Problem z baterią płyty głównej i z otwartą obudową

Witam.

Mam problem… od jakiegoś czasu mam rozładowaną bateryjkę na płycie głównej (ASUS CROSSHAIR II FORMULA) i cały czas po ponownym uruchomieniu komputera mam zmienioną datę i czas.

Dzisiaj jak włączyłem komputer to zaszło nowe zjawisko, mianowicie wyskoczył błąd “CMOS checksum enter”.

Mam pytanie: czy wymiana baterii zniweluje te problemy? I jaka to ma być bateria?

Jeśli nie chodzi o baterię to o co?

2 problemem jest błąd przy włączaniu komputera…

Podczas włączania, wyskakuje błąd w BIOSie: THE SYSTEM INTRUDED, CHASSIS OPENED OR TEMPERED BEFORE PLEASE CHECK THE SYSTEM

Czytałem, że to przez otwartą obudowę (tak, mam otwartą), ale nie wiem jak to zniwelować nie zamykając ją. Proszę o pomoc.

Wymiana baterii powinna pomóc rozwiązać twój pierwszy problem. A co do drugiego, na obudowie zapewne masz czujnik otwarcia, tak nieco prowizorycznie ale spróbuj go czymś przyblokować. Ewentualnie sprawdź w BIOSie czy nie masz opcji wyłączenia czujnika otwarcia.

Problem w tym, że nie wiem gdzie jest ten czujnik, a co dopiero jak on wygląda. W biosie podobnie, nie wiem pod, którym “wpisem” jest ta opcja (mam po angielsku, jak coś)…

Jednym ze sposobów jest odłączenie od płyty głównej dwóch kabelków zmierzających do włącznika na obudowie. Na płycie jest gniazdko CHASSIS. To z niego wyjmij kabelki, jak są(?) i zewrzyj dwa ostatnie piny zworką (konieczne!). Są bliższe krawędzi płyty.

Jeśli kabelków nie ma, to też użyj zworki.

Przeczytaj napis na baterii.

Najczęściej stosowane były 3-voltowe litowe baterie CR-2032.

Po wymianie baterii błąd z CMOS dalej występuje, co zrobić?

Najpierw w BIOSie ustaw datę i czas, następnie przejdź do pozycji “Load Optymized Defaults” (lub podobnie) > Enter i potwierdź F10. Restart komputera.