[Problem] Uruchamianie gier (problem z kartą graficzną?)

Witam.

Mam pewien problem z grami. Otoz na moim kompie nie chca dzialac, tak samo zreszta jak filmy (moge je jedynie odtwarzac w Winampie). Mam Win98 (tutaj daje screena aby zobaczyc czym dysponuje -> http://tinypic.com/e6wp5w.png). Dotychczas mnie to nie interesowalo, bo rzadko gram, ale teraz chcialbym sobie w cos popykac i lipa. Biore np. gre Stund GP (taka mala gierka, wycigi samochodowe, luzacka :wink: ), klikam na ikonke, pojawia sie czarne tlo (tak jakby “chcialo wchodzic w gre”), ale nic sie nie wyswietla, nie moge nic zrobic - tylko restart.

Co moze byc przyczyna? Czy macie na to jakies rady? Prosze o jakas pomoc.

Pozdrawiam serdecznie.

Na innych forach pisali, ze moze to byc karta graficzna. Polecali, abym zaktualizowal sterowniki. Mam karte NVIDIA GeForce2 MX 100/200, i chcialbym ja zaktualizowac, ale przeczytalem na tym forum to:

  1. Odinstalować aplikacje sterujące kartą graficzną.

  2. Odinstalować stary sterownik karty graficznej.

  3. Restart kompa i uruchamiamy karte graficzną na

sterownikach systemowych.

  1. Wgrywamy najnowszy pakiet sterowników do

obsługi płyty głównej, restart kompa.

5.Wgrywamy nowy sterownik karty graficznej oraz

oprogramowanie karty graficznej.

I troche sie przestraszylem. Chodzi o to, ze ja w tych sprawach nie za bardzo sie sprawdzam :wink: Calkiem mozliwe, ze moge cos nabroic. Mam gdzies plyte NVIDIA, wiec w razie czego moge to z powrotem (w razie niepowodzenia) zainstalowac. Moze napisze czego sie obawiam i mam nadzieje, ze ktos mi cierpliwie to wytlumaczy :wink:

  1. Odinstalować aplikacje sterujące kartą graficzną.
  • czyli wchodze w “Panel sterowania” -> “System” -> “Menadzer urzadzen” -> rozwijam zakladke “Karty graficzne”, zaznaczam NVIDIA GeForce2 MX 100/200 i klikam na “Usuń”?
  1. Odinstalować stary sterownik karty graficznej.
  • jaki to jest ten “stary” sterownik? Gdzie on sie znajduje? Jak go usunac, itd? :wink:
  1. Restart kompa i uruchamiamy karte graficzną na

sterownikach systemowych.

  • restart, to rozumiem. Ale "uruchamiamy karte graficzną na

sterownikach systemowych"? Nie za bardzo rozumiem o co chodzi…

  1. Wgrywamy najnowszy pakiet sterowników do

obsługi płyty głównej, restart kompa.

  • czyli to co sciagne ze strony (tj. nowe sterwoniki), klikam zapewne na “Setup” i to sie tam gdzies instaluje? :slight_smile:

5.Wgrywamy nowy sterownik karty graficznej oraz

oprogramowanie karty graficznej.

  • to samo co powyzej? No, nie za bardzo kumam…

Sorry, za takie banały, ale licze na jakies szczegolowe i cierpliwe wyjasnienie, poniewaz jestem w tym laik, a nie chce nic pochrzanic (do tego to mam zdolnosc).

Pozdrawiam serdecznie.

No dobra, luzacko :lol:

W ogóle instalowałeś jakieś sterowniki, bo jeśli nie to pierwsze 3 punkty można pominąć :stuck_out_tongue:

Możesz podać model ?

Albo zainstaluj po prostu te, które masz na CD dołączonym do płyty, jeśli tego nie robiłeś… :roll:

Pobierasz z tej strony numerek 28.32

:arrow: ftp://download1.nvidia.com/Windows/

Spójrz jeszcze na ten temat:

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=44332

Kto pyta, nie błądzi :stuck_out_tongue:

Aha, jeśli chodzi o te filmy, to pewnie brakuje Ci kodeków :slight_smile:

A kodeki pobierzesz z tąd;

http://www.free-codecs.com/download_sof … =1075&s=42

Nic nie instalowalem. Tzn. po formacie, instalowalem grafike z tej plyty, ale to chyba standard.

