Problem z Bootem dysków

(Konradkacprzak) #1

Witam.

mam problem z bootowanie dysków. Mam 2 dyski : 13 GB i 80 GB. Ten 13 jest w kieszeni, a 80 normalnie w kompie. Chcę zrobić tak, że gdy włożę kieszeń to uruchomi się dysk z kieszeni, a gdy ją wyjmę, włączy się ten 80GB. Możecie mi opradzić co zrobić? Myślę że to ma związek z Biosem i zworkami, ale gdy podłączam 2 dyski to w biosie widiz mi tylko jeden. Proszę o pomoc.

(Grzesiek1) #2

Sprawdź czy wszystko nie jest na jdnym kablu jak jest jeden dyskustaw na master drógi na slave slave to ten gdzie nie jest system

(JNJN) #3

Tak nie da rady - startujesz kompa albo z dysku 80 albo z 13.

Na dwóch tych dyskach masz system operacyjny - czy 13 to magazyn danych.

Podpięcie dysków:

Dyski i napędy w biosie ustawione na auto i zapisz bios Save.

I kanał IDE

Dysk 80 systemowy na zworce ustawiony jako Master,podpięty na ostatnią wtyczkę taśmy.

Kieszeń zworka ustawiona na Slave - sprawdź jak ma być ustawiony dysk 13 (zworka na nim, aby pracował w kieszeni Master lub Slave) - kieszeń wpięta do środkowej wtyczki taśmy I kanału IDE lub można podpiąć do II kanału IDE.

Jak wszystko dobrze ustawione i sprawne i dyski podpięte bios przy starcie kompa widzi dyski prawidłowo.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

(Numer_inaczej) #4

... więc kilka pytań:

• czy z obu dysków zależnie od wymagań chcesz startować system? tzn przykładowo z jednego winxp a z drugiego jakaś dystrybucja linuksa?

• czy podpinasz je na jednej taśmie czy z dwu różnych (...kanałów)

jeden na zworkach ustawiasz jako master drugi jako slave i powinno chodzić - zależy jeszcze od tego czy masz jakiś bootloader ak np. Grub lub lilo (czy chcesz kilka systemów operacyjnych?)

... dużo nie pomogę ale musisz i tak to określić - czy 13 GB ma być z jakimś systemem czy do przecjowywania jakiś danych?

System powinien być na szybszym z dysków, który ma większy cache.... ten jednak nie zajmieCi więcej miejsca niźli około 4 GB - na Program Files około 20 GB, zostaje rzeczywistej pojemności jakieś 50 GB - z 13 nie zyskasz wiele, zasilacz musi to pociągnąć , wyższy koszt ... czy jest Ci na prawdę potrzebny?

Pozdrawiam

(Konradkacprzak) #5

To wygląda tak. Na obydwóch dyskach jest WIN XP PRO. Chce je zrobić tak, jakbym miał dwa oddzielne komputery, jeden dysk dla mnie, jeden dla mojego taty. Czy wkładając kieszeń z dyskiem mojego taty, włącza się tylko ten jego z jego windowsem, a gdy ją wyjmuję ta włącza się tylko ten mój 80 Gb z moim windowsem...

(McDracullo) #6

1. Zainstaluj na Twoim dysku winde XP - ustaw jako Primamry Slave.

2. Włóż dysk starego - ustaw jako Primary Master.

Jeśłi nie chodzi to nei wiem jak to zrobić.

(Numer_inaczej) #7

ja bym ustawił 80 GB jako Primary Slave a 13 GB na Primary Master - staruszek wkłada dysk i startuje system z 13 GB, wyjmuje - starujesz z 80 GB i jest OK

... ale gdy 80 GB będzie załączać się zbyt długo (tak może być) to ustaw ją na cable select (lub/i bez zworek) i podepnij do środkówego bodaj wtyku na taśmie

Ostatecznie jak już zrobisz próby to musi się uruchomić 80 GB jako Primary Slave (również przy wyborze cable select)

Jak ustawić zworki - powinny być schematy na obudowie dysków

(Grzesiek1) #8

A ja bym normalnie podłączył i w ustawieniu windwos twojego starszego ustaiwł do wyboru windowsa na kiezeń i tylko jak byś włączł wyświetlało by sie z którego uruchomic oczywiście jak by nie był włożony to by sie nie usruchomił ale swobodnie byś mogł wkladać i wyciągać dysk