Problem z chłodzeniem procesora

Witam bardzo serdecznie.

Szukam rady odnośnie chłodzenia procesora. Zrobiłem już wszystko co było w mojej mocy jednak nadal nie pozbyłem się mojego problemu który zmywa mi sen z oczu. Mianowicie mieszkam na poddaszu gdzie panują temperatury rzędu 25 - 27 stopni … wymieniłem cooler na procesorze dodałem dodatkowe dwa wentylatory do obudowy jednak przy dłuższej pracy w “stresie” mój procesor strasznie się grzeje co zwykle kończy się restartem systemu. Przy normalnej pracy nie ma problemu jednak gdy tylko uruchomię jakąś grę zwykle po 30 min bum … szukam jakiejkolwiek rady osoby która naprawdę się na tym zna …jestem już zdesperowany do granic możliwości nie wiem co wymieniać obudowę a może zasilacz a nie chce kupować w ciemno. Podaję tutaj konfigurację mojego komputera i czekam na propozycję odnośnie pozbycia się grzejącego procesora.

Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-M57SLI-S4

Typ procesora DualCore AMD Athlon 64 X2, 3116 MHz (15.5 x 201) 6000+

Pamięć 2x 2048MB Geil DUAL DDR2 800MHz CL4 Black Dragon

Karta wideo Gigabyte GeForce 9800 GT

Zasilacz 460W Tacens VALEO 460

Obudowa ModeCom Harry 500W

CHŁODZENIE

Procesor : Cooler Master Hyper TX2

Grafika: Zalman Fan

Tył obudowy: (wentylator wywalający ciepłe powietrze) Arctic Cooling FAN 9

Przód obudowy: (wentylator zasysający zimne powietrze) Arctic Cooling - AF9225

Zasilacz" chłodzony jednym bardzo dużym i bardzo cichym wiatrakiem bo aż 140x140mm 16dB

Wszystko pracuje pod win Xp 32 bit

Czekam na pomoc i słowa konstruktywnej krytyki.

komp czysty od wewnątrz?

możliwe że zasilacz jakiś lipny. tacens to jakaś mało znana firma

A jakie masz temperatury na procku?

Możesz wymienić pastę, przeczyścić radiator lub sprawdzić poprawność założenia chłodzenia na procek. Sprawdź w Biosie czy nie masz włączonej funkcji CPU ShotDown chroniącej procesor przed przegrzaniem :slight_smile:

Komputer czyściutki od wewnątrz 15 min temu przedmuchany :slight_smile: Co do zasilacza nie mam pojęcia polecony do zestawu przez sprzedawcę … czy można mu ufać sami wiecie różnie to z nimi bywa jak człowiek tak naprawdę się do końca nie zna. W biosie jest włączona funkcja ShotDown przy 90 stopniach leci ale to jest oczywiście wywołane moim strachem, nie chce nic spalić przegrzać itp Na obecną chwilę temperatury wyglądają następująco

Pole Wartość

Właściwości czujnika

Typ czujnika ITE IT8716F (ISA 290h)

Typ czujnika procesora graficznego Analog Devices ADT7473 (NV-I2C 2Eh)

Nazwa płyty głównej Gigabyte M57SLI Series

Stwierdzono otwieranie obudowy Nie

Temperatury

Procesor 69 °C (156 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 66 °C (151 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 57 °C (135 °F)

Procesor graficzny 51 °C (124 °F)

Pamięć procesora graficznego 43 °C (109 °F)

Otoczenie procesora graficznego 36 °C (97 °F)

WDC WD5000AAKS-55YGA0 34 °C (93 °F)

Wentylatory

Procesor 1918 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.52 V

+3.3 V 3.34 V

+12 V 12.16 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 4.97 V

VBAT baterii CMOS 3.10 V

DIMM 1.92 V

GPU Vcc 3.29 V

W tle odpalona gra Guild Wars na max wymaganiach :wink: ile jeszcze pożyje nie wiem :slight_smile:

Temperatury rzeczywiście wysokie a napięcia dobre, wymień pastę na procesorze i dokładnie załóż chłodzenie :slight_smile:

W takim razie może jakieś propozycje odnośnie pasty? Jak już mam się zabierać do grzebania i wymiany to chcę wymienić na porządną. Oczywiście czekam na odpowiedź i propozycje … a o efekcie naturalnie dam znać w tym wątku w najbliższym czasie.

Za obecną pomoc naturalnie dziękuje.

http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC … 13836,s,1/

Może nie jest to najszybsza odpowiedź … ale zawsze.

Wymiana pasty pomogła i to znacznie … teraz procesor w stresie dochodzi do góra 63 stopni. Najwidoczniej pasta producenta nałożona już na radiator przy zakupie całego coolera nadaje się do niczego :smiley:

Za pomoc i rady jeszcze raz dziękuje. :piwo: