Problem z 2 dyskami

Witam serdecznie!

Mam problem z 2 dyskami obecnie mam dysk typu SATA który jest na masterze bez zworki próbuje podpiąc drugi dysk ATA jest domyślnie ustawiony na slave… a odpala z niego Windowsa normalnie… próbowałem zmieniac zworki ale to nic nie dało. Prosze o pomoc chciałem miec 2 systemy na SATA Windowsa a na ATA Linuxa.

z góry dziękuję.

Mając dysk na SATA i dysk na ATA chcesz uruchamiać dysk SATA na którym są dwa Windowsy tak ?

Musisz wtedy ustawić bootowanie na pierwszy dysk ( SATA ). Jeżeli o to Ci chodzi.

Napisz jaką masz płytę główną i bios - bo to z tamtego poziomu będzie można sterować bardziej startem komputera z którego dysku

na dysku SATA jest jeden windows i na ATA jeden windows na SATA chce miec windowsa a na ATA Linuxa ale musze najpier go sformatowa. Moja płyta głowna t ASUS p5vd2-mx Se. W biosie jest wszystko dobrze pisze że dyska SATA jest master a ATA slave a odpala zawsze system z ATA.

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.

W płytach Asusa oprócz tego że mamy do wyboru widok który dysk jest który istnieje coś takiego jak menu Boot i tam opcja Boot Device Priority Tam należy ustawić z którego dysku system ma się botować. Innym sposobem choć jednorazowym jest podczas startu komputera i inicjalizacji biosu wciskać klawisz F8. Powinno się wyświetlić okno z wyborem napędu z jakiego chcesz wystartować system. A jeżeli chcesz mieć już naprawdę dobrze skonfigurowany system to zainstaluj jakiegoś boot loadera.