Problem z BIOSem - komunikaty

(Piotrszym12) #1

Więc któregoś pięknego dnia, po ponownym włączeniu komputera wyświetla mi się komunikat z BIOSU : "CPU is unworkable or has been changed. Please recheck - CPU SOFT MENU". Po F1 mogłem bezproblemu kontynuować pracę itp. Napisałem tutaj wątek w tej sprawie i poleciliście mi abym zrestartował BIOS. Jednak niemiałem czasu (bo wtedy święta były) i zapomniałem o tej sprawie.

Dzisiaj jednak postanowiłem zrobić to czyli zrestartować BIOS. Wyjąłem bateryjkę na 15 minut, ponownie włożyłem, a BIOS wita mnie komunikatem :"CMOS checksun error - Defaults loaded". Na internecie znalazłem, że oznacza to, że on niema tak jakby ustawień wprowadzonych i trzeba je wprowadzić. Ponieważ ja orłem komputerowym nie jestem, postanowiłem że włączę funkcję "Load Optimized Defaults", jednak to gucio dało :frowning: Dalej znalazłem artykuł, gdzie pisze, że trzeba będzie oddać płytę główną na gwarancje :x . Więc już sam nie wiem. Powiecie mi co zrobić, aby żaden komunikat mi nie wyskakiwał.

Bardzo Was proszę o pomoc :slight_smile:

P.S. Na wypadek co informuje, że moja płyta główna to Abit IP35-E

(Technik Elektro) #2

zworka resetująca bios prawidłowo osadzona ?? wejdź do biosu nic nie zmieniaj zapisz ustawienia i wyjdź.

(Piotrszym12) #3

technik_elektro Właśnie ponownie uruchomiłem komputer. I stał się "cud"- zamiast napisu "CMOS checksun error - Defaults loaded" pojawił się mój stary, dobrze znany "CPU is unworkable or has been changed. Please recheck - CPU SOFT MENU". Pozbyło się jednego, powstał drugi. Da się go jakoś zlikwidować?

(Technik Elektro) #4

wiesz jaki masz procesor ?? jeśli tak to udaj się do sekcji CPU SOFT i ustaw go manualnie... jeśli to nie pomoże to prawdopodobnie zdechła płyta tudzież procek...

(Piotrszym12) #5

Mój procesorek to Intel Pentium E2160 (niepodkręcany). Jak mam go ustawić manualnie?

(Technik Elektro) #6

fsb 200, mnożnik 9, ramy też na sztywno...

(Piotrszym12) #7

technik_elektro wielkie, wielkie, ale to wielkie dzięki =D> :smiley: Koniec komunikatu. Jedynie co dziwne to to, że Vista po ponownym uruchomieniu znalazła stację dyskietek, chociaż ja ani zainstalowanej stacji dyskietek ani czytnika kart pamięci, ale to w ogóle mi nie przeszkadza. Jeszcze raz wielkie dzięki

(Technik Elektro) #8

wejdź do biosu i wyłącz stację dyskietek 1,44 MB....