Problem z boot.ini

Przy starcie systemu pojawia sie komunikat o nieprawidlowym pliku boot.ini. I że nastepuje rozruch z c/windows. Problem polega na tym ze boot.ini zniknął. Nie ma tez zakladki boot.ini w msconfig. nie można także edytować go w zakładce konsoli uruchamiania i odzyskiwania. Windows zainstalowany jest na dysku sata na partycji J a nie c. Nie wiem jak odzyskac ten plik lub jak go napisac. Wiem że są przykładowe pliki boot.ini. tylko że ja mam dwa dyski i nie wiem jak go napisac i wkleic do tego notatnika.

Widziałem coś takiego

ale jak to dostosować do moich parametrów? prosiłbym o szczegóły i ewentualne napisanie tego pliku. Teraz jeżeli uda się ten problem naprawić zrobie kopie boot.ini

nie wiem dlaczego nie możesz go edytować

ani jak go znajdziesz

  • w każdym bądż razie u mnie przy dwóch systsmach na C i F

prezentuje się tak

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect

mam jeden system…dla poprawienia…moge edytować plik boot.ini tylko jak otwieram ten notatnik to tam nic nie ma…

dysk stary ma partycje C D E F , ten z windowsem ma J K L M N, win jest na J

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk()partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /fastdetect

tak prawdopodobnie?? powinien wyglądać - wklej do notatnika, wybierz zapisz jako, wpisz do nazwa boot.ini, do rodzaj pliku itd. wszystkie pliki

(b.ważne) i zapisz na C:

oczywiście jeśli masz np. home nazwa musi być inna!

nie śpiesz się , poczekaj na opinie, bo nigdy nie edytowałem tego pliku i mogę się mylić !!

mam jeden system … powtarzam sprawe

dwa dyski- pierwszy- bez systemu, partycje CDEF

drugi z systemem , partycje JKLMN , windows na J, dysk sata

nie wiem dlaczego wyskakuje ten komunikat z ładowaniem z c/windows skoro ani na c, ani na tym dysku nie ma absolutnie żadnego systemu

speóbuj

-Włóż płytę instalacyjną Windowsa i skorzystaj opcji “NAPRAW”. Przejdź tam do wiersza poleceń i wpisz “fixboot”.

sorry, zrozumialem,że masz 2 systemy!

boot.ini powinien chyba? wyglądać tak

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP

Professional" /fastdetect

gdzie miałeś boot.ini przed zniknięciem?

no przed zniknięciem byl tam gdzie system. teraz kiedy pojawia sie ten komunikat ze rozruch z C system po włączeniu sie tworzy plik boot na dysku C. Wiem ze kiedys dawno dawno mialem system na C czyli na starym dysku, ale wtedy mialem tylko ten stary. Po dokupieniu nowego w sklepie zainstaowali mi wina na nowym bo niby szybszy. A ze starego dysku wina wykasowali.

Wkleiłem tak jak napisałeś. W msconfig pojawiła się zakładka boot ale kiedy sprawdziłem ścieżke rozruchu to pojawił się napis że ściezka odnosi sie do nieprawidłowego systemu i pojawiło się pytanie czy ją usunąć. Sam nie wiem juz co robić.

tak chcialem zrobic, ale tam wyskakuje ze trzeba sie zalogowac do systemu. Nie pokazuje mi mojego na J tylko ten którego nie ma czyli pokazuje 1. C/windows. nie moge sie tam zalogowac bo nie znam hasła. wiec konsola mi sie nie włączy

a w biosie kolejność botowania dysków twardych - spróbuj

zmienić i efekty ?

pierwszy w botowaniu jest dysk z windowsem.

może ktoś zna jakiś program który automatycznie naprawi ten boot?

a uruchom - msconfig

i przycisk

sprawdż wszystkie ścieżki rozruchu w boot.ini

?

wyświetla że są poprawne. ale bład przy starcie wina i tak sie pokazuje.

Udało mi sie dostać do konsoli odzyskiwania. Po wpisaniu bootcfg /scan system wykrył mi zainstalowany na C. Problem w tym ze ja mam ale na J. Nie wiem czemu tak mi wykrywa.

Skoro twierdzisz ,że system masz na partycji J to spróbuj edytować boot.ini taką komendą:

Start >> uruchom >> wpisz f:\boot.ini >> OK

:slight_smile:

Nie moge tak otworzyć tego pliku. pokazuje się komunikat że plik nie istnieje.

A próbowałeś na czas tej operacji wypiąć stary dysk by nie prowokował błędów

:?

zmień w biosie bootowanie na dysk bez windowsa! bios bootuje system przez uruchamianie pliku ntldr, plik ten może być na innej partycji niż system(tzn.pliki systemu operacyjnego), ntldr dopiero odczytuje z pliku boot.ini gdzie jest system operacyjny(na której partycji) i ładuje system

z tej partycji

cały ten chaos stworzyli właśnie w sklepie, instalując ci drugiego windowsa i nie informując, która partycja jest partycją aktywną, czyli tą , na której znajduje się boot loader windowsa(ntldr +boot.ini); podczas

pierwszej instalacji na komputerze instalator tworzy zapis mbr, czyli główny zapis rozruchowy z tablicą partycji i sektorem bootowania -

domyślnie tworzy mbr na pierwszej partycji pierwszego dysku, czyli u ciebie c ; usuwając ci windowsa ze starego dysku mogli albo go po prostu usunąć, i wtedy mbr pozastałoby nienaruszone, albo sformatować tę partycję i wtedy oczywiście wymazaliby z niej i mbr i pliki ntldr i boot.ini itd. pytanie - co naprawdę zrobili? podczas instalacji na innej partycji instalator tworzy na niej sektor bootowania(boot sector), ale

nie mbr, tylko zmienia wpisy w istniejącym mbr - pozostaje więc kwestia,

gdzie masz mbr(nie wiem, czy w ogóle może być na partycji j??)

i pliki ładowacza (ntldr) i boot.ini

ntldr i boot.ini sa na partycji C a windows na J-drugi dysk.

można to jakos przeniesc? jak zrobic zeby wszystko bylo na jedenj partcji i jednym dysku