Problem w zadaniu excel

Cześć

zadanie2.thumb.jpg.a600232538396869cc4d9

 

A z czym dokładnie masz problem? Bo chyba nie chcesz żeby ktoś zrobił całość za Ciebie?

Kombinuję coś w stylu IF B2>E1 AND B2<E2 to wtedy C2=E3, w kolumnie C były by wypisane kwoty odpowiadające markom aut.

Ale to chyba lipa bo za dużo tych warunków będzie jak aut będzie np. 100, może jakaś podpowiedź? :slight_smile:

 

=JEŻELI(B2<=$E$2;$E$3;JEŻELI(B2<=$F$2;$F$3;JEŻELI(B2>$F$2;$G$3)))

Zadanie jest na samym początku źle zaprojektowane. Pojawiają się przedziały pojemności, które nie wchodzą w żaden zakres.Co jeśli samochód ma pojemność 1,55 albo 2,09 itd?

Poza tym widzę kropki zamiast przecinków, z takiego formatowania nic dobrego nie wyniknie.

Formuła powyżej ma zablokowane komórki, żeby można ją było wkleić w pole np.C2 i przeciągnąć serią w dół.

 

 

Racja, poprawiłem już obrazek. Twoja formuła działa :slight_smile:

A powiedz mi czy gdyby tych przedziałów przy OC było np. 100 to dałoby radę jakoś zautomatyzować formułę żeby nie wpisywać 100 razy funkcji “jeżeli…”?

Mam jeszcze jedno pytanie a’propos tego samego zadania. Muszę jeszcze do tej Twojej formuły wziąć pod uwagę taki warunek: samochody kwalifikujące się do dwóch najniższych przedziałów pojemności (czyli 0-1500 oraz 1501-2000) które zapłacą OC do 31 stycznia 2017 będą mogły skorzystać z dodatkowej ulgi 1% od kwoty OC.

Czyli na moje oko trzeba dodać jakiś warunek sprawdzający czy jeżeli aktualna data jest mniejsza niż 31.01.2017 to odpowiednia komórka z ceną OC jest zmniejszana o 1%.

Funkcja jeżeli ma skończoną możliwość powielania i zależy od wersji Excela.

Musisz dodać kolejny warunek na bazie odrębnej komórki. Wyznaczasz sobie komórkę, w której zaznaczysz czy opłacone czy nie - tutaj możliwości jest wiele np. wartość 0 i 1 lub rozwijalna lista, z której wybierasz wartość np. tak lub nie itd.potem dodajesz warunek jeżeli(jakaś komórka=“tak”;komórka z ceną OC*0,99).

Specjalnie nie wstawiłem całej formuły, żebyś sam to zrobił. W zasadzie masz wszystko podane, wystarczy to odpowiednio zespolić.