Problem z chłodzeniem procesora!

Cześć,

jestem tu nowy i mam wielki (jak dla mnie) problem.

Ostatnio procesor się przegrzewał, więc postanowiłem kupić nowe chłodzenie.

Wszystko podłączyłem, ale zauważyłem problem po włączeniu komputera.

Chłodzenie włącza się dopiero po ok. 10 sek. od włączenia procesora.

Mój procesor to AMD FX-6300 six core.

Chłodzenie to Super SIlent P4 PWM Rev.2 od AAB .

Pasta to AAB Cooling Thermal Grease 2

 

 

Niby nic nie szkodzi ale caly czas włącza się BIOS i pisze CPU fan error, więc musze włączać BIOS od nowa i wyjść.

wie ktoś jak temu poradzić?

Chłodzenie podłączone pod gniazdo CPU_FAN?

Procesor będzie się jak narazie przegrzewać, ponieważ pasta wymaga wygrzania około 200 godz.

http://www.overclock.pl/Articles/Show/Id/461,test-62-past-termoprzewodzacych-co-warto-kupic-a-czego-sie-wystrzegac

 

Wpływ na temp cpu jest też sposób nałożenia pasty. Najskuteczniej rozłozyć na X lub rozsmarować po powierzchni procesora. Pasty jeśli jest jej za dużo będzie się przegrzewać

Za mocno powiedziane, co najwyżej będzie miał o 4 stopnie wyższą temperaturę (według testu).

zarówno pasta jak i chłodzenie są słabej jakości. Toż już lepiej sprawdziłby się box + jakiś Arctic MX-2 albo inny Zalman STG-2

Chłodzenie podłączyłem, temperatura procesora to 34 stopnie, nie wiem tylko czy nie da się jakoś zrobić tego aby chłodzenie włączało się od razu przy włączeniu komputera

.

To

 

Możliwe,że bios ma problem z obsługą tego wentylatora?

 

Jak temperatury CPU w stresie OK, wyłącz opcję w biosie dotyczącą wentylatora CPU na disabeld - (jak nie wiesz wklej tu zdjęcie tych opcji w zakładce) i zapisz bios Save i będzie OK.

Znaczy się wentylator początkowo nie startuje wraz z komputerem? Jeśli to tak wygląda to masz wadliwy wentylator.

Temperatura procesora spada codziennie o 1-2 stopnie teraz juz jest 27. Zastanawilaem sie wlasnie nad biosem. Znalazłem opcję ignorowania błędu Cpu_fan Error, ale czy takie opóźnienie wentylatora nie zaszkodzi procesorowi?

Nie zaszkodzi, bo przez te 10 sekund wystarczy chłodzenie pasywne.

Myślę, że spokojnie zdążyłbyś uruchomić komputer na pasywnym bez specjalnego nagrzania się radiatora :slight_smile:

Więc mogę włączyć ignorowanie tego problemu i procesorowi nic się nie stanie?

Tak ale monitoruj temperatury przynajmniej przez najbliższy czas.

Wielkie dzięki!