musi” go widzieć.

Ale podczas partycjonowania np fdiskiem pod dosem musisz potwierdzić czy chcesz włączyć obsługe dużych dysków.Ja zawsze robie na nowym dysku takim dużym jedną partycje potem format dopiero potem dziele na partycje no i c format i instalka nigdy nie brakowało gb zawsze coś zajeło ale nie tyle i nigdy nie robie tego z płytki XP.

Sprubuj tego super fdisk 1.0

Fdisk is a FREE driven disk partition manager. With the freeware you can quickly and easily create, delete, format partitions on IDE/ATA/SATA/SCSI hard disk drives without destroying data. Super Fdisk can be installed on Windows 95/98/ME/NT/2000/XP/2003 and it is easy to create emergency floppy disk or burn bootable CD to manage partitions. With SUPER FDISK you cano

http://support.microsoft.com/kb/305098/pl

ja mam ten sam problem mam dysk 160 gb bios pokazuje 160,ale xp pokazuje ze mam 137gb z czego wolnego miejsca ma 127gb pomozecie w tej sprawie?? po zaladowaniu linuxa system widzigo jako 149gb czyli rzeczywista wartosc! mam teraz xp+sp2

jest to w ogóle problem formatu NTFS, często eksplorer wyświetla

błedne informacje o wielkości partycji, czytałem całą stronę

Microsoftu o tym problemie, jak na razie nie ma rozwiązania;

w każdym razie właściwą informację podaje bios;

jeśli znajdę link do strony to go dołączę

ps. wyświetla błędne informacje również o wielkości plików, np.

u mnie kilkudziesięciokilobajtowa wizualizacja do winampa

ma według niego 190mb!

miałem to, jak się okazało, pod ręką

http://support.microsoft.com/kb/315688

Jak już wspomniał De Niro należy wejść do rejestru

Start >> Uruchom >> regedit

odnaleźć

HKLM\System\CurrentControlSet\Services\Atapi\Parameters

i utworzyć wartość DWORD

EnableBigLba - REG_DWORD – 00000001

umożliwia obslugę dysków powyżej 137 GB

:slight_smile:

leon$mam go utworzyc czyli modyfikuj (ab)domyslna ?? czy utworzyć nowy klucz??

Złączono Posta : 04.01.2007 (Czw) 18:37

leon$ czyli utworzyc nowy klucz ??? EnableBigLba - REG_DWORD – 00000001

Złączono Posta : 04.01.2007 (Czw) 18:41

leon$ czyli utworzyc nowy klucz ??? EnableBigLba - REG_DWORD – 00000001 ?? czy zmodyfikowac domyslny???

Złączono Posta : 04.01.2007 (Czw) 19:50

zrobione ale nadal to samo 137 gb ,wolnego 127gb ,moze teraz przeinstalować system lub formata zrobic???

Odszukaj ścieżkę

HKLM\System\CurrentControlSet\Services\Atapi\Parameters

podświetl Parameters po prawej Nowy >> wartość DWORD >> nazwa

EnableBigLba >> wartość 1

:slight_smile:

leon zrobilem ale nic sie nie zminia

Złączono Posta : 04.01.2007 (Czw) 21:00

:frowning:

sprawdż sobie :

1- kosz - przydzieloną pojemność

2 - punkty przywracania systemu

i pewnie znajdziesz swoje brakujące 30 gb

marek ale kosz nalezy tez do wielkosci dysku

Złączono Posta : 13.01.2007 (Sob) 17:13

moze jesli podziele dysk na 2 partycje np 1na 20gb a2 reszta to wtedy odzyskam te zagubione giga ???

Złączono Posty : 20.01.2007 (Sob) 14:01

podzielcie dysk na 2 lub kilka partycji a :wink: bedzie git :slight_smile: