Problem z bootwaniem z pendrive

Witam, mam problem z biosem, który nie chce mi zbootować pendrive. Na innym komputerze wszystko śmiga.

A teraz więcej szczegółów.

2 dni temu kupiłem pendrive 16GB Transcend usb 3.0, wypaliłem na nim obraz BackTracka 5 R3 z persistent(2GB), zrestartowałem komputer i ku mojemu zdziwieniu włączył się windows. W biosie wykrywa mi pendrive jako Hard Drive - JetFlash Transcend 16GB. Próbowałem więc wyłączyć dwa pozostałe twardziele ale nic z tego, wtedy nic nie startowało, wyskakiwał błąd związany z brakiem bootowalnego dysku.

Przeszukałem całego BIOS’a, włączyłem wszystko co miało w nazwie USB i nic ;x

Jakieś sugestie?

Dziękuję za pomoc :slight_smile:

Ustawiłeś w BIOS-ie bootowanie z pendrive’a?

Tak, pisałem już o tym wyżej.

Podaj producenta i typ płyty głównej komputera.

HP dc7600

I przy starcie masz jakiś komunikat o ręcznym wyborze nośnika do bootowania (np. F9 czy F12)?

http://h10010.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c00364979&lc=en&cc=us&dlc=en&product=472274

Komputer traktuje pendrive jako dysk twardy. Włożyć pendrive, a następnie wyłączyć i włączyć komputer, a następnie wejść do BIOS-u. W parametrze “Boot sequence” (lub podobnym) ustawić HDD, następnie wybrać parametr “HDD sequence” i ustawić na pierwszym miejscu włączony pendrive. Tak ustawiony komputer zresetować (bootować).

Dokładnie. Napęd ustawić na HDD, a potem wybrać z listy dysków (często inne menu) właśnie tego pendrive, zamiast właściwego dysku twardego.

Tak, próbowałem już tego ale też nie działa.

@wazib

W menu zmiany kolejności czytania dysków mam tylko do wyboru IDE lub SATA.

thumb_wp_1355983759__img_20121220_070448.jpg

A tutaj jeszcze zrobiłem zdjęcie z konfiguracją dysków.

thumb_wp_1355983831__img_20121220_070511.jpg

Tak jak pisałem w pierwszym poście, próbowałem już wyłączenia wszystkich dysków poza pendrive, wtedy też nie zbootował.

Spróbuj zaktualizować BIOS komputera (płyty głównej) - najnowszą wersję znajdziesz na stronie HP.

Mam najnowszą wersję (1.61)

Parametr “Boot order” powinien na pierwszej pozycji mieć Hard Drive, natomiast musi być jeszcze drugi parametr, który u mnie się nazywa “HDD sequence”, ale w innym BIOS-e może nazywać się inaczej ale podobnie. Na powyższym zdjęciu “Device Configuration” to nie jest ten parametr, o który mi chodzi bo są tam wszystkie dyski/napędy, a w HDD sequence są wyłącznie dyski twarde oraz pendrive. I ten pendrive musi być ustawiony na pierwszej pozycji.

Tylko w “Boot order” mogę ustawiać kolejność. Nie ma żadnego innego menu do ustawiania kolejności dysków. Załączę zrzuty wszystkich zakładek:

thumb_wp_1356008679__img_20121220_135432.jpg

thumb_wp_1356008743__img_20121220_135440.jpg

thumb_wp_1356008780__img_20121220_135501.jpg

thumb_wp_1356008828__img_20121220_135510.jpg

thumb_wp_1356008869__img_20121220_135517.jpg

Ale jestem ciekawy dlaczego wciąż drążymy ten sam temat jeśli już dwukrotnie powiedziałem, że nawet po wyłączeniu dysków nie bootowało pendrive.

Więc to nie może być przez to. Gdyby sytuacja była aż tak prosta to bym nawet tutaj nie pisał.

Niestety poddaję się. Ja też mam komputer HP ale mam inny BIOS (Phoenix-Award). Tutaj nie widzę rozwiązania. Pozostaje poszukać informacji na stronie HP lub wysłać list z prośbą o pomoc do działu pomocy w HP.

Jakieś krótkie to menu w BIOSie. A co masz w “Device Configuration”, “Storage Options” i “Boot Order” opcji Storage?

Zdjęcia “Device Configuration” oraz “Boot Order” są kilka postów wyżej, a tutaj jest “Storage Options”:

thumb_wp_1356029235__img_20121220_135453.jpg

Dzięki. Rzeczywiście nie zwróciłem uwagi na te wcześniejsze zrzuty.

Podłącz pendrive do innego portu USB (nie z przodu, a z tyłu). Jak to nic nie da, to też się poddaję. :frowning:

Sprawdź najpierw na 100% czy jest bootsector na nim zapisany. Możesz to zrobić poprzez dzielenie portu usb w VirtualBox’ie albo inny komputer.

Pierwszy post autora:

Tego także już próbowałem, nic to nie daje :frowning:

@Lewanxd

Virtualboxa mam też wgranego na pendrive, obraz instalowałem przy pomocy programu “linux live usb creator”, który ma właśnie taką opcję, i przez virtualboxa działa. Ale gdy dzisiaj sprawdzałem na jeszcze innym komputerze to też nie działało. Wywalało błąd: “No DEFAULT or UI configuration directive found!”

Z mojego spostrzeżenia wynika, że na nowszych płytach głównych działa, a na starszych nie.

Mimo wszystko, dzięki wszystkim za swój poświęcony czas na próbowanie pomóc :wink:

Jeśli ktoś miałby jeszcze jakieś pomysły to można wciąż pisać, do tematu będę zaglądał.