Problem z aktywacją Windows 10 na laptopie

Hej,

Dostałem do poczyszczenia i ugpgradu sprzętowego laptopa Asus R510L. Jest na nim Windows 10 Pro, który nie ma aktywacji. Próby aktywacji kończą się błędem.

W oknie Aktywacji (Aktualizacje i zabezpieczenia) widnieje błąd: 0xc004f074 z opisem, że nie można połączyć się serwerem, itd…
W tym samym oknie jest też widoczna sama końcówka klucza -T83GX.
Natomiast sprawdzenie klucza w CMD komendą wmic path softwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey daje inny klucz z końcówką -WTV36

Prawdopodobnie laptop był pierwotnie z Windowsem 8 lub 8.1 i został upgradeowany do 10ki. Na dysku znalazłem plik ESD >3GB opisany jako upgrade windows 10 i podobnej nazwy katalog na C:
Na spodzie laptopa, który jest dość sponiewierany nie ma już naklejki licencyjnej.

Wykonałem polecenie sfc /scannow, ale system nie znalazł żadnych problemów

Pytanie, czy ten błąd aktywacji można wyprostować, czy też system tu zainstalowany nie jest legalny i pozamiatane?

@Saphrii Jeżeli pierwotnie na tym laptopie był Windows 8 lub Windows 8.1 to sformatuj dysk i zainstaluj mu Windows 10 Home a nie Pro. Po instalacji podłącz internet i jeżeli jest licencja cyfrowa to się Windows 10 Home aktywuje automatycznie.

Pozdrawiam!

To 4 generacja, praca na tym na 10 jest już niewygodna, szkoda zasobów na taki mulasty system.
Zainstaluj sobie Minta albo Fedorę na tym, będzie działał w miarę po ludzku.

Firmowe komputery i laptopy z Windows 8 i nowszymi mają poszyty klucz licencyjny w BIOSie - przy pierwszym uruchomieniu i podłączeniu do Internetu automatycznie się aktywowały. System mógł się zdeaktywować jeśli wymieniana była płyta główna w laptopie. Można by jeszcze spróbować instalacji „całkiem od początku” czyli najpierw Windows 8 (aktywacja) a potem upgrade do Windows 10.

1 polubienie

@Bartek7000 Jak na moje jeśli był tu 8 Pro, to naturalnym zabiegiem zgodnym z licencją byłby upgr do 10 Pro. No ale nie wiem jaka tu wersja 8-ki była.

@kramar99 Zapewne spróbuję reinstalacji z partycji recovery, pytanie jak potem uaktualnić do Win 10, muszę mieć ten plik instalacyjny, czy nadal jest możliwy jakiś oficjalny upgrade?

@wasabi1084 :slight_smile: tak, jest straszny mułek na 4GB ramu, ale rozszerzymy do 8-16 ramu + ssd i jeszcze posłuży.

Tyle, że na Fedorze czy Mincie działałby ze 3 razy szybciej i robił dokładnie to samo co teraz. Nie widzę sensu w instalowaniu na starszym sprzęcie Windowsa, chyba, że służy do obsługi jakiegoś specyficznego sprzętu czy softu, np. programatora do kluczyków, czy auta.

Czekaj, czekaj… ale Ty robisz tą usługę czy autor tematu? To ty będziesz korzystał z tego laptopa czy jego właściciel?

Tak się zastanawiam… przychodzi do Ciebie klient i mówi, mam i5 lub i7 4 generacji 2C/4T lub 4C/8T, chcę rozbudować RAM i wymienić dysk na SSD oraz przeinstalować system Windows 10 do obecnej wersji 22H2. Rozumiem, że odmawiasz temu Klientowi wykonania takiej usługi i mówisz:

„Nie widzę sensu w instalowaniu na starszym sprzęcie Windowsa.” Mogę zainstalować Panu Fedorę albo Minta.

Oczywiście klient będący amebą komputerową z pewnością Cię cieszy i korzysta z takiej usługi? Zawsze każdemu przedstawiasz w ten sposób swój punkt widzenia? Nie obraź się ale od jakiego czasu czytając twoje komentarze odnoszę wrażenie, że każdy punkt widzenia inny niż twój jest zły i nie ma sensu. Tak się składa, że mobilny Intel Core 4 generacji z dyskiem SSD i pamięcią RAM 8/16GB spokojnie daje radę na Windowsie 10 przy zwykłych codziennych zastosowaniach - przeglądanie stron WWW, praca z dokumentami. praca w sieci czy np. obejrzenie jakiegoś filmu. Przecież nie mówimy tutaj o graniu, bo o takim zastosowaniu na takim sprzęcie raczej nikt dzisiaj nie myśli.

