Problem z dołożeniem RAM - proszę o pomoc!

Witajcie.

od początku…

Moja płyta główna to Sis-755-A2. Na stronie producenta znalazłem informacje, że obsługuje kości maks. 2x1GB PC3200 400mhz. Takie zamówiłem. Dokładnie te: http://allegro.pl/nowa-pamiec-ddr-1-gb- … 79870.html

Przy wkładaniu ich do komputera piszczy co 3 sek., w ogóle się nie uruchamia. Monitor pozostaje w trybie oszcz. i nic się nie dzieje. Próbowałem różnych kombinacji, jedna kość, zamiana miejsc itp. i nic.

BIOS niby mam aktualny bo wersje 1.1c z czerwca 2005.

Pilnie proszę o pomoc!

Wypada wykluczyć opcję czy przypadkiem RAM nie jest poprostu wadliwy. A to można tylko testując go w innym podobnym komputerze.

Myślę, że RAM jest sprawny. Mnóstwo pozytywnych komentarzy na allegro jednak o czymś świadczą. No nic, pokombinuje jeszcze z aktualizacjami

Co mają aktualizacje do uruchamiania się komputera?

Wróć BIOS do ustawień domyślnych, a dopiero potem spróbuj włożyć nowe kości.

Jeżeli po włożeniu pamięci piszczy 3x to jest to wynik tego, że komputer nie widzi pamięci. Próbowałeś może podłączać “stare” pamięci? O ile posiadasz takowe :roll:

widocznie coś mają skoro po aktualizacji BIOS-u się udało… :wink:

pojawił się drugi problem. Komputer owszem, działa z jedną kością 1 GB (tą nową), ale gdy wkładam drugą (aby w sumie było 2 GB) to przy uruchamianiu piszczy co sekunde. A do cholery jestem pewny, że płyta powinna je obsłużyć dwie razem.

Jakieś pomysły?

Spróbuj w biosie ustawić cl na wartość 2.5. oraz Hz na mniejszą np. 333 (dot. zakładki pamięć oczywiście)

CL ustawione na 2.5, lecz zakres Mhz mam tylko do 200! :o Niżej jest kilka opcji, ale nie ma niczego powyżej 200 :o

Więc zacząłem kombinować z róźnymi biosami, ale i to nie pomaga. Prędkość nawet pojedynczej kości 512MB to 200Mhz :o

A zobacz ustawienia na auto - czy będzie tak samo

Na auto jest to samo. W CPU-Z pamięci są wtedy na max wartości, czyli 200.

Kombinacja 1024+512 działa prawidłowo?

Tak, działa.

A co najlepsze : wg tabel producenta, płyta jest w stanie obsłużyć kości dwustronne (czyli właśnie te dwie po 1GB), ale w trybie DDR333. Zaś kombinacja jedna dwustronna i druga jednostronna działa już normalnie w trybie DDR400.

Kombinowałem róźnie:

-1GB dwustronna + 512MB dwustronna - działa, ale max w 200Mhz

-1GB dwustronna + 512MB jednostronna - działa, ale max w 200Mhz

-512MB dwustronna + 512MB jednostronna - działa, ale max w 200Mhz

-1GB dwustronna + 1GB dwustronna - płyta piszczy z błędem RAM

Na liście w biosie w opcji “max memclock” mam tylko auto, 100, 133, 166 i 200. Wyższych wartości po prostu nie ma!

A taki mój pomysł…: czy znaczenie może mieć to, że na płycie jest Sempron 3000+? Ma on jakieś ograniczenia co do kompatybilności z pamięciami? Nic takiego w necie nie znalazłem co prawda, ale czy na pewno?

Ustaw max memclock na 166

Już to robiłem. Każda niższa wartość działa tak, jak powinna (tzn. włożone kości działają w tej częstotliwości - oprócz 2GB - piszczy). Ustawienia od opóźnień też zmieniałem. Od auto po 3.0. Nic nie pomaga!

Wszystko jest okej, w BIOSie ustawiasz taktowanie rzeczywiste pamięci. Natomiast efektywne = 2x rzeczywiste.

DDR-200/266/333/400 = 100/133/166/200 MHz (efektywnie 200/266/333/400 MHz)

Co do problemu, przetestuj pamięci (każdą z osobna w innym slocie) tym programem:

http://www.memtest.org/

Obie kości sprawne. I te nowe i te stare…

Dodane 16.01.2013 (Śr) 20:26

Ma ktoś jakieś pomysły? Marnuje mi się ta pamięć… #-o