Czyli musze zainstalowac te 28.32? Ale wpierw usunac tamta karte? Dobrze rozumuje? Czy moge instalowac to bez usuwania?

A jesli chodzi o filmy i ich odbieranie, to kodeki raczej nie pomoga. Instalowalem juz wiele, ale nic z tego. Oczywiscie po zainstalowaniu jednych i sprawdzeniu, ze nie dzialaja, wywalalem je i instalowalem nastepne, itd. Nic nie pomoglo…

Spróbuj te sterowniki ,może akurat zadziała.Zainstaluj i restart kompa:

http://www.nvidia.com/object/win9x_77.72.html

Lepiej jest usunąć :smiley:

Wtedy odinstalujesz sterownik. Niewiem, jak będzie się ona nazywała, bo mam Radeona, ale poszukaj w Dodaj/usuń programy.

Opisałeś powyżej…

Możesz jeszcze przejechać na koniec Driver Clenearem.

:arrow: http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=471&t=29

System sam się uruchomi na tych sterach, nie musisz nic robić :wink:

Sterownik w dodaj usuń programy :? :? :?

Nie, nie, aplikacja sterująca , tak mam w moim Radeonie (Catalyst Control Center)

Możesz nowe sterowniki zainstalować na stare.

Dobra, to czyli usuwam (“Panel sterowania” -> “System” -> “Menadzer urzadzen” -> rozwijam zakladke “Karty graficzne”, zaznaczam NVIDIA GeForce2 MX 100/200 i klikam na “Usuń”?). Pozniej “przejezdzam” Driver Clenearem, usuwam to co jest do usuniecia (w ogole to pierwszy raz bede uzywal tego Driver Clenearem :wink: ), i instaluje “28.32_win9x”, tak? :wink:

EDIT:

Jak zainstaluje NOWE na STARE, to nie bedzie sie nic “gryzło”?

To jest tylko dodatek do catalystów, w ten sposób nie usuniesz sterownika. Sterownik usuwasz poprzez Menedżer urządzeń.

Mniej, więcej :wink:

Aplikacja to Driver Cleaner :stuck_out_tongue:

Powodzenia. :smiley:

Złączono Posta : 02.10.2005 (Nie) 12:28

fiesta , dokładnie tak napisałem :slight_smile:

Aplikację sterującą (dodatek) także trzeba usunąć przed zainstalowaniem nowych sterów :wink:

Niestety. Nic nie pomoglo, gry dalej sie nie uruchamiaja… Ten sam problem. Niech to… Ten komp jest jakis pechowy, nic nie chce poprawnie dzialac :?

Czy w inny sposob mozna pozbyc sie tego problemu? Poza formatem?

Cze! Co do filmów to musisz zainstalować media playera w wersji co najmniej 6. Najlepiej 9 albo 10, wtedy będą chodzić też filmy w formacie WMV. A dlaczego nie chodzą gry to nie mam pojęcia. Niestety…

Niestety, to nie dziala. Mialem juz WMP, ale przy otworzeniu jakiegos pliku video - wieszal sie, tak jak i pozostale tego typu programy…

Pozdrawiam

Jedyne co mogę w tej sytuacji powiedzieć to- ???

Najczęściej to był powód. Może masz uszkodzoną kartę graficzną. Jak masz skąd pożyczyć inną to sprubuj. Niestety nic więcej nie mogę poradzić.

Byc moze tak jest. W ogole kompa trzeba by “przeczyscic”, bo ma duzo wad, ktorych nie powinien miec… Dalbym do znajomego, ale nie wiem ile to bedzie trwac… Dzieki za wszystkie odpowiedzi. No i moze ktos jeszcze wie, co to moze byc, to chetnie poczekam.

Pozdrawiam