Problem z długim uruchamianiem komputera PRZEZ napęd dvd

Mam problem dotyczący nagrywarki dvd. Mam 2 napędy, jeden to nagrywarka cd a druga dvd i mój problem dotyczy tego, że nie mam tyle wtyczek molex aby obydwa napędy były stale podłączone i jak chce nagrać dvd to musze przepinać. Mam podpiętą nagrywarkę cd, ponieważ gdy podpinam dvd to komputer ładuje się duuuużo dłużej w momencie kiedy pojawia się logo windowsa i przewija się niebieski pasek. Normalnie przelatuje to około3 razy, a z nagrywarą dvd ok 20 jak nie więcej. Sterowniki są w obu napędach najnowsze, nie dawno były aktualizowane.

Proszę zmienić temat na konkretny, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN

  1. Po co Ci dwa napędy. Wystarczy nagrywarka DVD.

  2. Długie uruchamianie najprawdopodobniej wynika ze złej konfiguracji master/slave.

Właśnie w tym problem że chciałbym używać tego jednego dvd ale kiedy jest podłączony komputer uruchamia się (bez przesady) 5 razy dłużej… Normalnie jest to ok 30 sek (sprawdzałem :D) a z tym napędem około 4 min. może TROSZKĘ szybciej

Źle skonfigurowane zworki albo bios komputera.

Dysk podłącz do kanału pierwszego i ustaw go jako master. Nagrywarkę DVD ustaw jako master i podłącz ją do kanału drugiego oddzielną taśmą. W biosie odszukaj Standard CMOS Features (z reguły pierwsza opcja) i ustaw w ten sposób:

Primary Master: Auto (ew. wciśnij enter - wówczas bios powinien sam wykryć dysk).

Primary Slave: None

Secondary Master: CD/DVD ROM lub Auto.

Secondary Slave: None

Nie zapomnij zapisać zmian (F10).

Wypróbuje przy następnym uruchomieniu komputera i dam znać jak poszło :slight_smile: Wielkie dzięki

Więc jest tak: Do DVD przypiąłem tą taśmę która była w tym który działał dobrze, i teraz komputer uruchamia się w jakieś 37 sek. więc nie jest źle. A te ustawienia to ja mam tylko Primary Master ustawione na “Auto” (to jest po wciśnięciu enter) a tak to pisze “Not Detected”, a Primary Slave mam mój napęd, czyli “Lite-On SHW 16H5S”. Zostawić tak jak jest?

Może być. Jednak lepiej nagrywarkę i dysk podepnij oddzielnymi taśmami. Oba urządzenia ustaw na master.

Chodzi o dysk twardy?

Tak. Dysk twardy.

Dysk twardy nawet nie mam podpięty ta taśmą co dvd więc nie wiem za bardzo o co chodzi… :slight_smile: Jakbyś mógł wyjaśnić…

podlaczenie.jpg

Już prościej się nie da.

ok dzięki :slight_smile: