Problem z cd romem samsung i nie tylko. Pomocy!

Mam cd rom samsung 52x .Od pewnego czasu po krotkim czasie dzialania systemu albo uzywania cd romu romek przestaje widziec plytke. Na poczatku myslalem ze to wina plyty wiec zmienilem ja na msi kt4v ale problem nie ustapil, z nowa plyta dostalem nowe okablowanie wiec to tez odpada.Myslalem o zmianie firmware, ale wczesniej podpiolem inny cd romek i mial on identyczny problem - po jakims czasie nie widzial plyty, wiec to tez sie wydawalo zbedne. Nie wiem co robic. moze tp wina zworek ale nie mam pojecia.

Moze ktos mial podobny problem i wie mniejwiecej o co chodzi.

Z góry dziekuje za pomoc.

Pozdro

a moze zasilacz coś knoci ?

zasilacz odpada

bo 3 miechy temu zmieniony

problem trwa dluzej niz nowy zasi;lacz

jeżeli mówisz że płyta odpada, zasilacz też to może pamięc operacyjna ?

testowalem jakims dziwnym programem bootowany z plyty przed startem systemu zrobilil kilkanascie roznych testow pamieci i nie pokazal zadnego bledu

napisalem ze dziwny ale program jest dobry z tego co slyszalem nazywa sie mem **** -86 czy jakos tak byl na krazku experta

Ja się spotkałem z takim problemem,że windows przestawał po jakimś czasie widzieć CD-ROOM , przyczyną było niewłaściwe ustawienie zworki. Może taktycznie przepnij zworke. Jeśli masz na primary to przepnij na secondary,a jeśli na secondary to przepnij na primary.,

obecnie mam ustawione wszystko na cable select musial bym to pozmieniac na manual. wiec musial bym tez poustawiac dyski tylko nie wiem jak

i naprawde chyba to bedzie problemem bo wiem ze gdzies mi sie potracily zworki bo przy nich grzebalem, ale zworki powyciagam ze starego kompa, tylko nie wiem jak to powinno byc ustawione

obecnie mam tak :

seagate 20 gb (dysk glowny)

seagate 3gb ( dysk w kieszeni)

samsung 52x ( glowny romek)

samsung 32x ( dolozyklem go zeby sprawdzic czy to nie wina romka)

i teraz pytanie ktory powinien byc primary master , primary slave , ktory secondary master i ktory secondary slave

i jak powpychac zworki na stacjach

master gdzie , gdzie slave

jak mozecie pomozcie

i wydaje mi sie ze problem sie zaczol mniejwiecej jak wmontowalem kieszen ale to nie jest pewne , obecnie kieszen nie jest podlaczona do zasilania a problem nie ustapil

Poczytałbyś Forum o napędach mnóstwo pisze.

Na dyskach i napedach jest opis przy zworkach gdzie Master i Slave.

Odepnij kieszeń wogóle z taśmy sygnałowej,często robią problemy.

I kanał IDE

Master dysk systemowy,podpięty na końcu taśmy-ostatnia wtyczka,jak będziesz coś podpinał na ten kanał to Slave i środkowa wtyczka.

II kanał IDE

Master napęd CDx 52 na ostatniej wtyczce,drugi środkowa Slave.

Wgraj ASPI 4.71.2.

W biosie napędy i tryby na auto.

Sprawdz w menadzeże urządzeń czy wszystko gra i zobacz czy bios przy starcie kompa wykrywa napędy prawidłowo.

robie format co dwatygodnie to odpada

Damian utwierdzil mnie w przekonaniu ze to zworki i za to mu dziekuje bo pomoglo tylko ze ustwilem wszystko na twoardo tzn na napedach a potem w biosie wklepalem zamiast auto manual i wszystko smiga juz kilka godzin bez zadnego bledu

JN dzieki za wyczerpujaca wypowiedz teraz kabelki powpinam w odpowqiedzni sposob i jestem ustawiony nawet na reset biosu :smiley:

jeszcze raz dzieki wszystkim za pomoc

Pozdro

gniazdo sie nie uszkodzilo bo wymienilem pyte tak jak napisalem na poczatku i probowalem podlaczyc drugi rom