Problem z 4GB ram na Win 7

Mam taki problem

w BIOSIE zamiast 4GB ram pokazuje około 3,1 GB

w Win 7 pokazuje coprawda 4GB ale, zboku dodaje że dostępne 2,99 GB

4e744357593761e1med.jpg

pełne zdięcie :http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4e744357593761e1.html

natomiast w “MONITORZE ZASOBÓW” pokazuje 4 GB ale blokuje 1033 mb na “SYSTEMOWO ZAREZERWOWANA”

8296a2e2ed7fccb2med.jpg

pełne zdięcie: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8296a2e2ed7fccb2.html

Niby mam 4 GB ale jak bym miał 3 GB o co chodzi i co mogę zrobić aby odzyskać ten zarezerwowany 1 GB i co zrobić aby w biosie pokazało 4 GB ??

Przeczytałem kilka tematów ale nie znalazłem jasnej odpowiedzi. Nie ma u mnie w biosie opcji “Memory Ramp feature”, jak trzeba mogę zrobić zdjęcia biosa.

Sprzęt :

Płyta główna : Gigabyte GA-945 GCM-S2L

Pamięć: GoodRam PC2-6400 Dimm 2x2GB

Procesor: Intel® Pentium® Dual CPU 2 x 2.00 GHz

____________________________________

Z góry dziękuje za wszelaką pomoc Andrzej

Stawiam na zintegrowaną kartę graficzną.

System 32 bitowy

http://www.centrumxp.pl/Sprzet/2144,Pam … ndows.aspx

wynika z tego że system widzi około 3 GB

:slight_smile:

On ma 32bit, system 32bitowy nie widzi więcej niż 3,1gb, tak było tak jest i tak będzie. Na windowsie 64bit mam 8gb a gdy przychodzi co do czego to wskazuje 6,66gb, mnie to natomiast nadrabia druga karta w laptopie. :slight_smile:

szybkie dwie odpowiedzi :

  1. Owszem karta zintegrowana, nowa karta już do mnie jedzie, próbowałem na kuzyna karcie jest to samo.

  2. Jest system Windows 7 (64 bit) więc nie mieszajmy z XP, na laptopie do którego mam dostęp też jest 4GB ram i W7 (64 bit) i tam pamięć zarezerwowana to 32 MB

http://support.microsoft.com/kb/978610/pl

nawet jak włożysz kartę graficzną normalną to nie przywróci ci ramu musisz wyłączyć zintegorowaną grafikę w biosie i wtedy odzyskasz ewentualnie zintegrowaną ustawić na 64MB

Nie wiem czy to ma znaczenie ale zauważyłem że

w specyfikacji tej płyty jasno jest określone jakie systemy obsługuje

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … s2l/specs/

również sterowniki do niej(jedynie do LAN Realtek Ethernet Diagnostic Utility) nie są na Win7

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … /download/

:slight_smile:

bo nie musi mieć sterowników

bo jak do visty nie ma sterowników audio a miał viste i miał dźwięk to znaczy że są w systemie

co ma współdzielenie ramu do karty graficznej dla systemu bo nie rozumiem jaką to może mieć przyczynę(skutek jest)

Po przeczytaniu Twojej wlepki stwierdziłem że mi z tej pamięci nici więc zrobiłem tek:

  • Zainstalowałem Win XP 32 bit

  • Aktualizacja bios-a do najnowszej wersji (dalej bydle widzi tylko 3,1 Gb i to będzie wina bios-a)

  • włączyłem PAE (nie wiem poco ale instrukcja tak mówiła)

  • instalacja RamDisk

  • Instalacja wirtualnego dysku w pamięci RAM

  • Przeniesienie pliku stronicowania systemu Windows na dysk wirtualny w pamięci ram

Skutki :

  1. Wykorzystanie całych 4 GB Ram (3Gb dla ram windowsa, 1GB dla plików stronicowania)

  2. Przyśpieszenie plików stronicowania(dostęp do ram nie do dysku) co dało realne przyśpieszenie Windy

Jeśli ma ktoś inne patenty jak przeżucić całą pamięć dla ram to z chęcią przetestuje

małe pytanie czemu kazałeś mu spowolnić system ??

windwos używa ramu kiedy ram się zużyje(czyli zapełni się) to przerzuca to na dysk do pliku stronicowania(to co nie potrzebne albo za duże)

a ty mu kazałeś wrzucać pliki po zapełnieniu ramu przez program który zmniejsza prędkość oraz zwiększa opóźnienie czyli jakbyś przesiadł się z ferrari do malucha

już lepiej jakbyś wyłączył plik stronicowania

Ludzie myślą że jak przerzucą coś do ramu to szybciej będzie działać nawet jeżeli to coś jest używane jak braknie ramu.

