Problem z adapter ide


(Ewageo) #1

chce podlaczyc sobie przez usb 2.0 dysk ata poprzez adapter, tak jak cyfrówke pendrive. zasilacz sie swieci, dysk chodzi, ale nie pojawia sie automatycznie jako urzadzenie jak w przypadku aparatu. dowiedzialem sie ze aby dysk twardy działał z adapterem należy ustawić go jako "master". myslałem ze jesli dysk jest zewnętrzny to nie trzeba nic takiego robić i będzie jak z pendrivem. prosze o rady gdzie to ustawić


(Cosik Ktosik) #2

Z tyłu dysku powinna być zworka taka, jak na zdjęciu (tutaj jest ona biała):

Klik

Na górze obudowy dysku, na naklejce, zobacz jak ją ustawić, aby włączyć tryb master.


(Ewageo) #3

dysk mam wd, wyciagnałem zworke i teraz wykrył automatycznie go. w dodaj sprzet widnieje jako wd jakis numer i usb device, gdy dam dalej to pisze ze urzadzenie dziala poprawnie. tylko ze nie wiem dlaczego nie moge go znalezc w moj komputer tak jak pozostałych dysków i urzadzeń ktore podlaczam przez usb - przez to nie moge z niego korzytac


(Cosik Ktosik) #4

W Menu start->Uruchom, wpisz regedit:

Znajdź klucz

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Klucz {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} nie rozwijaj tylko zaznacz .Po prawej stronie

będą wpisy, w których zlokalizuj klucze UpperFilters oraz LowerFilters i je usuń. Przed usunięciem, sprawdź, czy jesteś w dobrym miejscu. Włącz komputer na nowo.


(Ewageo) #5

niestety problem nadal wystepuje - usunalem klucz - nie pamietam czy upper czy lower(byl tylko jeden z nich):

http://img232.imagevenue.com/img.php?im ... _253lo.jpg

ciekawym zjawiskiem jest ze dymek w tray-u pokazuje sie tylko gdy za pierwszym razem podlacze dysk do danego portu usb, potem sie juz nie pojawia, gdy podlaczam np aparat to sie za kazdym razem pojawia


(Cosik Ktosik) #6

W menu start->uruchom, wpisz compmgmt.msc

W menedżerze urządzeń, zobacz czy dysk jest widoczny i nie ma jakiś znaków zapytania lub wykrzykników.

W zarządzaniu dyskami zobacz, czy dysk jest widziany prawidłowo oraz czy partycje na nim mają przypisane litery dysków.


(Ewageo) #7

w menedzerze urzadzeń pojawia sie on tylko pod kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej

w zarzadzaniu dyskami dysku zewnetrznego w ogole nie widac, jest tylko moj wewnetrzny dysk oraz dvd


(Cosik Ktosik) #8

W menedżerze urządzeń->z menu->widok->kliknij pokaż ukryte urządzenia.

Czy teraz pojawiło się coś więcej?

Jaki Masz system i który service pack? Jak Masz XP, to czy zainstalowałeś SP2?


(Ewageo) #9

zgadza sie, gdy wybieram ukryte to pojawia sie pod stacje dysków jako wd.. usb device

mam win xp home sp2


(Cosik Ktosik) #10

Spróbuj wtedy wybrać aktualizuj albo odinstaluj go i inne jego instancje (jeżeli są) i podepnij go z powrotem (wg mnie istnieje, ale niskie, ryzyko utraty danych na nim).


(Ewageo) #11

Odinstalowałem go i podłączyłem ponownie, wtedy pojawił sie w menedzerze urzadzeń już jako widoczny pod stacje dysków. Natomiast nadal nie był widoczny w moim komputerze. Sprawdziłem w zadzadzaniu dyskami i byl tam ale jako nie zainicjalizowany czy cos takiego. Dałem z menu opcje chyba żeby zainicjować i uruchomił sie kreator gdzie nadałem mu nazwe, okresliłem wielkosć partycji a na koniec sie sformatował. Od tej pory jest tam jako zdrowy i po podłączeniu pojawia sie w moim komputerze automatycznie jak pendrive. Nawet gdy dam odinstaluj i podłącze go to pojawia sie juz jako zdrowy i nie musze uruchamiac tego kreatora. Jest tylko jeden problem. Ten dysk jest mi potrzebny jako backup, bo chce zrobic formata. I jesli po sformatowaniu bede musiał ponownie uruchomic tego kreatora to mi go sformatuje i wtedy po postawieniu systemu nie będe mógł przywrócic moich danych z dysku zewnętrznego, albo nie będzie on widoczny jak wcześniej.


(Cosik Ktosik) #12

Powiem, tak. Nie wiem do końca, czy taka sytuacja może się jeszcze zdarzyć. Jeżeli będziesz używać bezpiecznego usuwania napędu tak, jak pendrive (jeżeli taka opcja jest|), to taka sytuacja raczej więcej nie nastąpi. Pytanie, czy przed tym wszystkim dysk był wcześniej formatowany, chyba nie. Używaj bezpiecznego usuwania i wyłącz buforowanie na nim (w zarządzaniu dyskami).

Gdyby pojawiły by się kolejne problemy, to może lepiej go podłączyć bezpośrednio do płyty głównej przez IDE, skopiować dane i wtedy dopiero rozpocząć użytkowanie dysku przez USB.


(Despoil) #13

witam, wie ktos moze jak rozwiazac ten problem pod vista? kupilem laptop, kupilem adapter usb-ide i.. pojawia sie dymek i jakas krzywa ikonka w trayu ze oczekuje na dane uzytkownika... i tyle


(Despoil) #14

co myslicie o zmianie litery dysku?


(Cosik Ktosik) #15

Czy w menedżerze urządzeń wszystko zostało wykryte oraz czy dysk jest widoczny w zarządzaniu dyskami? Czy dysk został już sformatowany?