Problem z bootowaniem płyt

Witam.

Mam takim problem, otóż komputer nie chcę mi w ogóle zbootować jakiejkolwiek płyty. Oczywiście w BIOSIE sekwencja bootowania ustawiona, aby czytało z napędu. Nawet po teście POST i wciśnięciu “Press F10 to boot” (jakoś podobnie) i wybraniu napędu nadal nie bootuje.

Napęd jest jak najbardziej w porządku, bo po załadowaniu systemu płyty czyta, nawet te, których nie chciał zbootować.

BIOS widzi napęd (jest na taśmę podpięty, IDE, kanał master) i HDD (SATA)

Płyty są oczywiście bootowalne. Sprawdzałem GPARTED, Clonezilla i kilka systemów (Vista, XP).

Płyta główna to jakiś Intel D946GZAB.

I teraz jeszcze fajna rzecz, bo komputerów z tą konfiguracją mam 3 i każda nie bootuje, wszystkie zachowują się tak samo!

Będę wdzięczy za jakiekolwiek wskazówki z Waszej strony. Nie mam już na to siły.

Jaką masz wersję biosu?

W BIOSie było napisane coś takiego:

AB9461.86A.0180.2007.0923.1956.

Moim zdaniem nie jest to wina BIOSU.

może być w biosie wyłączony kanał IDE (zależy od biosu) lub konieczne będzie założenie zworki do napędu (niektóre napędy tak mają)

Dziękuję za sugestie z Waszej strony. Oczywiście sprawdzę to wszystko, jednak gdyby ktoś miał jeszcze jakiś pomysł, to będę wdzięczny.

Dodane 9 lipca 2013, o 12:45

Skombinowałem jakiś inny napęd, nie IDE, a SATA, jednak problem jest dokładnie taki sam. Nie mam już pomysłów i tym bardziej sił na to. Gdzie tutaj może być problem…

Nie ma żadnego komunikatu w stylu “Dowolny klawisz spowoduje…” lub “Press any key…” ?

Sprawdź, czy kontroler nie jest ustawiony w tryb RAID, sam się spotkałem z tym przy którejś płycie głównej - wtedy nie wystartuje z napędu.

Żaden tego typu komunikat się nie pojawia. Zaraz po pojawieniu się menu bootowania i wybrania napędu pokazuje się czarny ekran i po chwili coś chyba związanego z “press F3 to Platform Administration Technology” (jest to całkowicie z głowy wzięte, bo nie pamiętam, a nie mogę teraz sprawdzić, jednak coś podobnego się pokazuje), a zraz po nim system się ładuje.

Nic odnośnie RAID nie jest ustawione a BIOSie. Przeleciałem wszystkie jego opcje.

Dziwna sytuacja…

Dodane 10 lipca 2013, o 10:26

Spróbowałem jeszcze zrobić bootowalnego pendrajwera, jednak bez skutku, nadal nic nie chcę bootować. Wersja BIOSu jest najnowsza.

Dodane 10 lipca 2013, o 11:58

Myślę, że problem rozwiązany. :slight_smile: Każdy z tych komputerów miał IPATa od Intela. Po wyłączeniu agenta wszystko chodzi fajnie bootuje.