Problem z baterią...

Witam ostatnio zauważyłem problem z baterią, ogólnie szybko lecą procenty w kilka minut 10-20%
Podczas bezczynności telefonu zużywa do 5-6% to trochę dla mnie dziwne, telefon mam od czerwca 2023 roku.
Czasami dostrzegam że „tryb gotowości w sieci komórkowej” nawet osiąga 50-60% wykorzystania baterii, telefon używam max 4-5h dziennie.
Czy to wina sygnału sieci, karty sim czy jakieś aplikacji? Dołączam screenshoty. Telefon staram się ładować od 20% do 99%



Co możecie mi poradzić?


Ale model jest z września 2021 roku, czyli chemia w baterii ma teoretycznie 2 lata 4 miesiące. (w zależności od daty produkcji)

Trudno jest SoT (screen on time) dla tego modelu znaleźć w internecie.
Na YT ktoś zmierzył ładowanie od 0% do 100% dla tego modelu i wynosi ono 2 godz. 13 min.
Sprawdź, czy tak jest mniej więcej i w Twoim przypadku. To przybliży nieco stan baterii.

Co do samego modelu MOTOROLA E20 to można znaleźć komentarze, że ten model ma słabe radio i często gubi sygnał lub ma go na niskim poziomie, przez co szybko bateria się rozładowuje.
Widząc po zrzutach ekranowych to masz raczej niski stan sygnału z PlusGSM.
Zobacz jak spadają procenty baterii w trybie samolotowym.

Dzisiejsze aplikacje są RAMo-żerne i może być tak, że od czasu do czasu ma za mało RAM i dane są buforowane w RAMdisku na pamięci eMMC. To może powodować większe użycie baterii i nie koniecznie będzie widoczne w statystykach baterii.

Spróbuj zrobić sobie kopię danych smartfona i zresetuj go do ustawień fabrycznych. (pamiętaj, aby odpiąć konto Google jeżeli nie pamiętasz do niego danych logowania, bo po resecie trzeba będzie je wpisać)
Czasami to rozwiązuje problemy.

Zależy co on ma tam nawrzucane bo może jedzie na czystym systemie i wtedy te 2G RAMu mu starczy. Pamiętajmy że e20 ma Androida w wersji Go.

Nie tak źle, u mnie sieć komórkowa pokazuje zawrotne 140% → 1 doba, 17 godzin i 32 min XD tylko że dla mnie telefon służy do komunikacji czyli messenger, telefon, whatsapp, smsy. Z dodatkowych appek mam tylko instagramy, facebook za dużo prądu wpieprzał XD coś tam czasami przejrzę, sporadycznie czegoś przesłucham bo od tego mam drugie urządzenie w domu.

Jak wyżej napisałem, najbardziej zasobożerną aplikacją jest facebook, drugą - o ile ktoś używa - tinder. Zastanowiłbym się nad NewPipe ale nie znam specyfiki działania tej aplikacji, a ze społecznościówek widzę że nie korzystasz.

Nie no, może nie jest aż tak źle. Nie wiemy gdzie mieszka. Ja - mając jakieś 300 metrów do btsa - w plusie mam zbliżony wynik bo -104 na lte+, ale za to 5G mam już o wiele lepiej bo od -104 do -94. Inne „radio” ale zależy to pewnie od ilości urządzeń obsługujących konkretne pasma.

Najpierw wyłącz telefon np na noc i naładuj go wolną ładowarką (mały amperaż, do 1,5A w maksie) do 100%. Elektronika baterii sama z siebie odłączy ładowanie. Potem odpal telefon, pokaż 2 zrzuty z AccuBattery z zakładki „Rozładowanie” (przerwa między zrzutami z godzinę lub dwie ±) - to da nieco pełniejszy obraz baterii.

Newpipe to aplikacja typu open-source taki YouTube Premium pobrana z F-Droid, mieszkam w Gdańsku najbliższy BTS Plusa jest w 1,5 km odległości ode mnie.
Jak to mówił expert z mediamarkt że jest dobrze zoptymalizowany i będzie dobrze działać przy takiej pojemności baterii.
Znalazłem jakąś ładowarkę Samsunga 1,5A rano dołączę screeny z AccuBattery.
Jeszcze pytanie czy można jakoś sprawdzić logi bezpośrednio z systemu Android 11?

czy Ty czegoś nie rozumiesz?-zużywalność baterii to jest dwa trzy lata potem zachodzą zmiany chemiczne w akumulatorze i już nie formuje stałego zasilania!
baterię nową kup

Można wygenerować raport przez Androidowe ADB do sprawdzenia na PC.

  1. Włączasz opcje deweloperskie:
    https://www.hardreset.info/devices/motorola/motorola-moto-e20/developer-options/

  2. Pobierasz i rozpakowujesz do folderu „SDK Andoird Platform Tools”: https://dl.google.com/android/repository/platform-tools-latest-windows.zip

  3. Otwierasz folder z rozpakowanymi plikami i w pasku adresowym wpisujesz cmd

  4. W smartfonie w opcjach deweloperskich włączasz debugowanie USB, podpinasz pod PC. W otwartym wcześniej okienku cmd wpisujesz:
    adb devices i akceptujesz na wyświetlaczu smartfona autoryzację zaznaczając pole, aby zapamiętał ten komputer.

  5. Generujesz raport wpisując polecenie:
    adb bugreport bugreport.zip

  6. W folderze z SDK Android Platform Tools masz teraz plik ZIP „bugreport.zip”. Masz do wyboru:

6a. Zaufać instancji Battery Historian postawionej gdzieś w świecie np. tu:
Battery Historian i otworzyć tam raport zawierający często rzeczy dosyć szczegółowe na temat oprogramowania, systemu i urządzenia.
LUB
6b. Zainstalować sobie Dockera na Windows (wymagana 10 lub 11 w wersji minimum Professional) lub bezpośrednio na jakiejś dystrybucji Linuxa.
Po zainstalowaniu i uruchomieniu Dockera, według instrukcji na githubie robisz:
GitHub - google/battery-historian: Battery Historian is a tool to analyze battery consumers using Android "bugreport" files.

Pamiętaj tylko, żeby poprawnie port podać.

Raport wygląda mniej więcej tak: