Problem z bootowaniem dysku - po formacie nie działa kolejność bootowania w BIOS'ie

Cześć,

sformatowałem dzisiaj w całości dysk, zmieniając system z win 7 na win 10 i korzystając z bootowalnego pendrive’a (UEFI płyta główna P8H77-V) i w międzyczasie siłą rzeczy zmieniłem kolejność bootowania z dysku na pendrive’a. Wszystko przebiegło bez większych kłopotów, pomijając konieczność zmiany formatu dysku z mbr na gpt. No i teraz sobie chciałem powrócić do poprzedniej kolejności bootowania ale gdy to robię to dostaję komunikat: “Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key”.
Co jednak interesujące, w kolejce bootowania wciąż widoczny jest pendrive (UEFI), mimo że nie jest podłączony do komputera. I gdy zostaje na pierwszym miejscu, to komp się włącza tyle, że trochę to trwa i jest związane z jakimiś dziwnym procesem ładowania, który ostatecznie kończy się uruchomieniem systemu.

Ma może ktoś jakiś pomysł jak to ogarnąć?

EDIT.
Przeprowadziłem jeszcze eksperyment i ponownie podłączyłem bootowalnego pendrive’a i okazało się, że jeśli jest on na pierwszym miejscu, to się nie włącza, a dopiero wrzucenie dysku na pierwsze miejsce w kolejce skutkuje jego odpaleniem z tym, że rezultat jest dosyć dziwny: 131933801_315637686293624_6926103464342070542_n
Wygląda na to, że z jakiejś dziwnej przyczyny rzeczywista kolejność bootowania nie odpowiada kolejności wskazanej w BIOS’ie, a to ładowanie o którym mówiłem to pewnie normalne ładowanie win 10. Chyba nie ma zatem o co kruszyć kopii, ale jeśli ktoś miał by pomysł na to jak tę anomalię wyjaśnić i ewentualnie naprawić (a przy okazji wyjaśnić mi co się stało z moim bootowalnym pendrive’em), to będę wdzięczny :slight_smile: A, no i nigdzie w BIOS’ie nie mogę odnaleźć opcji zmiany UEFI mode na Legacy mode, stąd też uprzednio zmieniałem format dysku z mbr na gpt.

Nie da się zmienić kolejności bootowania bezpośrednio w BIOSie?