@Saphrii Możliwe, że ktoś instalując system podał dodatkowy klucz i nie aktywował go za pomocą tego zapisanego w BIOS. Powodem może być np. posiadanie klucza do standardowej wersji Windows 8/8.1 (bez dopisku Pro) i instalacja Windows 10 w wersji PRO. Może używał też jakiejś witaminki/aktywatora/cracka i stąd taki komunikat o braku połączenia z serwerem. Rozbuduj kompa, a instalując system od nowa pamiętaj, że bezpłatna aktualizacja odbywała się według klucza:

Do Windows 10 Home można było aktualizować:

  • Windows 7 Starter
  • Windows 7 Home Basic
  • Windows 7 Home Premium
  • Windows 8/8.1

Do Windows 10 Pro można było aktualizować:

  • Windows 7 Professional
  • Windows 7 Enterprise
  • Windows 7 Ultimate
  • Windows 8/8.1 Pro
  • Windows 8/8.1 Enterprise
1 polubienie

Ściągnij sobie programik i on Tobie wyświetli dwa klucze, jeden instalacyjny drugi zaszyty w biosie. Ten program pokaże Ci po kluczu jaką wersję masz zainstalować.
https://www.dobreprogramy.pl/showkeyplus,program,windows,6628729306007681

Zwykle gdy przychodzi ktokolwiek ze starszym sprzętem, po prostu włączam dwa laptopy, z takim samym sprzętem i pokazuje, aby sobie pobawił się jednym i drugim, aby zobaczyć jaka jest różnica.
Wyobraź sobie, że 90% osób, które używają komputerów do internetu, pisania, maili, zakupów, filmów, wybiera Linuxa.

Po prostu, dla większości system, to możliwość otworzenia Chrome, YT, Google, GMAIL itd.

Nie bardzo, muli, mnóstwo zasobów poświęca na zbędne rzeczy, typu zbieranie informacji o użytkowniku i tym podobne. Ma masę błędów w starszych urządzeniach, np. potrafi sprawić, że zamknięcie i otwarcie klapy powoduje, że sprzęt nie wychodzi z uśpienia, albo USB przestaje działać, albo WIFI.

Czekanie po aktualizacji na takim sprzęcie, aż zacznie np. działać w końcu menu start, gdy system coś tam skrobie, to wręcz norma w Windowsie. Ten system jest zwyczajnie zbyt ciężki na takie procesory i korzystanie z niego to czysty masochizm.

Co do aktywacji, to jeśli tam była 8 a nie 8.1, to może być tak, że jeśli system nie był aktualizowany do 10 lub przynajmniej, nie było chęci, czyli zaznaczenia, że chcemy aktualizować, to zwyczajnie licencji do 10 na serwerach brak. Wpisanie klucza od 8 w takiej sytuacji już niczego nie zmieni, bo M$ po prostu zablokował darmowe aktualizacje do 10 jakiś czas temu.

Jeśli klucz jest w BIOSie, to podczas instalacji 10 nie pokazuje się ekran wyboru systemu. Jeśli się pokazuje i jest do wybrania 10 pro i 10 to oznacza, że klucza brak. Można wtedy zainstalować np. 10 Home i sprawdzić czy się aktywuje, a jak nie , to wrzucić pro.

@wasabi1084 nie ujmuję Linuxowi, zapewne do podstawowych działań typu internet, pakiet biurowy, działałby bez porównania szybciej na tym sprzęcie, ale po pierwsze, robię to po koleżeńsku, dwa są tu programy cadowskie i już nawet nie wnikam, czy osoba ogarniająca windowsa w stopniu takim, że oddaje komuś komputer do poczyszczenia z systemowych i przeglądarkowych śmieci i prostego update-u systemu, zechce ogarniać kompletnie nowy system i jeszcze szukać do niego programów i/lub odpowiedników na których pracuje…

W Linuksie nic takiego nie jest potrzebne. Nie bardzo jest co czyścić. A aktualizacje programów robią się wraz z systemowymi.

A jakie programy CAD, bo większość nowych na tym sprzęcie będzie miała problem z działaniem, albo będzie bardzo niewygodna, zwlaszcza jeśli będzie jakiś rendering