Problem z biosem

noi co to za błąd ?

wentylator na procesorze stoi.
“CPU fan error”. Oznacza problemy z wentylatorem zamontowanym na procesorze. Zdejmij obudowę, sprawdź czy się obraca, czy prawidłowo jest podłączony.

ok zaraz sprawdzę

Liczyłem na to, że sam spróbujesz na to wpaść.

sprawdziłem to i wszystkie wiatraki pracują

To teraz sprawdź do jakiego wyjścia na płycie głównej podłączone są wentylatory chłodzenia CPU.

Szczerze mówiąc słabo widać, ale odnoszę wrażenie, że wentylator wpięty jest w wyjście CPU_OPT. Przepnij wtyczkę do wyjścia o nazwie CPU_FAN:

obraz

znalazłem to ale nie ma tam wejścia

Przypatrz się gdzie jest aktualnie wpięta wtyczka od chłodzenia CPU. Wg mnie siedzi w CPU_OPT. Nad wyjściem CPU_OPT jest wyjście CPU_FAN. Tak jak na obrazku, który wstawiłem.

działa niby wszystko jest ok ale jak coś to będę tu pisał i dzięki za pomoc
a i jeszcze a jak bym chciał podkręcić procka i ram to jak to się robi ?

Ryzen 3600X jest już fabrycznie mocno podkręcony i nie ma sensu go dalej żyłować. Zwłaszcza, że masz standardowe chłodzenie, a do OC przydałoby się coś lepszego.

Lepiej napisz jakie masz pamięci, bo z tego co widać, to właśnie z nich można więcej wycisnąć.

tu masz linka do tych ram

Wejdź do BIOS i pokaż pierwszy ekran startowy. Powinien wyglądać mniej więcej tak:

obraz

Jeśli wygląda inaczej, naciśnij F7.

chyba ze to

Przełącz opcję tutaj:

obraz

W ten sposób ustawiasz szybszy profil pamięci. Po tej operacji będzie działać z taktowaniem 3200MHz.

no zrobiłem tak i co dalej

Zapisz zmiany i wyjdź - komp się zresetuje i RAM powinien wystartować z wyższym taktowaniem.

zaraz zobaczę