Problem z BIOSem - komunikaty

Więc któregoś pięknego dnia, po ponownym włączeniu komputera wyświetla mi się komunikat z BIOSU : “CPU is unworkable or has been changed. Please recheck - CPU SOFT MENU”. Po F1 mogłem bezproblemu kontynuować pracę itp. Napisałem tutaj wątek w tej sprawie i poleciliście mi abym zrestartował BIOS. Jednak niemiałem czasu (bo wtedy święta były) i zapomniałem o tej sprawie.

Dzisiaj jednak postanowiłem zrobić to czyli zrestartować BIOS. Wyjąłem bateryjkę na 15 minut, ponownie włożyłem, a BIOS wita mnie komunikatem :“CMOS checksun error - Defaults loaded”. Na internecie znalazłem, że oznacza to, że on niema tak jakby ustawień wprowadzonych i trzeba je wprowadzić. Ponieważ ja orłem komputerowym nie jestem, postanowiłem że włączę funkcję “Load Optimized Defaults”, jednak to gucio dało :frowning: Dalej znalazłem artykuł, gdzie pisze, że trzeba będzie oddać płytę główną na gwarancje :x . Więc już sam nie wiem. Powiecie mi co zrobić, aby żaden komunikat mi nie wyskakiwał.

Bardzo Was proszę o pomoc :slight_smile:

P.S. Na wypadek co informuje, że moja płyta główna to Abit IP35-E

zworka resetująca bios prawidłowo osadzona ?? wejdź do biosu nic nie zmieniaj zapisz ustawienia i wyjdź.

technik_elektro Właśnie ponownie uruchomiłem komputer. I stał się “cud”- zamiast napisu “CMOS checksun error - Defaults loaded” pojawił się mój stary, dobrze znany “CPU is unworkable or has been changed. Please recheck - CPU SOFT MENU”. Pozbyło się jednego, powstał drugi. Da się go jakoś zlikwidować?

wiesz jaki masz procesor ?? jeśli tak to udaj się do sekcji CPU SOFT i ustaw go manualnie… jeśli to nie pomoże to prawdopodobnie zdechła płyta tudzież procek…

Mój procesorek to Intel Pentium E2160 (niepodkręcany). Jak mam go ustawić manualnie?

fsb 200, mnożnik 9, ramy też na sztywno…

technik_elektro wielkie, wielkie, ale to wielkie dzięki =D> :smiley: Koniec komunikatu. Jedynie co dziwne to to, że Vista po ponownym uruchomieniu znalazła stację dyskietek, chociaż ja ani zainstalowanej stacji dyskietek ani czytnika kart pamięci, ale to w ogóle mi nie przeszkadza. Jeszcze raz wielkie dzięki

wejdź do biosu i wyłącz stację dyskietek 1,44 MB…