Problem z anteną do routera MF 283+ - całkowicie niweluje sygnał


(darkhead20) #1

Witam,

Zakupiłem taką oto antenę: http://allegro.pl/antena-mimo-4g-lte-49dbi-sma-huawei-b593-zte-mf283-i5896628801.html do routera ZTE MF 283+ (z orange). Wg opisu na owy router antena powinna działać, lecz ja mam taki problem że gdy podłączam antenę do routera poprzez 2 wtyki całkowicie znika internet i wyświetla “usługi ograniczone” a bez anteny mam 1 kreskę LTE. I mam pytanie w czym problem dlaczego antena zamiast poprawić sygnał niweluje go całkowicie? I wgl gdzie najlepiej taką antenę stawić? Powiem też że z nadajnikami mam dziwnie, ponieważ orange mówi mi że to jest nadajnik z damianowic lecz on nie jest z orange’a tylko z t-mobile. Najbliższy z orange’a mam w Magnicach, lecz jest problem taki że czasami jak skieruje net do Damianowic to tam łapie najlepiej a czasami w stronę Kobierzyc czyli w drugą stronę. Prosiłbym o pomoc , ponieważ słabo by było wyrzucić 150zł w błoto ;/


(Dimatheus) #2

Hej,

 

A gdzie w obecnej chwili stawiasz antenę?

 

Pozdrawiam,
Dimatheus


(jedrek00711) #3

pobierz tą aplikacje i wklej zdjęcie parametrów odbioru http://3wg3-watch.port0.org/3wg3-watch-v3.zip


(Longhorn2009) #4

Zrobiłeś błąd kupując chińską antenę z allegro zamiast np. sprawdzone i na prawdę markowe anteny cybertech 15dBi czy sorensen 17dBi dedykowane pod pasmo, z którego korzystasz. Twój router nie obsługuje agregacji lte Advanced więc sprawę masz prostą. Wzmocnienia 49dBi ta z allegro na 100 procent nie ma. W najgorszym wypadku zysk jest mniejszy od strat przy tych 5m przewodu… Przeciętny przewód tego typu ma straty 0,5dB/m, dochodzą jeszcze tłumienia na konektorach ok. 0,8dB/szt.

Taka panelowa antena wymaga dokładnego ustawienia na nadajnik. Antena nie musi być pod konkretny model routera, wystarczy że będzie mieć wtyczki SMA męskie. Jakie nadajniki są w twojej okolicy możesz sprawdzić na http://beta.btsearch.pl/ Orange i T-Mobile współpracują ze sobą odnośnie zasięgu Internetu mobilnego. Orange dzierżawi nadajniki od różowych.


(darkhead20) #5

Aktualnie nie właczam jej bo niweluje całkowicie mój zasięg wyłapywany od samego routera ale jak już coś to w kierunku nadajnika w damianowicach lub kobierzycach.

https://scr.hu/4KrMmG

 

Czyli co? Wgl jakiś zysk będe miał? Czy mam kompletnie zwrócić tą antenę o ile się da? Bo ja się na tych antenach nie znam i kupiłem tylko to co w necie ktoś napisał że była dobra i dawała zysk.

 


(Longhorn2009) #6

Na pytanie czy z niej będziesz miał jakiś zysk trudno odpowiedzieć, bo nawet producent nie chwali się jakie parametry faktycznie ma ten panel. Cena w zagranicznych sklepach za ten model to 10-15$ https://www.tvc-mall.com/details/lf-ant4g01-4g-lte-mimo-desktop-or-wall-mounted-antenna-ts9-connector-sku17000005a.html W jednym ze sklepów można znaleźć w opisie wykresy pokazujące różne (przypadkowe?) amplitudy, sinusoidy mające udowodnić skuteczność, a wśród nich benchmark z HD Tune…

Na pewno musisz zawiesić tą antene na zewnątrz, jak najwyżej i ustawić pod kątem maksymalnego poziomu zasięgu. Powinny interesować cie parametry RSSI, RSRP, RSRQ podawane przez router.

  5htwndki6511.jpg

Wskaźnik sygnału jest tylko uproszeniem. Taka antena panelowa wymaga dokładnego wystrojenia w kierunku nadajnika.


