Problem z aktualizacją Plasmy i rozdzielczością ekranu

Dzień dobry.

 

Ostatnio dość głęboko poruszyłem temat Linuxa na forum i postanowiłem wrócić do zabawy z tym systemem na poważnie. 

 

Wygląda to tak. Na dysku SSD, obok Windowsa 8.1, wydzieliłem sobie miejsce na Kubuntu 15.04. System został zainstalowany. Chciałem zmienić od razu rozdzielczość, z 1024x768 na 1600x1200, czyli na taka jaką mój monitor akceptuje i najlepiej wyświetla (przynajmniej na Windowsie). Oczywiście nie dało się rozdzielczości. Postanowiłem zaktualizować Plasmę 5.2 na 5.3. Znalazłem na anglojęzycznym forum opis jak to zrobić i klepnąłem komendy znalezione w sieci. Stało się coś czego nie można nazwać sukcesem - w informacjach o systemie zniknął wpis o wersji KDE/Plasmy a po restarcie komputera i wyborze systemu na *Ubuntu załadował się … biały ekran. I tyle.

 

Pytanie więc, jak to można naprawić i poprawnie wrócić na Plasmę 5.3? 

 

Dziękuję.

 

Pozdrawiam.

Niestety, nie podałeś najważniejszych informacji i w tym momencie wszystko będzie przypominało wróżenie z fusów. Przede wszystkim, pokaż logi z aktualizacji - bez tego nie spodziewaj się uzyskania pomocy, bo nikt nie wie, jakich zmian dokonałeś w swoim systemie. Pokaż też, z jakiej porady skorzystałeś. W kwestii rozdzielczości - pokaż wynik polecenia:

 

lspci -k | grep -iA3 VGA

 

Jak mam wejść do systemu skoro mam biały ekran? czyli zero? :smiley:

Hm… 

 

  1. Zainstalować inne środowisko przełączając się do trybu tekstowego

 

  1. Skorzystać z chroot

 

Nie prosiłbym o logi, gdyby nie było możliwości ich uzyskania. Serio. Ironia z Twojej strony jest całkowicie zbędna. 

Tym się kończy bezmyślne kopiowanie komend znalezionych w internecie.

 

Można wywalić te nieoficjalne pakiety, ale Ubunta często źle znoszą takie operacje i się po prostu wtedy sypią.

 

I jak już o coś pytasz na forum to staraj się podawać chociaż minimum konkretnych informacji bo teraz ci się to nie udało.

Łatwo mówi się, “zainstaluj inne środowisko przyłączając się na tryb tekstowy”.

Jestem amatorem linuxowym a Ty oczekujesz ode mnie rzeczy wręcz kosmicznych :smiley:

Jakbym wiedział jak to zrobić, to uwierz mi, już dawno oddałbym potrzebne informacje :wink:

Nie wiem czy bezmyślne kopiowanie, informacja była jasna o aktualizacji.

Szpeniem od angielskiego nie jestem ale na tyle co potrafię to wyczytałem co i po co to robię. Druga rzecz to nie jasne informacje dla “ciemnych”. Żeby cokolwiek znaleźć należy poświęcić całą wieczność zaś na forach piszą ludzie w tak niezrozumiałym języki że aż odechciewa się czytania.

Uwierz, to nie są kosmiczne rzeczy. Na te jeszcze przyjdzie czas :smiley:

 

http://www.ehow.com/how_7765949_switch-tty.html

 

Skorzystaj z sekcji “Keyboard Shortcut”

 

Następnie zaloguj się na swoje konto, zainstaluj dowolne środowisko, np. lxde - zakładam, że wiesz jak i wtedy powinieneś mieć możliwość zalogowania się do swojego systemu. Biały ekran otrzymujesz przed czy po pojawieniu się okna logowania?

 

Mógłbyś też pokazać poradnik, z jakiego skorzystałeś. To wiele wyjaśni. 

 

Na forach ludzie posługują się swoistym żargonem i niestety, jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one  - tego nie przeskoczysz. 

Jeżeli nie wpadłeś na to żeby podać link do tych poradników, z których korzystałeś, to linux nie jest dla ciebie bo wymaga zdecydowanie więcej oleju w głowie.

 

Ciągle będziesz miał jakieś idiotyczne problemy i z byle pierdołą będziesz lamentował na forach, a na końcu i tak dojdziesz do wniosku że Linux nie jest dla ciebie bo wymaga myślenia.

 

Sorry za szczerość, ale wg mnie nie ma to sensu.

