Problem z aktualizacją Plasmy i rozdzielczością ekranu

(_tommy_) #1

Dzień dobry.

Ostatnio dość głęboko poruszyłem temat Linuxa na forum i postanowiłem wrócić do zabawy z tym systemem na poważnie. 

Wygląda to tak. Na dysku SSD, obok Windowsa 8.1, wydzieliłem sobie miejsce na Kubuntu 15.04. System został zainstalowany. Chciałem zmienić od razu rozdzielczość, z 1024x768 na 1600x1200, czyli na taka jaką mój monitor akceptuje i najlepiej wyświetla (przynajmniej na Windowsie). Oczywiście nie dało się rozdzielczości. Postanowiłem zaktualizować Plasmę 5.2 na 5.3. Znalazłem na anglojęzycznym forum opis jak to zrobić i klepnąłem komendy znalezione w sieci. Stało się coś czego nie można nazwać sukcesem - w informacjach o systemie zniknął wpis o wersji KDE/Plasmy a po restarcie komputera i wyborze systemu na *Ubuntu załadował się ... biały ekran. I tyle.

Pytanie więc, jak to można naprawić i poprawnie wrócić na Plasmę 5.3? 

Dziękuję.

Pozdrawiam.

(sir_lucjan) #2

Niestety, nie podałeś najważniejszych informacji i w tym momencie wszystko będzie przypominało wróżenie z fusów. Przede wszystkim, pokaż logi z aktualizacji - bez tego nie spodziewaj się uzyskania pomocy, bo nikt nie wie, jakich zmian dokonałeś w swoim systemie. Pokaż też, z jakiej porady skorzystałeś. W kwestii rozdzielczości - pokaż wynik polecenia:

lspci -k | grep -iA3 VGA

(_tommy_) #3

Jak mam wejść do systemu skoro mam biały ekran? czyli zero? :smiley:

(sir_lucjan) #4

Hm… 

1. Zainstalować inne środowisko przełączając się do trybu tekstowego

1. Skorzystać z chroot

Nie prosiłbym o logi, gdyby nie było możliwości ich uzyskania. Serio. Ironia z Twojej strony jest całkowicie zbędna. 

(saitoh) #5

Tym się kończy bezmyślne kopiowanie komend znalezionych w internecie.

Można wywalić te nieoficjalne pakiety, ale Ubunta często źle znoszą takie operacje i się po prostu wtedy sypią.

I jak już o coś pytasz na forum to staraj się podawać chociaż minimum konkretnych informacji bo teraz ci się to nie udało.

(_tommy_) #6

Łatwo mówi się, “zainstaluj inne środowisko przyłączając się na tryb tekstowy”.

Jestem amatorem linuxowym a Ty oczekujesz ode mnie rzeczy wręcz kosmicznych :smiley:

Jakbym wiedział jak to zrobić, to uwierz mi, już dawno oddałbym potrzebne informacje :wink:

Nie wiem czy bezmyślne kopiowanie, informacja była jasna o aktualizacji.

Szpeniem od angielskiego nie jestem ale na tyle co potrafię to wyczytałem co i po co to robię. Druga rzecz to nie jasne informacje dla “ciemnych”. Żeby cokolwiek znaleźć należy poświęcić całą wieczność zaś na forach piszą ludzie w tak niezrozumiałym języki że aż odechciewa się czytania.

(sir_lucjan) #7

Uwierz, to nie są kosmiczne rzeczy. Na te jeszcze przyjdzie czas :smiley:

http://www.ehow.com/how_7765949_switch-tty.html

Skorzystaj z sekcji “Keyboard Shortcut”

Następnie zaloguj się na swoje konto, zainstaluj dowolne środowisko, np. lxde - zakładam, że wiesz jak i wtedy powinieneś mieć możliwość zalogowania się do swojego systemu. Biały ekran otrzymujesz przed czy po pojawieniu się okna logowania?

Mógłbyś też pokazać poradnik, z jakiego skorzystałeś. To wiele wyjaśni. 

Na forach ludzie posługują się swoistym żargonem i niestety, jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one  - tego nie przeskoczysz. 

(saitoh) #8

Jeżeli nie wpadłeś na to żeby podać link do tych poradników, z których korzystałeś, to linux nie jest dla ciebie bo wymaga zdecydowanie więcej oleju w głowie.

Ciągle będziesz miał jakieś idiotyczne problemy i z byle pierdołą będziesz lamentował na forach, a na końcu i tak dojdziesz do wniosku że Linux nie jest dla ciebie bo wymaga myślenia.

Sorry za szczerość, ale wg mnie nie ma to sensu.