(darkhead20) #7

Niezbyt rozumiem ale przy 5m kablu nie postawię zbytnio wysoko bo to maks 2metry wyżej. Szkoda że ta antena chyba nic nie da ;// Bo ile można siedzieć na lte które daje 8mb downloadu i 0.6 uploadu… no cóż zwrócić chyba też nie moge bo nigdy nie zwracałem produktu i nie wiem czy wgl pieniądze mi zwrócą.


(Longhorn2009) #8

Możesz przenieść router na wyższe piętro czy strych, o ile masz możliwość podłączenia go do zasilania i wtedy antene zamontować na maszcie możliwie wysoko, aby uniknąć przeszkód terenowych czy ze względu na strefę fresnela

Internet od routera do komputera czy też dodatkowego AP można już poprowadzić normalnie skrętką czy wykorzystać WiFi. Najważniejsze by przewód koncentryczny od anteny do routera był możliwie krótki, ze względu na tłumienie.

Ustawienie takiej anteny wymaga troche zachodu, ale nikt nie powiedział że poprawa sygnału LTE to prosta sprawa.


(jedrek00711) #9

 widzę że łapiesz sygnał orange 800Mhz  i obecnie najlepszą anteną była by ATK20 850-950 z Dipola bo antena którą kupiłeś to fajans bo jak jest coś do wszystkiego to znaczy się że jest do niczego 

a do ZTE mf283+ musisz zakupić 2 sztuki  http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-elementowa_atk_20-850-960_mhz_A7025.htm


(darkhead20) #10

Tylko są problemy. Pierwszy problem to nie mam zasilania na strychu a wgl strych jest na tym samym poziomie co pięttro na którym aktualnie siedzę.

Drugi problem routera nie przeniosę na strych bo mam go podłączonego do komputera przez kabel żebym miał internet. Więc prawdopodobnie tylko postawie tą antenę na ścianę i skieruję w kierunku nadajnika z nadzieją że coś da a jak nie to zwracam o ile mogę…

 

W takim razie poprosiłbym o podanie jakichś anten w paśmie 800mhz które dały by mi zysk i nie są zbytnio drogie.

Dlaczego gdybym kupił tą antenę musiałbym coś robić? Pisze tam że jakieś lutowanie do czegoś jak ja nawet sprzętu do lutowania nie mam … ja bym wolał anteny gdzie tylko przymocowałbym do ściany i już bym miał działającą antenę.

Wgl w opisie nie widać jaki ma wtyk i ilo metrowy kabel. I dlaczego dwie?

Antena powinna być z wtykiem SMA żeby pasowała do mojego routera. Gdybym miał kupować tą: http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-elementowa_atk_20-850-960_mhz_10_m_przewodu_gniazdo_fme_A7026.htm to musiałbym chyba kupować z przejściówką do wtyku SMA.


(jedrek00711) #11

antena z przewodem bez lutowania http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-elementowa_atk_20-850-960_mhz_10_m_przewodu_gniazdo_fme_A7026.htm


(darkhead20) #12

Aha w opisie pisze że jest tu GNIAZDO. Od kiedy anteny mają gniazda a nie wtyki? Specyficzna ta antena ;p 

Tak wiem właśnie tą antene patrzyłem ale nie pasuje mi tutaj to że tu jest GNIAZDO fma, bo jeszcze nigdy nie widziałem anteny z gniazdem.


(jedrek00711) #13

przepraszam musisz mieć  kabel zakończony wtykiem SMA poszukaj tam to napewno znajdziesz 

o proszę jest http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-elementowa_atk_20-850-960_mhz_10_m_przewodu_wtyk_sma_A7027.htm


(Drobok) #14

Zacznij od zwrotu ze względu na niezgodność towaru z umową - ta antena nie ma prawa mieć 40dB zysku.

@post wyżej, dlaczego polecasz koledze anteny na 960Mhz skoro nadajniki w jego pobliżu są na 2,6Ghz ? 


(jedrek00711) #15

zaproponowałem tą antenę bo ma  takie parametry odbioru sygnału lte  https://scr.hu/4KrMmG