Przerzucanie do ramu ma sens kiedy program zapisuje na dysku każdą zmianę i często to odczytuje(nie znam takiego programu, który spełnia te kryteria)

czy włączenie PAE dało ci więcej ramu jeżeli nie to wyłącz to ponieważ przez to tracisz stabilność

póki nie wyłączysz współdzielenia ramu z kartą graficzną to będziesz zawsze miał te niecałe 3GB zamiast 3,25GB

Win XP może zaadresować 3 GB Ram, i tylko tyle, dokładając Ramdysk wyciągam z pamięci 1GB na “dysk twardy” który działa praktycznie prawie z prędkością ram, i uzyskuje dzięki temu bardzo szybką pamięć “dyskową” na pliki stronicowania.

Win XP po instalce zajmował około 280 ram (PS grafikę założyłem i dalej Bios widzi tylko 3g) po umieszczeniu ramdysk-a zajęte ma około 1,3 i może sobie jeszcze doadresować swoją pamięć, jak mu braknie przejdzie na pliki stronicowania.

Przynajmniej ja tak zrozumiałem artykuł:

http://www.ks-ekspert.pl/artykuly/sprzet/pamiec/2009/07-08/wykorzystujemy-ukryta-pamiec-ram.aspx

na podstawie tego to robiłem

Moim zdaniem problem polega tkwi w Biosie który pomimo aktualizacji nadal rozpoznaje 3 GB ram a według producenta płyta główna powinna poradzić sobie z 4 GB

32x system umie zaadresować dla 1 aplikacji 3 GB(albo 4GB nie jestem pewny) i nie może więcej

poradnik którego użyłeś nie bierze zablokowanego ramu przez kartę graficzną\bios tylko bierze od systemu bo tą pamięć system widzi

program spowalnia znacznie dostęp do "niby ramu"ponieważ jeżeli procesor jest zajęty to on musi czekać aż sterownik do ramdysku przekieruje go do ramu w odpowiednie miejsce zamiast od razu wprowadzić do ramu

poradnik jest dobry jeżeli np wyłączysz w przeglądarce korzystanie z ramu i każesz korzystać z dyku dzięki temu zyskasz minus 1 sekunde dzięki temu “zaoszczędzasz ram”

uruchamianie programu jest szybsze bo nie uruchamia go z dysku tylko z ramu więc jest przyspieszenie ale teraz nie ma programu który musi korzystać z dysku

jest różnica między tym że system nie chce pokazać,nie obsługuje tego i że po prostu jest zajęte przez coś innego

może mały test wyłącz ten sterownik i plik stronicowania tak żeby nie było ramdisku i zobacz ile ramu ci używa po czym włącz ramdisk i znowu zobacz ile ramu używa

a zapomniałem powiedzieć jeżeli kośc ramu nie istnieje(jest włożona ale nie jest nawet zasilana) to jakim cudem ma jej używać

PS napisz w ilu kościach masz ram oraz podaj pojemność tych kości

PS2 jak coś działa prawie z prędkością ram to znaczy że o to prawie działa za wolno niż może działać

PS3 a nie traktuj reklam produktów poważnie jeżeli to nie byłaby reklama to by podali parę programów a nie 1 program(do tego płatny-win vista,7)

ad ps 1 : Mam dwie kości po 2 gb ram, każda osobno w każdym z gniazd pokazuje po 2 gb (uprzedzam wątek że ram albo gniazdo do bani)

ad ps 2: lepiej niech działa prawie z prędkością ram niż ma nie działać wcale, jak wyłączę ram dyska i reset to winda może zaadresować tylko 3 gb

ad ps 3 : nie wiem czy to reklama ja mam na XP za free

ja mówię o ram disk a nie o PAE czytaj co ja napisałem

włącz to PAE i zobacz czy widzi więcej niż te 3GB jeśli widzi to zostaw bo on będzie korzystał z tych 4GB nawet bez twojego spowalniania

PS w reklamach się manipuluje tak aby wychodziły na zysk reklamowanego produktu nawet jeżeli jest tam czyste kłamstwo

Wszystko rozumiem

jak mam włączone PAE to winda pokazuje 3gb

i więcej nie będzie

jedynie pozostaje ci zainstalować windows 64x i sprawdzić ile ramu widzi(np win8)

albo

odpalić linuksa i w nim zobaczyć(może być livecd)

np ja po odpaleniu PAE na 8GB widziało mi tylko 2,2GB :confused:

na win 7 x 64 widzi 4 ale 1033MB wrzera rezerwa sprzętowa co realnie daje użycie 3 GB a na win 7 brakuje wtedy ram

więc jak na 64x też widzi 3GB to jakim cudem na 32x ma widziec 4GB

rezerwa sprzętowa czyli sprzęt(bios) zablokował sobie tą pamięć najprawdopodobniej dla karty graficznej więc póki nie wejdziesz do biosu i nie zmniejszysz ilości rezerwowanej pamięci ram to nie odzyskasz tego ramu

nie ma magicznego sposobu zrobienie tego spod windowsa musisz wejść do biosu i tam wylaczyć

przegrzebałem całego bios-a (nawet ukryte opcje pod ctrl+f1) i nie ma tam opcji wyłączenia lub ograniczenia karty graficznej

mam do Ciebie takie pytanie: u ciebie bios ile pamięci widzi ?? tyle co Winda czy więcej czy mniej ??