Problem z automatyczną konfiguracją sieci, brak adresu bramki

Komputerem jest laptop Lenovo starszej Pani z Win10 raczej aktualny.

Z internetem łączy się przez wi-fi z router’em, lub przez usb dongle od T-mobile, obydwie karty/interfejsy sieciowe mają ustawioną automatyczną konfiguracje IP.

Po każdym uruchomieniu komputera żaden z nich nie konfiguruje się poprawnie (brak adresu bramki).

 

Moje chwilowe obejście problem to ipconfig /renew i /release które działa tylko na wbudowaną kartę wi-fi, a usb dongle na te komendy nie reaguje.
Moje pytanie co może być przyczyną tego?

Błędy konfiguracji w TCP/IP. Najpierw w usługach systemowych sprawdź czy poprawnie działają usługi takie jak: automatyczna konfiguracja sieci przewodowej, klient dns, klient dhcp. Najlepiej zrestartuj wszystkie te usługi. Do obsługi internetu mobilnego potrzebna jest usługa o nazwie telefonia, więc ją też musisz sprawdzić. Po zrestartowaniu usług uruchom ponownie system i sprawdź czy pomogło. Jeśli nie a) instalujesz sterownik karty wi-fi do laptopa, oraz aktualizujesz sterownik chipsetu laptopa - tam są sterowniki do usb. Kolejny restart i jeśli brak rezultatu to b) czyszczenie stosu tcp/ip. Do tego służą dwa polecenia wydawane z palca. 1) netsh int ip reset 2) netsh winsock reset. Po wykonaniu tych dwóch poleceń znowu restart. Sprawdzasz ustawienia IP w systemie, czy są na automat. Do internetu z sieci komórkowej poprzez usb często jest też dodatkowe oprogramowanie musisz sprawdzić czy jest zainstalowana najnowsza wersja. Taki zestaw zabiegów powinien usunąć problemy.

Jaką maskę ma sieć na USB?