Problem z datą oraz godziną w Windows XP

Witam!

 

Na Wstępie nadmieniam, że raczej słabo znam się na komputerach :).

Mam dosyć dziwny problem, ponieważ gdy wczoraj uruchomiłem komputer (Windows XP Professional+SP2) moim oczom ukazał się czarny ekran pytający czy chce wejść do biosu ignorując go wcisnąłem F2 tym samym uruchomiłem windows. Po otworzeniu systemu od razu zauważyłem niewłaściwą godzinę postanowiłem zsynchronizować czas w panelu sterowania i moim oczom ukazał się rok 2005 widniejący na kalendarzu systemu. Po wielu nieudanych próbach aktualizacji czasu w obu dostępnych serwerach postanowiłem zrobić aktualizację poprzez komendy: 1-regsvr32 vbscript.dll , 2-regsvr32 jscript.dll wpisywane w pole uruchom ( znalezione w sieci),  to też nic nie dało. Niestety nie poradziłem sobie z tym więc ręcznie za pomocą “szczałek” ustawiłem aktualna datę i godzinę już myślałem że wszystko będzie OK bo po tym zabiegu zaczęła działać synchronizacja  z serwerem i aktualizacja daty i godziny poprzez sieć. Niestety zauważyłem znaczny spadek wolnego miejsca na partycji systemowej z 11GB zostało 2GB, a standardowa wartość jaką mialem to ok 8 gb ponieważ nie ma tam nic tylko windows. Próbowałem czyścić dysk C poprzez: oczyszczanie dysku C “opcja dostępna w właściwościach” , za pomocą programu odkurzacz ( te dwie opcje stosuje prawie codziennie przy rozpoczęciu lub zakończenie pracy na komputerze), a także za pomocą programu COMBOFIX niestety nic nie dało rady więc nadal mam 2gb wolnego miejsca. Próbowałem również opcji "przywracanie systemu ", która już kiedyś mnie uratowała podczas innego problemu lecz nie mam dostępnego żadnego punktu przywracanie systemu więc nic z tego:/. Nie wiem czy to przez częste oczyszczanie dysku C mogą usuwać się te punkty lub system w ogóle ich już nie tworzy z uwagi na koniec wspierania systemu XP (nie wiem czy ma to jakiś związek). Bardzo proszę o pomoc co mogę zrobić w takiej sytuacji. Jak ewentualnie przywrócić PC do stanu z przed awarii? ???

 

 

Ps. Przepraszam za ilość treści ale chciałem, żeby problem był dokładnie opisany.

 

Może to pomoże

 

http://forum.dobreprogramy.pl/optymalizacja-i-odchudzanie-windowsa-xp-opis-krok-po-kroku-t64973/#545541

Użyj tego programu http://www.dobreprogramy.pl/SpaceSniffer,Program,Windows,37537.html

Po skończonym skanowaniu pokaże graficznie co ile zajmuje. I może ujawni się co tyle zeżarło miejsca.

 

etplayer, proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając opcji EDYTUJ , później Użyj pełnego edytora , popraw tytuł tematu, tak aby mówił konkretnie o problemie. W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika.

Zacznij od ustawienia prawidłowego czasu i daty w BIOSie. Po zatwierdzeniu i restarcie komputera sprawdź prawidłowość czasu na pasku. Gdyby była różnica godzinna, to popraw ustawienie na pasku. Potem wejdź do synchronizacji i na wybranym serwerze zsynchronizuj czas.

Jeśli po wyłączeniu komputera z sieci 230 V, np. następnego dnia, pojawi się inny czas w pasku, oznaczać to będzie, że czas na wymianę bateryjki BIOSu na płycie głównej.

Dziękuje wszystkich którzy się wypowiedzieli.

Jako że Bios to dla mnie czarna magia najpierw muszę znaleźć poradnik jak to zrobić :). Oczywiście później postaram się wykonać zabiegi za pomocą programów, które podali: hirem i Jack_Daniels w celu zwolnienia miejsca na dysku.

Programy z postu od Jack_Daniels są nadal na czasie tzn aktualne bo on sam jest z 2006r. ?.

Witam. Wiem że temat dla wielu prosty, jak i dla mnie to wydawało się tak samo banalne jak opisane wyzej rozwiązania, ale jedno mnie ciekawi…

Jakieś 2, 3 miesiace temu wujo miał ten problem i od jakiegoś brat ten sam, nie wiem czemu ale mam wrażenie że chyba MS próbuje potajemnie (w tle) prowadzić aktualizacje, i doprowadzać system do dziwnych awarii albo mam urojenia. Mało prawdopodobnie by baterie bardzo starego jak i mniej starego kompa wysiadały w podobnym czasie, a sądząc po tym że MS sie wneriwa że wielu nadal używa XP to jest możliwe.

Czyli jeśli zmienie baterie i sprawdze biosa, i wszystko będzie dobrze poustawiane, a nadal to będzie to jaki inny pomysł dacie? Czy może ktoś napotkał na info o aktualizacji jub jakimś pliku od MS który daje taka fiksacje ?

Swoją drogą coś duzo osób na necie w tym roku narzeka na błąd z czasem i datą…

Co do miejsca na C… Myślę, że zdajesz sobie sprawę, że pulpit to też C. Pliki na pulpicie to pliki na C. Moze masz tam coś dużego co zajmuje tyle miejsca. Może banalne i głupie ale zauważyłem wielu znajomych, którzy nie zdawali sobie z tego sprawy. Co do daty i godziny to pewnie wina baterii. Co do ustawiania czasu i daty, najpierw wybierz prawidlowa datę a potem aktualizacje czasu z witryna ms. O ile nie masz zamiaru załatwić tego raz a dobrze, bo jesli masz to polecam wymianę tej baterii.