Problem z częstotliwością monitora-Ubuntu 9.10


(roobal) #1

W LiveCD również występuje ten problem? Zainstalowałeś sterowniki ze strony producenta do karty graficznej? Sterowniki i tak musisz instalować w trybie tekstowym, w tym celu wybierz z listy, jeśli jest taka możliwość, nie wiem bo nie używam Windowsa w ogóle, więc nie mam jak sprawdzić jak to wygląda w przypadku Wubi, system w trybie recovery mode uruchom tam command line prompt zaloguj się i zainstaluj sterowniki do grafiki. Lub jeśli uruchomisz Wubi, powinna być możliwość przełączenia się na pierwszą wirtualną konsolę (od siódmej działa Xserver - tryb graficzny) i jeśli Wubi korzysta z gdm to wpisz polecenie:

sudo /etc/init.d/gdm stop

I już możesz instalować pobrane sterowniki. Po zainstalowaniu wpisujesz

sudo reboot

Aby uruchomić ponownie komputer.

Pozdrawiam!


(roobal) #2

Tak można w xorg.conf , który musisz sobie wygenerować, bo nowsze wersje Xserver już nie korzystają praktycznie z xorg.conf tylko z Hal. Żeby wygenerować xorg.conf w trybie tekstowym, tryb graficzny czyli xserver musi być całkowicie wyłączony, wpisz:

sudo Xorg -config

Następnie:

mv -v /root/xorg.conf.new /etcX11xorg.conf

Edytuj plik i podaj tam w sekcji dotyczącej monitora odpowiednie parametry monitora jak wartości VertRefresh i HorizSync, które znajdziesz w książce od swojego monitora, jeśli są nie prawidłowe. Możesz ustawić rozdzielczość i odświeżanie.

Więcej na temat konfiguracji xorg.conf poczytasz tutaj http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=492

Pozdrawiam!


(roobal) #3

Bo nie ma się nic dziać xorg.conf powinien być przeniesiony i powinien działać lub nie a tego nie napisałeś :slight_smile:

Pozdrawiam!


(Vatri91) #4

Wejdź w System => Administracja => Sterowniki. Wyświetli Ci się okienko z wyborem sterownika do Nvidii. Wybierz najnowszy i zainstaluj. Uruchom ponownie kompa.

Następnie w terminalu wpisz

Potem

W zakładce X Server Dispaly Configuration wybierz odpowiednią rozdzielczość oraz czestotliwość. Zapisz zmiany wciskając na Apply, a następnie na Save to X Configuration File.