Problem z aktualizacją biosu za pomocą Q-flash plus - co robię nie tak?

Tak jak w temacie, przed złożeniem komputera chciałem zaktualizować bios. Płyta głowna to „Gigabyte B650 GAMING X AX”. Pobrałem bios ze strony producenta, zmieniłem nazwę na GIGABYTE.BIN (wcześniej sformatowałem pendrive w FAT32 i domyślny rozmiar alokacji) i wrzuciłem go na pendriva. Jeszcze mała uwaga odnośnie zmiany tej nazwy pliku bios, tam było rozszeżenie po kropce .F21a - je też usunąłem i plik nazwałem GIGABYTE.BIN, a nie GIGABYTE.BIN.F21a - wydaję mi się, że prawidłowo.

Następnie podłączyłem pod płytę główną zasilacz i przewód 24 pinowy i EPS (tylko 8 pin, bez dodatkowych 4). Na zdjęciu opisałem w jaki sposób to podłączyłem. Kolejnym krokiem było włączenie zasilacza, podpięcie pendrive (pod port qflash oczywiście) i wciśniecie przycisku qflash. Zasilacz wystartował, zaświeciła się kontrolka CPU na płycie głównej i po jakiejś chwili zgasła a zasilacz się wyłączył. Powtórzyłem tę czynność tym razem z samym kablem 24 pinowym bez EPS (widziałem, że różnie to robili, jedni podpinali eps podczas aktualizowania biosu qflasem inny wpinali tylko 24 pinowe zasilanie płyty głównej). I efekt ten sam, zasilacz odpala, zapala się czerwona kontrolka CPU na płycie głownej i po około 10-15 sekundach wszystko się wyłącza. Czy ktoś może orientuje się co robię nie tak? Dlaczego nie mogę zaktualizować biosu poprzez ten qflash i dlaczego świeci mi się CPU? Jasne pewnie dlatego, że nie jest zainstalowany, ale przecież pod aktualizację biosu poprzez qflash nie jest wymagany. Z góry dziękuje za pomoc i odpowiedzi.


Czy przed aktualizacją BIOSu sprawdziłeś prawidłowość startu komputera? - normalnie startuje i zaczyna szukać dysku z systemem? Nie rozumiem po co te wszystkie kombinacje i sztuczki a nie można było całkiem zwyczajnie? Po włączeniu zasilania wchodzisz DELem do BIOSu, wkładasz pendrive z aktualizacją i Q-Flashem wskazujesz ten plik (żadne zmienianie nazwy pliku) - start aktualizacji, czekasz na koniec procesu, restart kompa i to wszystko.

chłopie o czym ty mówisz, pod płytę główną jest podpięty tylko zasilacz, nie mam procesora wpiętego, ramu czy dysku… ja mówię o q-flash, nie o standardowym aktualizowaniu biosu

Aaaa…teraz zauważyłem - Q-Flash Plus (rzadkość) : musi być podpięty cały kabelek EPS 8+4

Czasami pomaga użycie pendrive o mniejszej pojemności, na takie okazje mam w szufladzie 8GB. No i sprawdź czy przez przypadek nie ma na pendrive tablicy GPT zamiast MBR.

Pendrive format Fat32, nie exfat, czy NTFS.
Czy masz włączoną widoczność rozszerzenia znanych plików? Może masz nazwę bin a nie rozszerzenie bin. Guzik się trzyma długo, aż zacznie wcinać z USB dane (ja stosuje pena z diodą). Aktualizacja trwa długo, nawet 10 minut w niektórych sytuacjach.
Wrzuć plik spa kowany, rozpakowany, ten sam w kilku nazwach.

Wreszcie, upewnij się, że to ta płyta! Czasami nazwa nieznacznie się różni, np. M jest, albo wersja płyty np. 2.1 ma inne Biosy niż 1.0 i wtedy nie działa.

Akurat w przypadku tego pliku nie ma znaczenia, czy jest włączona widoczność rozszerzeń plików, czy nie…jeśli skasuje się mu całą nazwę włącznie z .F21 i nada GIGABYTE.bin ( radzę napisać rozszerzenie z małej litery, bo gdzieniegdzie piszą, że ma to znaczenie) - to system i tak zmieni plik na plik z rozszerzeniem .bin.

Czyli po usunięciu niepotrzebnych plików z pendriva powinien być tylko ten

Pozostaje jeszcze, czy dobrze dopasowałeś rewizję plików do swojej płyty.
REV 1.3 na przykład ma oznaczenie najnowszego biosu FA2a a jest tych rewizji od 1.0 do 1.5
Wkładasz pendriva do odpowiedniego slotu?
Z oznaczeniem BIOS?
U ciebie jest port oznaczony Q-Flash?
Nigdzie takiego nie widziałem…

Pendrive wkładaj do białego USB z napisem BIOS.
Jeśli masz takie porty.


Przetestuj jeszcze raz wszystko i zwróć uwagą jaką masz rewizję płyty (nadruk na niej).

Tutaj wprawdzie inna płyta, ale zasada podobna.
https://www.youtube.com/watch?v=ABNgLr7YhTc

Zawsze też warto spróbować z innym pendrivem, mniejszym od 32 GB oraz USB3/2.

Twój podstawowy błąd.

miałeś rację, okazało się, że pobierałem złego biosa z inną „rewizją plików”. Płyta g. identyczna, jednak ja pobrałem bios z rev. 1.0, a miałem płytę z rev. 1.3. Problem rozwiązany, dziękuję za pomoc.

Zawsze pobierając pliki biosów, trzeba dokładnie sprawdzać, czy są dedykowane pod dany sprzęt.
Pobierając nieodpowiedni, dobrze jak nic się nie stanie, ale można sobie często „uceglić” sprzęt.

Nie kliknąłeś „rozwiązane” przy poście, który cię naprowadził, by wątek został zablokowany około 20 lutego 2024, by np. w 2025 ktoś się nie dopisał do tego tematu zamiast założyć świeży.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.