Problem z aktualizacją

Witam.
Mam problem albowiem po wpisaniu w terminal sudo apt-get upgrade wyskakuje mo cała lista typu : Nie udało się pobrać http://sunlin.suntar.pl/sunlin/pool/main/u/ubufox/xul-ext-ubufox_3.2-0ubuntu0.12.04.1_all.deb 404 Not Found
i na końcu :E: Nie udało się pobrać niektórych archiwów, proszę spróbować uruchomić apt-get update lub użyć opcji --fix-missing.
Może ktos wie jak rozwiązac mój problem?
Prosze o pomoc.

Jaki system?
Pokaż plik /etc/apt/source.list

po wpisaniu lsb_release -a (chyba tak ise sprawdza wersje)
wyskakuje:
Distributor ID: Sunlin
Description: Sun-lin 1.0 PL
Release: 1.0
Codename: pikachu

a po wpisaniu ,uname -a:"
Linux administrator-OPTIMUS 3.13.0-63-generic #104~precise1-Ubuntu SMP Tue Aug 18 17:03:03 UTC 2015 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Czy to jest PC z normalnym system operacyjnym? Czy jakieś inne urządzenie z własnościowymi rozwiązaniami firmy suntar.pl? Bo to wygląda jakby repozytoria były ustawione na serwery tej firmy.
Napisz wszystko, co i jak bo nie lubię się bawić w zgadywanki.

To jest zwykły Pc z debianem, niewiem co jeszcze konkretnie chcaił bys wiedziec , zabardzo sie na tym nieznam .dlatego prosze o pomoc.

Mi to wygląda na rozwiązanie firmy suntar.pl, czego nie chcesz przyznać. Repozytoria ustawione są na ich serwery i z jakiegoś powodu są nieczynne (lub niedostępne dla ciebie) stąd te błędy przy aktualizacji.
Rozwiązanie wygląda, że bazuje na systemie Ubuntu i można by się pokusić na podmianę repozytoriów na oficjalne, ale to mogłoby doprowadzić do rozwalenia całego systemu, ponieważ nikt nie wie na ile system jest zmieniony i jakie ma autorskie rozwiązania.
Dlatego ja nie jestem w stanie nic pomóc.

Okej wole nie ryzkować ,ale dzięki za poswiecenie czasu.

Widać, że serwery działają, ale wywalili zawartość:

It works!
This is the default web page for this server.
The web server software is running but no content has been added, yet.

(po skróceniu url: http://sunlin.suntar.pl/)

I da sie coś z tym zrobić?
Czy musze liczyc że łaskawie coś dodadzą?

niestety musisz liczyć na nich, aż coś dodadzą (o ile dodadzą).

Mam jeszcze jedno pytanie.
Mianowicie czy mógłbym programy do insstalacji pobierac nie z Repozytoriów tylko z jakiejs innej strony internetowej, tak jak da sie to zrobić na windowsie?

Generalnie to programy pod Linux wymagają konkretnych zależności, czyli biblioteka X i Y w takiej i takiej wersji w systemie, żeby program w ogóle się zainstalował, nie mówiąc już o uruchomieniu.

W normalnej dystrybucji masz coś takiego jak choćby AppImage, gdzie zależności są statyczne niezależne od bibliotek obecnych w systemie. Jest to odpowiednik aplikacji portable z Windows.

Możesz sprawdzić, czy na twoim systemie to działa:

Po pobraniu musisz we właściwościach pobranego pliku zaznaczyć “Wykonywalny”. (lub z konsoli: chmod +x ścieżka_do_pliku)

Minus jest taki, że tak przygotowane aplikacje dużo ważą i nie jest ich dostępnych nie wiadomo jak wiele.

Skoro twoje urządzenie to normalny PC to, czemu nie spróbujesz chociaż uruchomić np. Ubuntu z liveUSB, żeby sprawdzić jak działa i jeżeli jest OK to zmienić system na w miarę normalny, a nie męczyć się z jakimś wynalazkiem ?

komputer dostałem w umowei na wypożyczenie i po 5 latach staje sie moją własnością , aprzez 5 lat niemoge nic w nim konfigurowac

Eee. Zacznij od tego co sugeruje ci APT czyli “apt update”.
Zasadniczo w każdej chwili możesz zrobić obraz dysku, zgrać sobie nawet od biedy na płyty, przeorać wszystko, a w razie “W” (awaria sprzętu czy coś) tylko przywrócić zawartość.

Nie za bardzo rozumiem, dlaczego nie zgłosisz się do obsługi technicznej firmy, która dzierżawi ci sprzęt, skoro nie możesz na nim nawet nic konfigurować, aby nie zerwać warunków umowy?

2 polubienia