Problem z Chieftec'iem HPC-300-202

Witam!

Niedawno spaliła mi się płyta. Kupiłem na allegro Abita KV8-MAXX3 i do tego Chiefteca HPC-300-202, ponieważ bałem się podłączać nowej płyty do wysłużonego i niestabilnego Codegena. Problem w tym że gdy podłączam Chiefteca do Abita, płyta nie odpala mimo że świecą się diody, głośnik systemowy wydaje dźwięki alarmowe itp… Dodam jeszcze że gdy podłączam Codegena, płyta uruchamia się normalne. Co może być tego przyczyną? BIOSa restartowałem, zaraz zmierzę napięcie na wyjściach.

Z gory dzieki

Witam. Sprawdź w instrukcji dołączonej do nowej płyty co dokładnie oznaczają dźwięki wydawane przez głośniczek. Możliwe, że nie dokładnie wpiołeś wszystkie kable.

Zobacz czy zasiłka odpali innego kompa. Sprawdź jeszcze 3 razy czy wszystko dobrze podłączyłeś.

Instrukcji dźwięków nie ma. Jest za to instrukcja wyświetlacza błędów na płycie. Podczas włączania pojawia się kod oznaczający “ATX Power Supply Ready”. Narazie sprawdziłem tylko ten kod, jutro wieczorem będę w domu, sprawdzę, może wskazuje jakieś jeszcze kody

O winie podłączenia kabli nie może być mowy, bo to przecież 20+4 pin, więc nie da się tego źle podłączyć. Najwyżej żeby podłączyć tylko 20 pin, ale słyszałem że to też niebezpieczne dla stabilności CPU

Zasilacz podłączałem do starej płyty-też nie wstaje, z tym że ta płyta nie jest w pełni sprawna, nawet przy dobrym zasilaczu chodzi 5s i się wyłącza.

Nowy zasilacz jest kupiony niedawno na allegro, jest na gwarancji, już miałem go wysyłać, ale dziwią mnie oznaki życia zasilacza na płycie.

Słyszałem też o metodzie sprawdzania zasilacza, która polega na połączeniu zielonego (koło zaczepu) i czarnego (masy) pinu, po czym powinien zacząć kręcić się wiatrak. Jutro tego spróbuje

Ale zaraz! To na którym zasilaczu wyświetla Ci ATX Power Supply Ready ?? Bo jak na cheftecu to po co odpalać go na sucho jak działa?? Spróbuj uruchomić z niego innego kompa i jak nie uruchomi to oddaj go na gware.

Na Chieftecu, z tym że nie widziałem kręcącego się wiatraka :slight_smile:

Ale możecie mi wyjaśnić dlaczego płyta się nie uruchamia, przy istniejących oznakach życia zasilacza?

Jeśli podłączyłem go do starej niepełnosprawnej płyty, która przy dobrym zasilaczu wstaje na kilka sekund, a przy Chieftecu nie wstaje, to raczej jest niesprawny, ale dziwią mnie te oznaki i fakt że zasilacz jest nowy.

Do tej pory myślałem że zasilacz albo działa albo nie działa, jednak się myliłem.

Pozostaje jutro sprawdzić co oznacza reszta kodów i zanieść go do kogoś

meus , mówiłeś, że zmierzysz napięcia, więc podaj je.

Znajdź spinacz biurowy. Odłącz wszystkie kable odchodzące od zasilacza do komputera oraz przewód zasilający. We wtyczce ATX 20/24 pinowej powinien być jeden zielony kabel. Połącz go z dowolnym czarnym (rozgiętym spinaczem). Podłącz jakiś wiatrak (ewentualnie napęd CD z płytą), coś co da mu małe obciążenie.

http://up.programosy.pl/foto/wtyczka.jpg

Sprawdź jeszcze najpierw, czy wszystko Masz dobrze podpięte i czy kabel zasilający nie wysuwa się z zasilacza. Podłącz kabel zasilający.

Zmierz napięcie na kablu pomarańczowym we wtyczce 20/24 pin.

^^ przy łączeniu zielonego i czarnego na wtyczce 20 pin przy podłączonym wiatraku zasilacz nie wstaje :? więc jest padnięty.

Na forum Abita znalazłem podobne problemy, jednak nie udało się go pozbyć.

http://forum.abit-usa.com/showthread.php?t=114890

http://forum.abit-usa.com/showthread.php?t=105673

Początkowo myślałem że to wina płyty, ale jeśli chodzi bezproblemowo na innym zasilaczu to chyba z nią nie ma problemów

W poniedziałek chyba wysyłam zasilacz na gwarę, bo czuje że jest padnięty.

Skoro nie rusza, to nie żyje. Możesz spróbować jeszcze przy większym obciążeniu, np podłącz napęd CD+wiatrak.