Problem z aktualizacją

(Potomek) #1

Witam.
Mam problem albowiem po wpisaniu w terminal sudo apt-get upgrade wyskakuje mo cała lista typu : Nie udało się pobrać http://sunlin.suntar.pl/sunlin/pool/main/u/ubufox/xul-ext-ubufox_3.2-0ubuntu0.12.04.1_all.deb 404 Not Found
i na końcu :E: Nie udało się pobrać niektórych archiwów, proszę spróbować uruchomić apt-get update lub użyć opcji --fix-missing.
Może ktos wie jak rozwiązac mój problem?
Prosze o pomoc.

(pocolog) #2

Jaki system?
Pokaż plik /etc/apt/source.list

(Potomek) #3

po wpisaniu lsb_release -a (chyba tak ise sprawdza wersje)
wyskakuje:
Distributor ID: Sunlin
Description: Sun-lin 1.0 PL
Release: 1.0
Codename: pikachu

(Potomek) #4

a po wpisaniu ,uname -a:"
Linux administrator-OPTIMUS 3.13.0-63-generic #104~precise1-Ubuntu SMP Tue Aug 18 17:03:03 UTC 2015 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

(pocolog) #5

Czy to jest PC z normalnym system operacyjnym? Czy jakieś inne urządzenie z własnościowymi rozwiązaniami firmy suntar.pl? Bo to wygląda jakby repozytoria były ustawione na serwery tej firmy.
Napisz wszystko, co i jak bo nie lubię się bawić w zgadywanki.

(Potomek) #6

To jest zwykły Pc z debianem, niewiem co jeszcze konkretnie chcaił bys wiedziec , zabardzo sie na tym nieznam .dlatego prosze o pomoc.

(pocolog) #7

Mi to wygląda na rozwiązanie firmy suntar.pl, czego nie chcesz przyznać. Repozytoria ustawione są na ich serwery i z jakiegoś powodu są nieczynne (lub niedostępne dla ciebie) stąd te błędy przy aktualizacji.
Rozwiązanie wygląda, że bazuje na systemie Ubuntu i można by się pokusić na podmianę repozytoriów na oficjalne, ale to mogłoby doprowadzić do rozwalenia całego systemu, ponieważ nikt nie wie na ile system jest zmieniony i jakie ma autorskie rozwiązania.
Dlatego ja nie jestem w stanie nic pomóc.

(Potomek) #8

Okej wole nie ryzkować ,ale dzięki za poswiecenie czasu.

(Domker) #9

Widać, że serwery działają, ale wywalili zawartość:

It works!
This is the default web page for this server.
The web server software is running but no content has been added, yet.

(po skróceniu url: http://sunlin.suntar.pl/)

(Potomek) #10

I da sie coś z tym zrobić?
Czy musze liczyc że łaskawie coś dodadzą?

(Domker) #11

niestety musisz liczyć na nich, aż coś dodadzą (o ile dodadzą).

(Potomek) #12

Mam jeszcze jedno pytanie.
Mianowicie czy mógłbym programy do insstalacji pobierac nie z Repozytoriów tylko z jakiejs innej strony internetowej, tak jak da sie to zrobić na windowsie?

(Domker) #13

Generalnie to programy pod Linux wymagają konkretnych zależności, czyli biblioteka X i Y w takiej i takiej wersji w systemie, żeby program w ogóle się zainstalował, nie mówiąc już o uruchomieniu.

W normalnej dystrybucji masz coś takiego jak choćby AppImage, gdzie zależności są statyczne niezależne od bibliotek obecnych w systemie. Jest to odpowiednik aplikacji portable z Windows.

Możesz sprawdzić, czy na twoim systemie to działa:

Po pobraniu musisz we właściwościach pobranego pliku zaznaczyć “Wykonywalny”. (lub z konsoli: chmod +x ścieżka_do_pliku)

Minus jest taki, że tak przygotowane aplikacje dużo ważą i nie jest ich dostępnych nie wiadomo jak wiele.

Skoro twoje urządzenie to normalny PC to, czemu nie spróbujesz chociaż uruchomić np. Ubuntu z liveUSB, żeby sprawdzić jak działa i jeżeli jest OK to zmienić system na w miarę normalny, a nie męczyć się z jakimś wynalazkiem ?

(Potomek) #14

komputer dostałem w umowei na wypożyczenie i po 5 latach staje sie moją własnością , aprzez 5 lat niemoge nic w nim konfigurowac

(GioWDS) #15

Eee. Zacznij od tego co sugeruje ci APT czyli “apt update”.
Zasadniczo w każdej chwili możesz zrobić obraz dysku, zgrać sobie nawet od biedy na płyty, przeorać wszystko, a w razie “W” (awaria sprzętu czy coś) tylko przywrócić zawartość.

(pocolog) #16

Nie za bardzo rozumiem, dlaczego nie zgłosisz się do obsługi technicznej firmy, która dzierżawi ci sprzęt, skoro nie możesz na nim nawet nic konfigurować, aby nie zerwać warunków umowy?