Problem z aktywacją windows xp na laptopie

Witam, dostałem laptopa od kolegi (acer 1350) i mam problem z aktywacją windowsa.Moge jedynie odpalić go normalnie przez tryb awaryjny, próbowałem wielu sposobów, nic nie pomogło, nie mogę nawet zainstalować systemu z plyty, poniewaz komputer włącza się jakby nie widział plyty :confused:

Najważniejszego nie opisałeś: na czym polega twój problem z aktywacją?

Jeśli napęd optyczny nie jest uszkodzony (co bardzo możliwe przy takim staruszku), to sprawdź czy kolejność bootowania w BIOSie jest ustawiona tak, aby komputer najpierw szukał systemu na CD.

Po prostu wyskakuje mi to okno, po czym jest tylko tapeta na ekranie i nic więcej

Tak czy inaczej proponowałbym czystą instalację po zakupie komputera, bo nie wiadomo co po poprzednim właścicielu zostało.
Sprawdź kolejność bootowania BIOS o której pisałem wcześniej.

W biosie, w zakładce Boot mam tylko takie opcje:

jaką kolejność zrobić ?

CD-ROM na pierwsze miejsce, zapisz ustawienia, płyta do napędu i restart.

Niestety nie pomaga, dalej włącza sie “normalnie” :confused:

Spróbuj w takim razie wywołać boot menu. Po włączeniu przycisku zasilania zacznij klepać w klawisz F11 do momentu aż pojawi się menu wyboru dysków, z tego menu wybierz napęd CD/DVD.
Jeśli to też nie pomoże to sprawdź tą płytę na innym komputerze czy nie jest uszkodzona.

ps.
Tego klawisza nie jestem na 100% pewny, jeśli nie wywoła boot menu to wypróbuj jeszcze F10, albo ESC, bo na różnych BIOSach jest różnie.

Niestety nie pomaga, jedynie gdy wcisnę klawisz f12 to mi wyskakuje to okno:

a gdy wybiorę pierwszą opcje to mi wyskakuje to: po czym komputer odpala sie znów “normalnie”

Sprawdź płytę w innym napędzie. Jeśli płyta ok, to napęd trup i będziesz musiał podłączyć inny lub przygotować sobie pendrive z obrazem systemu.

Płyta jest ok, sprawdzałem w innym komputerze, ale gdy włożę płytę do napędu to obok kursora wyskakuje mi “mała płyta” po czym nic się nie dzieje :confused:

Czyli płyta nie działa skoro nie jesteś w stanie otworzyć jej zawartości. Chociaż w wspomnianym sprawdzeniu chodziło raczej o uruchomienie instalatora na innym urządzeniu bo “otwarcie” płyty nie jest równoznaczne z tym że jest bootowalna i że instalator działa.

Należy podpiąć inny napęd do kompa lub napęd na USB (jeśli leciwy komputer, może nie uruchamiać płyty z takiego napędu, choć ze zrzutu wynika, że będzie to możliwe). Można też zrobić pendrive bootowalny i nie zastanawiać się czy wada leży w płycie (która według Ciebie jest sprawna) czy napędzie. Programy do tego celu masz tutaj

Pewnie microsoft zablokowal nieaktywowany XP. A skoro tak jest, to pewnie już chodzi o XP SP3. Nie ma oryginalnego systemu.
Na moim miejscu użyłbym gparted iso, nagrał rufusem na pendrive, czy w burnawarefree nagrał bootowalną płytkę z gpartedem. W gparted usunąłbym partycje jakie są, potem utworzył nową i sformatowałbym na ntfs.
Ten acer może przyjąć pl xp sp3 pro vl iso. Tylko nie wiem, skąd miałby być taki na laptopy. W dodatku trzeba, żeby MS przyjął oryginalny klucz.