Problem z DHCP - unieruchomił system - Suse

(Macenty) #1

Witam,

ostatnio po długich oczekiwniach i intensywnym namyślunku zabrałem się za Linuksa więc naturalną koleją rzeczy było zadbanie by używając go mieć dostęp do internetu. W sumie problemem numer jeden była od zawsze instalacja karty sieciowej, która stawia dosyć duće opory, ale...

W końcu udało się. Po instalacji ndiswrappera, ndisgtk, wpa_supplicant, wszystkich potrzebnych pakietów oraz dołączeniu sterownikow windowsowych dla WindyXP moje SUSE wykrywało kartę. Jednak połączenia brak. Uruchomiłem kompa ponownie i ku mojemu zdziwieniu zaraz po wpisaniu loginu/hasła zwisł na zielonym ekranie. Res. Włączylem w trybie bezpiecznym i zamiast zielonego ekranu przewijała się lista wykonywanych operacji. Niedługo musiałem czekać by zobaczyć w czym problem:

Initializing random number generator

eth0 ...

wlan0 ...

wlan0 starting wpa_supplicant

wlan0: (DHCP) ... no IP adresss yet ... backgrounding

I to by byćo na tyle. Moje SUSE od tej pory nie wstaje tylko zatrzymuje się na tym etapie. Wczoraj zostawiłem nawet kompa na noc żeby zobaczyć co wymyśli, ale z rana okazało się, że dalej tkwił na etapie startowania.

Próba naprawy systemu z płyty DVD skonczyła się błedem instalatora.

Czy zmiana ustawien hot-spota w moim domu tak by przydzielał adresy każdemu komputeraowi tym samym eliminując DHCP i konfigurując mój system pod kątem tego adresu pomoże w tym przypadku?

EDIT: Ogonki i kreseczki dodane.

(matiit) #2

Spróbuj, nie zaszkodzi.

(nintyfan) #3

Może kliknięcie trzy razy CTRL+C coś pomoże. Kiedy karta nie otrzymuje adresu IP przez jakiś czas, SuSE powinno przesłać oczekiwanie w tło. Jeśli nie pojawia się żaden napis w stylu "No IP adress yet ... backgrounding", może to zadziałać.

Przepraszam bardzo, że nie przeczytałem podanego komunikatu. Trochę mi łyso... Zaloguj się może w singlu, a następnie dodaj swój sterownik do karty sieciowej do pliku /etc/modprobe,d/blacklist . Następnie wywołaj

depmod -a

i spróbuj wystartować system ponownie. Może zastyga ci system z powodu złego sterownika, ale do końca nie jestem pewien.

Macenty , na forum używamy polskich znaków (żźćąś itp.). Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.

(Macenty) #5

To bardzo prawdopodobne, albowiem na stronie ndiswrappera jest opisane, że komuś się udala instalacja takiej karty jak moja, ale na jakims innym. Niestety eksperyment z orginalnym nie wyszedł mojemu kompowi na zdrowie. Dzisiaj wieczorem wypróbuje Twoją metodę.

(Fisiu) #6

A co to za karta, podaj wynik polecenia

lspci -nn

Daj nam jeszcze info, jakiego rodzaju zabezpieczenia masz w AP (WEP?, WPA?).

(Dla Www) #7

Jak zrobić by działało - nie wiem

Jeśli jednak problem "włączenia" systemu

dalej jest aktualny to polecam ci uruchomienie jakiegoś Live CD i usunięcie kłopotliwej pozycji ze skryptów startowych:)

(Fisiu) #8

Chociaż swoją drogą, proces przechodzi w tryb pracy w tle. Więc teoretycznie powinien się system uruchamiać dalej. Ale widocznie jest jeszcze jakiś inny konfilkt...

Podaj więc szczegółów, co jeszcze zmieniałeś w sytemie przed "ostanim" restartem, jaką masz kartę sieciową?

Bez tego nikt Ci nie pomoże.