Problem z Bootem dysków

Witam.

mam problem z bootowanie dysków. Mam 2 dyski : 13 GB i 80 GB. Ten 13 jest w kieszeni, a 80 normalnie w kompie. Chcę zrobić tak, że gdy włożę kieszeń to uruchomi się dysk z kieszeni, a gdy ją wyjmę, włączy się ten 80GB. Możecie mi opradzić co zrobić? Myślę że to ma związek z Biosem i zworkami, ale gdy podłączam 2 dyski to w biosie widiz mi tylko jeden. Proszę o pomoc.

Sprawdź czy wszystko nie jest na jdnym kablu jak jest jeden dyskustaw na master drógi na slave slave to ten gdzie nie jest system

Tak nie da rady - startujesz kompa albo z dysku 80 albo z 13.

Na dwóch tych dyskach masz system operacyjny - czy 13 to magazyn danych.

Podpięcie dysków:

Dyski i napędy w biosie ustawione na auto i zapisz bios Save.

I kanał IDE

Dysk 80 systemowy na zworce ustawiony jako Master,podpięty na ostatnią wtyczkę taśmy.

Kieszeń zworka ustawiona na Slave - sprawdź jak ma być ustawiony dysk 13 (zworka na nim, aby pracował w kieszeni Master lub Slave) - kieszeń wpięta do środkowej wtyczki taśmy I kanału IDE lub można podpiąć do II kanału IDE.

Jak wszystko dobrze ustawione i sprawne i dyski podpięte bios przy starcie kompa widzi dyski prawidłowo.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

… więc kilka pytań:

  • czy z obu dysków zależnie od wymagań chcesz startować system? tzn przykładowo z jednego winxp a z drugiego jakaś dystrybucja linuksa?

  • czy podpinasz je na jednej taśmie czy z dwu różnych (…kanałów)

jeden na zworkach ustawiasz jako master drugi jako slave i powinno chodzić - zależy jeszcze od tego czy masz jakiś bootloader ak np. Grub lub lilo (czy chcesz kilka systemów operacyjnych?)

… dużo nie pomogę ale musisz i tak to określić - czy 13 GB ma być z jakimś systemem czy do przecjowywania jakiś danych?

System powinien być na szybszym z dysków, który ma większy cache… ten jednak nie zajmieCi więcej miejsca niźli około 4 GB - na Program Files około 20 GB, zostaje rzeczywistej pojemności jakieś 50 GB - z 13 nie zyskasz wiele, zasilacz musi to pociągnąć , wyższy koszt … czy jest Ci na prawdę potrzebny?

Pozdrawiam

To wygląda tak. Na obydwóch dyskach jest WIN XP PRO. Chce je zrobić tak, jakbym miał dwa oddzielne komputery, jeden dysk dla mnie, jeden dla mojego taty. Czy wkładając kieszeń z dyskiem mojego taty, włącza się tylko ten jego z jego windowsem, a gdy ją wyjmuję ta włącza się tylko ten mój 80 Gb z moim windowsem…

  1. Zainstaluj na Twoim dysku winde XP - ustaw jako Primamry Slave.

  2. Włóż dysk starego - ustaw jako Primary Master.

Jeśłi nie chodzi to nei wiem jak to zrobić.

ja bym ustawił 80 GB jako Primary Slave a 13 GB na Primary Master - staruszek wkłada dysk i startuje system z 13 GB, wyjmuje - starujesz z 80 GB i jest OK

… ale gdy 80 GB będzie załączać się zbyt długo (tak może być) to ustaw ją na cable select (lub/i bez zworek) i podepnij do środkówego bodaj wtyku na taśmie

Ostatecznie jak już zrobisz próby to musi się uruchomić 80 GB jako Primary Slave (również przy wyborze cable select)

Jak ustawić zworki - powinny być schematy na obudowie dysków

A ja bym normalnie podłączył i w ustawieniu windwos twojego starszego ustaiwł do wyboru windowsa na kiezeń i tylko jak byś włączł wyświetlało by sie z którego uruchomic oczywiście jak by nie był włożony to by sie nie usruchomił ale swobodnie byś mogł wkladać i wyciągać dysk