Problem USB oraz Zewn.HDD 2,5" 320GB

Witam wszystkich na Forum z góry dziękuję za pomoc.

Posiadam 2 komputery na którym jest problem _ Pierwszy na płycie Gigabite ma około 12m-cy, Drugi na ATHLON II X4 620 GF615M-P33 DDR3 FV SS około 6 m-cy jedyne co je łączy to Pracują na AMD i kupione są w jednym sklepie nawet systemy są różne Pierwszy jest na Windows XP Drugi na UBUNTU 9.10 oraz HDD 2,5 SATA2 320GB na USB i właśnie tutaj zaczynają się schody.

Opis Problemu

Podczas zapisu na HDD USB jest wszystko OK ale podczas odczytu grubszych plików przestaje kopiować tzn HDD USB miga i pracuje ale nie kopiuje

Przykład kopiowałem 10 plików zajmujących około 5GB przy około 60% zatrzymał się miał skopiowane 2,9GB ale dysk cały czas miga czekałem około 5 minut i nic ab zatrzymać musiałem odłączyć USB kablem, plik się nie powiększył na HDD docelowym wielkość pliku się nie zmieniła i nadał miała 2,9GB.

Na WINDOWS XP objaw po odłączeniu HDD z USB to komunikat “Opóźniony zapis nie powiódł się” UBUNTU jest bardziej przyzwoity i nic nie wyświetla

Moje postępowanie

Z pierwszego rzutu oczywistym jest uszkodzenie HDD USB ale tak nie jest ponieważ testowałem dysk na innych komputerach dokładnie na 4szt. które są na INTELU i tego problemu nie było, dodatkowo posiadam taki sam dysk lecz 80GB ale na ATA i na nim nie ma żadnego problemu na żadnym komputerze. Dodatkowo zmieniałem kabel aby wykluczyć awarię, też nie pomogło podłączałem 2 wtyczki naraz też nie pomaga. Na dysku próbowałem różne formaty NTFS, FAT32, EXT4 ale w sumie co to ma za znaczenie jeżeli na innych chodzi poprawnie bez żadnych problemów i na 1 USB .

Na zakończenie jeszcze jena próba tym razem na tylnych USB podłączone 2 kabelki zakończone niepowodzeniem przy 35% tj 1,8GB.

Moje podejrzenia to zasilacze ale 2 mają powyżej 300W już sam nie wiem ale podłączając HDD pod laptopa gdzie nawet nie ma mowy o dużych zasilaczach śmiga bez problemu.

Bios ustawiałem różne konfiguracje przeważnie konfiguracja optymalna

Dodatkowa informacja może pomocna przy pierwszym uruchomieniu komputera i przegrywaniu procent kopiowania jest duży wraz z odłączaniem i ponownym podłączeniu procent spada przykład wyżej 1 - kopiowanie 60%, 2 - 35% przy dalszych próbach % spada, jeżeli chcę przegrać większy plik np w Tcmd co 10% wciskam przerwa i w ten sposób przegram cały plik.

Pozdrawiam :frowning: :frowning:

Dodane 13.03.2010 (So) 17:10

:smiley: Takie odpowiedzi uzyskałem na innym forum może to w czymś pomoże


Daj smarta z tego/tych dyskow, ale bez przelotki usb, czyli podepnij je bezposrednio do kompa.

Opóźniony zapis jest opisany w faqu Microsoftu. Czasami sam Windows swiruje - mialem podobnie z Raidem, format + instalka od nowa - a czasami dyski sa fizycznie uszkodzone stad prosba o smarta.


Nawala coś z przesyłem USB na 95%. Albo gniazdo, albo kabel, albo kontroler.


Nawala dlaczego nawala jeżeli na innych kompach jak już wyżej pisałem jest wszystko Oki na testowanych komputerach są systemy :

Windows Xp

Windows Vista

Ubuntu

Lecz wszystkie są na Intelu i działa wszystko na 100%

Zastanawiam się nad ustawieniami w biosie lecz tam niewiele jest.


Ale może porty prądowo nie wyrabiają - dużo masz rzeczy podpięte pod USB

Może dodatkowy niezależny kontroler np taki

http://www.gral.pl/preview/rozni_produc … wy_89.html

rozwiąże ten problem

A to są porty USB2.0 - może trzeba sterowniki jeszcze raz ze strony producenta płyty doinstalować


Sprawdziłem odłączyłem wszystkie USB zrobiłem restart i nic stanął przy 48% skopiował 2,8GB Apropos sterowników na Windows XP zainstalowane wszystkie a na UBUNTU to już sam system sobie z tym radzi.

Dodatkowo Inne dydki zewn.3,5 z zasilanie nawet o pojemności 1TB pracują prawidłowo i osiągają prędkości przekraczające 30MB/s i jednokrotnie potrafią bez przerwy przesyłać po 10-20GB raz przesyłałem 500GB kopiowałem dyski i też bez problemu.

Jedynie z dyskiem 2,5 jet problem tak wynika jakby brakowało prądu na usb ale nie mam pojęcia jak to ugryźć aby zwiększyć prąd na USB.