Nie każdy poradnik zawiera poprawne informacje, spora część jest już po prostu nieaktualna, działanie na pałę poprzez wklejanie przypadkowo znalezionych komend jest wysoce nielogiczne. Jeśli nie masz pewności, czy zawarte w nim dane są prawdziwe to zapytaj na forum albo poszukaj kilku innych poradników i porównaj zawarte w nich dane. To potrafi zaoszczędzić sporo stresu. 

Pięknie, mam zainstalować LXDE a nawet nie wiem jak to zrobić hahaha :stuck_out_tongue:

I tak właśnie zniechęcam się do Linuxa. Rzeczywiście, nie widzę sensu dłubania w tym skoro nie potrafię nawet zainstalować głupiego środowiska.

Żargon? To po cholerę są fora? To ma być pomóc czy jawne wylewanie swoich liniowych wypocin?

Chciałem dodać zdjęcie ale tapatalk i forum nie przyjmują dużych obrazów.

Zamiast wylewać swoje frustracje na temat zwyczajów panujących na forach internetowych, możesz umieścić zrzut ekranu np. na jakiś zewnętrzny hosting i wrzucić link.

 

Środowisko instalujesz dokładnie tak samo, jak każdy inny program.

 

sudo apt-get install lxde

 

Ponadto dalej nie odpowiedziałeś na pytanie, czy biały ekran wyskakuje przed czy po zalogowaniu do systemu - bo to bardzo, bardzo istotna różnica. 

 

Skoro zniechęcasz się do Linuksa, nikt nie będzie Cię do niego zachęcał. To Ty musisz być zainteresowany by z niego korzystać - skoro nie jesteś, to życie toczy się dalej. Poza tym, jak nie rozumiesz jakiegoś zwrotu, wystarczy po prostu napisać “Mógłbyś powtórzyć?” a nie mieć żal, że ktoś posługuje się niezrozumiałym językiem. Wszystko rozbija się o podejście użytkownika. Będzie wola współpracy, będzie udzielona pomoc… Póki co jest wyciąganie informacji na siłę. 

Ok, ok. Chciałem spod Linuxa coś zrobic ale wiedzę mam wiedzę zdecydowanie za małą…

 

Zdjęcie po wpisaniu  lspci -k | grep -iA3 VGA

 

Czy o to chodziło? 

 

http://i60.tinypic.com/2nbaira.jpg

 

 

 

Biały ekran pokazuje się po wyborze systemu.

Wybieram *Ubuntu  w menu wyboru i ładuje się od razu biały ekran.

Tak, chodziło o to. Prawdopodobnie musiałbyś zainstalować lxde oraz jakiś display manager, np. lightdm bo inaczej nie zalogujesz się do systemu. 

Ok, spróbuję, ale to nie dziś. 

 

To co ja zrobiłem? Wywaliłem sobie KDE? 

 

Dzięki za pomoc. Teraz jeszcze takie pytanie, jak będę chciał wrócić na KDE/Plasmę to mogę spokojnie migrować z LXDE? 

Prawdopodobnie wyleciała część pakietów związanych z Plasma5, w tym display manager - to tylko gdybanie, bo nie mamy logów. Instalacja każdego programu/środowiska wygląda podobnie. Jak ogarniesz system z środowiska tymczasowego (np. LXDE), to możesz migrować na Plasma 5 - o ile zależności pozwolą :wink: Dodałeś jakieś zewnętrzne repozytorium i to mogło namieszać. 

Możesz zalogować się na konsolę? Jeśli tak, to spróbuj w nie wpisać:

X :1 & sleep 10; DISPLAY=:1 /usr/bin/startkde

Jeśli po jakimś czasie załaduje się środowisko, to będziesz móc przystąpić do naprawy.

Wiem już, dodałem zapewne to z Ubuntu unstable, bo pamiętam coś takiego…

 

No nic, nauczkę mam na przyszłość.

 

Piszesz o zależnościach,tzn, że gdybym chciał przejść na Plasme to musiałbym zapewne usunąć LXDE, dobrze to zrozumiałem? 

Nie, nie miałem tego na myśli. Miałem na myśli to, że ze względu na dodane repozytorium zewnętrzne możesz mieć problem z zainstalowaniem Plasmy. W końcu część Plasmy prawdopodobnie poleciała w kosmos, zatem to sugeruje, że coś może być w tej kwestii skopane. 

Czyli chcąc migrować z LXDE na KDE/Plasme powinienem zrobić reinstalkę systemu czy wystarczy jedynie doinstalowanie wybranego środowiska? 

 

Możesz rozwinąć swoją myśl? 

Wystarczy doinstalowanie innego środowiska. Można mieć i 10 środowisk / menedżerów okien na jednym systemie.