Problem z bootowaniem

Witam :slight_smile: Mam problem z instalacją systemu Windows XP Pro na komputerze z Windows 7 ;/ Próbowałem już ustawiać w BIOSie bootowanie z płyty albo z bootowalnego pendriva- i nie wyświetla się nawet napis rozpoczynający instalację “Naciśnij dowolny klawisz, aby uruchomić komputer z dysku …” charakterystyczny dla XP-ka ;/ Czy ktoś zna rozwiązanie, albo przypuszcza, co może być tego przyczyną? Zaznaczam, że napęd (a raczej nagrywarka) DVD jaką posiadam- jest nagrywarką zewnętrzną na USB. Ale to nie powinno mieć znaczenia.

Z góry dzięki za odp :wink:

Podaj jeszcze jaki model laptopa (?) posiadasz.

O ile nie zawsze zewnętrzny napęd CD-ROM będzie poprawnie rozpoznany przy bootowaniu, o tyle z bootowaniem z pendrive nie powinno być problemów - jak przygotowałem tego pendrive? Nie każdy pendrive jest bootowalny! To mały odsetek jest, ale czasami jest problem.

Robię to na komputerze stacjonarnym, a że tam zepsuła mi się zwykła nagrywarka, to zakupiłem od razu przenośną, bo przyda się i do notebooka… Pendrive jest bootowalny, ponieważ wcześniej już z niego instalowałem 7-kę do notebooka :slight_smile: Tylko tym razem bootowałem go z pomocą tego poradnika http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Bootowalny_pendrive_USB_z_Windows-4163/strona/15788.html

Jak możesz, to sprawdź tego pendrive’a na innym komputerze, a u siebie zobacz czy dobrze ustawiasz w BIOSie kolejność bootowania.

Kolego pisałem już w innym wątku ale napiszę jeszcze raz jak utworzyć bootowalnego pendriva w programie UltraISO

  1. Pobierz i zainstaluj UltraISO, a następnie uruchom program.

  2. Utwórz i zapisz na dysku obraz ISO płyty z Windowsem wybierając Narzędzia/Utwórz obraz CD (wskaż napęd optyczny i miejsce docelowe pliku ISO)

  3. Z menu Plik wybierz Otwórz i wskaż zapisany wcześniej obraz ISO z systemem - po wybraniu obrazu program wyświetli listę plików.

  4. Z menu Bootowalna wybierz Zapisz obraz dysku.

  5. W nowo wyświetlonym okienku zaznacz opcję Weryfikuj - zanim jednak to zrobisz upewnij się czy program poprawnie wskazuje podłączoną do komputera pamięć USB (sprawdź w Mój Komputer jaką literką oznaczony jest pendrive i czy zgadza się ona z pokazaną w programie lokalizację jeżeli tak wybierz opcję Zapisz.

  6. Następnie wyświetli się komunikat ostrzegający przed utratą danych na pamięci USB ponieważ dysk ten musi zostać sformatowany - wybierz opcję Tak.

  7. Pasek statusu pokazuje ile czasu pozostało do końca zapisu - w momencie zakończenia w oknie wiadomości pojawi się komunikat “Wypalanie powiodło się!”

  8. Po zakończeniu wypalania wybierz przycisk Zamknij.

Sposób prosty, sprawdzony, sam tak instaluje Windowsa i Norton Ghosta.

Na jedno wychodzi czy zrobiłem to Dyskpartem, czy Twoim sposobem- i tak nie działa!

I co może być tego przyczyną?

Wiem jak się robi bootowalnego pendriva- robiłem to nie pierwszy raz ;] Problem polega na tym, że dalej tego nie wyświetla, a nawet jak naciskam dowolne klawisze, to i tak wchodzi w starego Windowsa…

Może zaktualizuj BIOS płyty głównej albo zresetuj ustawienia (fail safe)?

Jak to zrobić…?

Włożyłem bootowalnego pendriva do notebooka i robiłem tak, jakbym to jego chciał formatować. Gdy wybrałem bootowanie z pendriva, to “dostałem” czarny ekran i napis: "Plik INF txtsetup.sif jest uszkodzony lub nie ma go, stan 18. Instalator nie może kontynuować. Naciśnij dowolny klawisz, aby zakończyć. "

W komputerze stacjonarnym, w którym to chciałem zainstalować XP-ka w ogóle się to nie pojawiało, tylko od razu ładowało wcześniejszy system… W notebooku już zaczynał się proces instalacji, choć zaraz po tym wyskoczył problem- więc chyba i tak jest problem z komputerem, nie ze sposobem bootowania pendriva

Czy na pewno dobrze przygotowujesz pendrive do instalacji Windows XP?

Ja kilka razy korzystałem z poniższej instrukcji i nigdy nie miałem problemów:

http://walendowski.com/2009/02/19/instalacja-windows-xp-z-usb-pendrive-a-karty-pamieci-flash/

http://www.vista.pl/porady/974_jak_zainstalowac_windows_xp_z_pendrive_usb_.html

Raczej mało prawdopodobne jest, abym mógł się w tym pomylić… Próbowałem już dwoma sposobami, ale wypróbuję jeszcze i te…

Żeby zaktualizować BIOS- trzeba pobrać sterowniki? Jak zresetować te ustawienia?

Nie twierdzę, że coś źle robisz, ale jeśli masz taki komunikat:

to coś jest nie tak, prawda?

Co do BIOSu, to najpierw musisz ustalić producenta i model płyty głównej (np. programem CPU-Z, zakładka Mainboard), albo odczytując napis na płycie głównej swojego komputera. Potem musisz wyszukać na stronie producenta płyty głównej swój model i z działu Download pobrać najnowszą wersję BIOSu (ale unikaj wersji beta). Dalsze postępowanie zależy, czy można BIOS flashować z poziomu Windows, czy tylko DOSa. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, zalecam dużą ostrożność i nie polecam robić jeśli nie jest to konieczne.

Resetowanie ustawień BIOSu wymaga wejście do niego (przy starcie masz komunikat typu “To enter Setup press F2” albo klawisz Del). Potem w menu szukasz odpowiedniej opcji (Safe lub Fail-safe settings), czasami jest ona na końcu menu.

W biosie wybierasz load default settings.

Nie, podaj model płyty głównej.

Wyświetlają mi się takie komunikaty

PXE-E61: Media test failure, check cable

PXE-M0F: Exciting PXE ROM

Wiecie co to razem oznacza? Nie ma tutaj znaczenie połączenie USB mojej przenośnej nagrywarki DVD podłączonej do kompa?

Cześć

Powyższy komunikat świadczy o tym że komputer próbuje się bootować z sieci. Inaczej mówiąc na liście bootowania na pierwszej pozycji jest ustawione bootowanie z sieci (PXE).

Gdyby to było takie łatwe, to bym sobie z tym poradził… Po ustawieniu bootowania z zewnętrznego dysku i zapisaniu, niestety, wywala ten sam błąd i ładuje normalnie system ;/