Problem z cdrom

Witam!

Mam taki problem. Reaktywowałem stary komputer: PII, 32MB, zainstalowałem win98 (z płyty). Po pewnym czasie cdrom przestał działać. System jednak mówi, że urządzenie działa poprawnie. Wymiana cdrom na inny nic nie dała. Cdrom można normalnie otworzyć, komputer jednak płyty nie widzi. Czy macie pomysł jak ożywić cdrom? Co może być przyczyną problemów?

pzdr

osabob

może taśma jest uszkodzona? Zmień ją na inną

Napęd CD napewno sprawny.

A jak komp widzi napęd CD przy starcie - czy poprawnie.

Taśma uszkodzona lub ustawienie w biosie - sekcja Standard CMOS Setup ustaw opcje SEC master/slave lub podobnie ustaw z auto/cdrom na none/disabled i zapisz bios Save.

Komp przy starcie - procedura POST musi wykrywać napęd CD prawidłowo i system też.

Zobacz czy komp bootuje z napędu CD.

Bo jak bootuje poprawnie to problem ma system.

Zrobilem to. Bez zmian.

Plyta posiada starego biosa (v3.1) i nie ma tam tych opcji.

Nie rozumiem. Co mam zrobić?

Niestety.

Miałem podobny problem rowniez na dosc starym komputerze na ktorym byl Win98. CDrom sprawny, taśmy sprawne w biose wszystko bylo OK. Bootowal noramalnie z płytki. Win rowniez mowil mi ze urzadzenie dziala sprawnie. Jedyne co pomoglo to reinstall systemu…

Tyle że jemu nawet nie bootuje z płyty.

Podczas uruchamiania komputera, na samym początku, BIOS wykrywa urządzenia. Zaraz po procesorze i teście pamięci powinien wyświetlić napędy. Sprawdź, czy twój cd-rom jest tam i czy wykryty został poprawnie.

Jeśli nie, zobacz w BIOSie, czy masz opcje wykrywania ustawione na ‘auto’. Jeśli nie masz - ustaw tak.

1.W windowsie CD-roma praktycznie sie nie instaluje.

2.Wywal z config.sys zapis o CDROM-ie np. device=C:\cdrom\cdromdrv.sys

/d:mscd000 i autoexec.bat np.C:\windows\command\ mscdex.exe /d:mscd000

Potem przeładuj Windows i system sam sobie powinien znaleźć i

zainstalować.

Jesli nie to:

3.Zobacz tez czy masz w %windir%\system\iosubsys plik cdfs.vxd

4.Skasuj NOIDE - klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\ System\CurrentControlSet\

Services\ VxD\ IOS

“NoIDE”="1- skasuj to

5.Ponadto gdyby nie pomoglo, proponuję w trybie awaryjnym usunąć w

menadżeże urządzeń CDROM i Dyski i kontrolery dysków, mogą być po kilka

razy w razie problemów z usunięciem wykosić cały klucz rejestru :

HKEY_LOCAL_MACHINE\Enum\MF

przeładować komputer, powinien wykryć wszystkie urządzenia.

Sprawdź napęd CD na innym kompie czy sprawny lub podłącz napewno sprawny do kompa.

Zresetuj bios zworką/baterią i ustaw co trzeba i zapisz Save.

I pamiętaj bios (procedura POST) przy starcie kompa musi napęd CD wykrywać prawidłowo i komp musi z napędu CD bootować płytę CD z WIN98,warunek płyta CD musi być bootowalna - jeśli nie wykrywa napędu i nie bootuje zainstalowany system i jego ustawienia tu nie mają znaczenia.

Wtedy problem ma napęd CD,taśma,ustawienie biosu i zworek na napędzie i płyta główna.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

problem rozwiązany, dysk twardy był uszkodzony i to on stwarzał problemy