Problem z czekaniem na nagrywanie płyt

Witam. Mam problem z nagrywaniem płyt. Otóż kiedy chcę nagrać płytę DVD np programem Nero czy nawet Ashampoo to mam dziwny problem. Wybieram pliki które chce nagrać, wybieram prędkość i gdy chce już nagrać to program pokazuje że płytą się nagrywa ale trzeba poczekać do 5 minut aby naprawdę zaczęło się nagrywać. Podczas tego to nic się nie dzieje. Nie słychać nagrywarki, jakby się program zawiesił. Ale gdy zacznie nagrywać to idzie normalnie do końca i kończy nagrywać. Czasami to wszystko ładnie i szybko się nagra. Ale ostatnio to trzeba jeszcze poczekać aż zacznie nagrywarka nagrywać. Proszę o pomoc.

Moja nagrywarka to Samsung SH-223B Sata

Przy “ładnym” nagrywaniu i tym na “które musisz czekać” używane są te same płyty?

Wydaje mi się że to może być wina zabrudzonego lasera wtedy napęd ma problemy z odczytywaniem płyty.Miałem kiedyś taką podobną sytuację na 4 płyty odczytywał mi jedną,myślałem że to wina płyt bo kupiłem je w markecie za małe pieniążki,okazało się że laser był na wykończeniu.Możesz spróbować wyczyścić go jakąś czyszczącą płytką ale z tego co wiem to te czyszczące płyty nie są za dobre.Najlepiej dać komuś kto się zna jak rozebrać napęd i samemu przeczyścić białą czystą benzyną,broń boże jakimiś perfumami czy innymi wynalazkami nie przystosowanymi do tego. :slight_smile:

Używam tych samych płyt czyli Verbatim.

Ja nie mam problemów z odczytaniem płyt. U mnie jest taki problem ze muszę często czekać na nagranie. A jak zacznie nagrywać po tym odczekaniu to płyta się normalnie wypala. Co do czyszczenie lasera, to nagrywarka jeszcze jest na gwarancji, więc jak będzie trzeba oddać ją na naprawę to już plomba będzie naruszona.

  1. Sprawdź, czy na dysku gdzie masz folder plików tymczasowych masz wystarczająco dużo miejsca (te 4.5GB - tyle co płyta DVD)

  2. Sprawdź, czy Ten dysk (partycja) nie jest zbyt pofragmentowana i ew wykonaj defragmentację.

  3. Na wszelki wypadek sprawdź w menadżerze urządzeń czy wszystkie dyski pracują z maksymalną wydajnością czyli w trybie UDMA.

  4. Spróbuj wyłączyć w antywirusie skanowanie dużych plików i archiwów

A wszystko to dlatego, że na 99% masz wyłączone nagrywanie “w locie” (i dobrze, tak jest pewniej i bezpieczniej). Ale wymaga to utworzenia przed rozpoczęciem nagrywania tymczasowego obrazu płyty. No a jeżeli nie ma na niego miejsca, albo jest pofragmentowane, albo dysk pracuje z mniejszą wydajnością, albo w końcu coś w tym tworzeniu obrazu przeszkadza - to idzie to kiepsko i sprawia wrażenie zawieszenia programu

Zrobiłem defragmentację i w tej chwili nagrywa szybko zobaczę dalej.