Problem z adapter ide

chce podlaczyc sobie przez usb 2.0 dysk ata poprzez adapter, tak jak cyfrówke pendrive. zasilacz sie swieci, dysk chodzi, ale nie pojawia sie automatycznie jako urzadzenie jak w przypadku aparatu. dowiedzialem sie ze aby dysk twardy działał z adapterem należy ustawić go jako “master”. myslałem ze jesli dysk jest zewnętrzny to nie trzeba nic takiego robić i będzie jak z pendrivem. prosze o rady gdzie to ustawić

Z tyłu dysku powinna być zworka taka, jak na zdjęciu (tutaj jest ona biała):

Klik

Na górze obudowy dysku, na naklejce, zobacz jak ją ustawić, aby włączyć tryb master.

dysk mam wd, wyciagnałem zworke i teraz wykrył automatycznie go. w dodaj sprzet widnieje jako wd jakis numer i usb device, gdy dam dalej to pisze ze urzadzenie dziala poprawnie. tylko ze nie wiem dlaczego nie moge go znalezc w moj komputer tak jak pozostałych dysków i urzadzeń ktore podlaczam przez usb - przez to nie moge z niego korzytac

W Menu start->Uruchom, wpisz regedit:

Znajdź klucz

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Klucz {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} nie rozwijaj tylko zaznacz .Po prawej stronie

będą wpisy, w których zlokalizuj klucze UpperFilters oraz LowerFilters i je usuń. Przed usunięciem, sprawdź, czy jesteś w dobrym miejscu. Włącz komputer na nowo.

niestety problem nadal wystepuje - usunalem klucz - nie pamietam czy upper czy lower(byl tylko jeden z nich):

http://img232.imagevenue.com/img.php?im … _253lo.jpg

ciekawym zjawiskiem jest ze dymek w tray-u pokazuje sie tylko gdy za pierwszym razem podlacze dysk do danego portu usb, potem sie juz nie pojawia, gdy podlaczam np aparat to sie za kazdym razem pojawia

W menu start->uruchom, wpisz compmgmt.msc

W menedżerze urządzeń, zobacz czy dysk jest widoczny i nie ma jakiś znaków zapytania lub wykrzykników.

W zarządzaniu dyskami zobacz, czy dysk jest widziany prawidłowo oraz czy partycje na nim mają przypisane litery dysków.

w menedzerze urzadzeń pojawia sie on tylko pod kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej

w zarzadzaniu dyskami dysku zewnetrznego w ogole nie widac, jest tylko moj wewnetrzny dysk oraz dvd

W menedżerze urządzeń->z menu->widok->kliknij pokaż ukryte urządzenia.

Czy teraz pojawiło się coś więcej?

Jaki Masz system i który service pack? Jak Masz XP, to czy zainstalowałeś SP2?

zgadza sie, gdy wybieram ukryte to pojawia sie pod stacje dysków jako wd… usb device

mam win xp home sp2

Spróbuj wtedy wybrać aktualizuj albo odinstaluj go i inne jego instancje (jeżeli są) i podepnij go z powrotem (wg mnie istnieje, ale niskie, ryzyko utraty danych na nim).

Odinstalowałem go i podłączyłem ponownie, wtedy pojawił sie w menedzerze urzadzeń już jako widoczny pod stacje dysków. Natomiast nadal nie był widoczny w moim komputerze. Sprawdziłem w zadzadzaniu dyskami i byl tam ale jako nie zainicjalizowany czy cos takiego. Dałem z menu opcje chyba żeby zainicjować i uruchomił sie kreator gdzie nadałem mu nazwe, okresliłem wielkosć partycji a na koniec sie sformatował. Od tej pory jest tam jako zdrowy i po podłączeniu pojawia sie w moim komputerze automatycznie jak pendrive. Nawet gdy dam odinstaluj i podłącze go to pojawia sie juz jako zdrowy i nie musze uruchamiac tego kreatora. Jest tylko jeden problem. Ten dysk jest mi potrzebny jako backup, bo chce zrobic formata. I jesli po sformatowaniu bede musiał ponownie uruchomic tego kreatora to mi go sformatuje i wtedy po postawieniu systemu nie będe mógł przywrócic moich danych z dysku zewnętrznego, albo nie będzie on widoczny jak wcześniej.

Powiem, tak. Nie wiem do końca, czy taka sytuacja może się jeszcze zdarzyć. Jeżeli będziesz używać bezpiecznego usuwania napędu tak, jak pendrive (jeżeli taka opcja jest|), to taka sytuacja raczej więcej nie nastąpi. Pytanie, czy przed tym wszystkim dysk był wcześniej formatowany, chyba nie. Używaj bezpiecznego usuwania i wyłącz buforowanie na nim (w zarządzaniu dyskami).

Gdyby pojawiły by się kolejne problemy, to może lepiej go podłączyć bezpośrednio do płyty głównej przez IDE, skopiować dane i wtedy dopiero rozpocząć użytkowanie dysku przez USB.

witam, wie ktos moze jak rozwiazac ten problem pod vista? kupilem laptop, kupilem adapter usb-ide i… pojawia sie dymek i jakas krzywa ikonka w trayu ze oczekuje na dane uzytkownika… i tyle

co myslicie o zmianie litery dysku?

Czy w menedżerze urządzeń wszystko zostało wykryte oraz czy dysk jest widoczny w zarządzaniu dyskami? Czy dysk został już sformatowany?