(sir_lucjan) #9

Nie każdy poradnik zawiera poprawne informacje, spora część jest już po prostu nieaktualna, działanie na pałę poprzez wklejanie przypadkowo znalezionych komend jest wysoce nielogiczne. Jeśli nie masz pewności, czy zawarte w nim dane są prawdziwe to zapytaj na forum albo poszukaj kilku innych poradników i porównaj zawarte w nich dane. To potrafi zaoszczędzić sporo stresu. 

(_tommy_) #10

Pięknie, mam zainstalować LXDE a nawet nie wiem jak to zrobić hahaha :stuck_out_tongue:

I tak właśnie zniechęcam się do Linuxa. Rzeczywiście, nie widzę sensu dłubania w tym skoro nie potrafię nawet zainstalować głupiego środowiska.

Żargon? To po cholerę są fora? To ma być pomóc czy jawne wylewanie swoich liniowych wypocin?

Chciałem dodać zdjęcie ale tapatalk i forum nie przyjmują dużych obrazów.

(sir_lucjan) #11

Zamiast wylewać swoje frustracje na temat zwyczajów panujących na forach internetowych, możesz umieścić zrzut ekranu np. na jakiś zewnętrzny hosting i wrzucić link.

Środowisko instalujesz dokładnie tak samo, jak każdy inny program.

sudo apt-get install lxde

Ponadto dalej nie odpowiedziałeś na pytanie, czy biały ekran wyskakuje przed czy po zalogowaniu do systemu - bo to bardzo, bardzo istotna różnica. 

Skoro zniechęcasz się do Linuksa, nikt nie będzie Cię do niego zachęcał. To Ty musisz być zainteresowany by z niego korzystać - skoro nie jesteś, to życie toczy się dalej. Poza tym, jak nie rozumiesz jakiegoś zwrotu, wystarczy po prostu napisać “Mógłbyś powtórzyć?” a nie mieć żal, że ktoś posługuje się niezrozumiałym językiem. Wszystko rozbija się o podejście użytkownika. Będzie wola współpracy, będzie udzielona pomoc… Póki co jest wyciąganie informacji na siłę. 

(_tommy_) #12

Ok, ok. Chciałem spod Linuxa coś zrobic ale wiedzę mam wiedzę zdecydowanie za małą…

Zdjęcie po wpisaniu  lspci -k | grep -iA3 VGA

Czy o to chodziło? 

http://i60.tinypic.com/2nbaira.jpg

Biały ekran pokazuje się po wyborze systemu.

Wybieram *Ubuntu  w menu wyboru i ładuje się od razu biały ekran.

(sir_lucjan) #13

Tak, chodziło o to. Prawdopodobnie musiałbyś zainstalować lxde oraz jakiś display manager, np. lightdm bo inaczej nie zalogujesz się do systemu. 

(_tommy_) #14

Ok, spróbuję, ale to nie dziś. 

To co ja zrobiłem? Wywaliłem sobie KDE? 

Dzięki za pomoc. Teraz jeszcze takie pytanie, jak będę chciał wrócić na KDE/Plasmę to mogę spokojnie migrować z LXDE? 

(sir_lucjan) #15

Prawdopodobnie wyleciała część pakietów związanych z Plasma5, w tym display manager - to tylko gdybanie, bo nie mamy logów. Instalacja każdego programu/środowiska wygląda podobnie. Jak ogarniesz system z środowiska tymczasowego (np. LXDE), to możesz migrować na Plasma 5 - o ile zależności pozwolą :wink: Dodałeś jakieś zewnętrzne repozytorium i to mogło namieszać. 

(nintyfan) #16

Możesz zalogować się na konsolę? Jeśli tak, to spróbuj w nie wpisać:

X :1 & sleep 10; DISPLAY=:1 /usr/bin/startkde

Jeśli po jakimś czasie załaduje się środowisko, to będziesz móc przystąpić do naprawy.

(_tommy_) #17

Wiem już, dodałem zapewne to z Ubuntu unstable, bo pamiętam coś takiego…

No nic, nauczkę mam na przyszłość.

Piszesz o zależnościach,tzn, że gdybym chciał przejść na Plasme to musiałbym zapewne usunąć LXDE, dobrze to zrozumiałem? 

(sir_lucjan) #18

Nie, nie miałem tego na myśli. Miałem na myśli to, że ze względu na dodane repozytorium zewnętrzne możesz mieć problem z zainstalowaniem Plasmy. W końcu część Plasmy prawdopodobnie poleciała w kosmos, zatem to sugeruje, że coś może być w tej kwestii skopane. 

(_tommy_) #19

Czyli chcąc migrować z LXDE na KDE/Plasme powinienem zrobić reinstalkę systemu czy wystarczy jedynie doinstalowanie wybranego środowiska? 

Możesz rozwinąć swoją myśl? 

(marcin82) #20

Wystarczy doinstalowanie innego środowiska. Można mieć i 10 środowisk / menedżerów okien na jednym systemie.