Problem z dopasowaniem kolorów drukarki z podglądem

Witam,

Męczę się już jakiś czas z pewnym zagadnieniem poligraficznym. Z drukarni dostałem wydrukowane tam materiały i teraz małe ilości chciałbym wydrukować u siebie na domowej drukarce. Mam te same pliki.

Gdy drukuję te pliki to kolory są inne - nie chodzi mi o to, że zamiast czerwonego mam zielony, ale odcienie są inne. Sprawdzałem dla testów na drukarkach u znajomych i nadal nie ma tego samego odcieniu. W internecie poczytałem trochę o profilach ICC i zastanawiam się, czy w tym leży błąd. Nawet zainstalowałem sobie program Scribus , który służy zgodnie z opisem do edycji poligraficznej, ale mam problemy z jego obsługą.

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czy dobrze kombinuję z tym ICC, czy może jest prostsza droga niż taka zabawa?

Również, czy ktoś może mi wskazać jakiś dobry poradnik jak odpowiednio zmieniać profile ICC, żeby to co widzę pojawiło się na drukarce.

Będę wdzięczny za waszą pomoc.

Sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

To jakie kolory wyjdą ci w rzeczywistości na wydruku i jak będą blisko (lub daleko) od próbek wydruków z drukarni zależy w bardzo dużym stopniu od użytego tuszu oraz od tego na jakim papierze będziesz drukować.

Tanie tusze są rzadkie i nie dają takiej intensywności barw jak drogie tusze “foto”.

Podobnie tani byle jaki papier wchłania tusz o wiele bardziej od dobrej jakości papieru (znaczenie ma tzw. gramatura papieru) przez co wydruki wychodzą blado dosłownie i w przenośni.

Nie bez powodu zakłady poligraficzne używają wysokiej jakości tuszów foto i papieru foto.

Poza tym drukarki używane w profesjonalnych zakładach poligraficznych są nieporównanie lepsze od tych domowych co się oczywiście przekłada na jakość wydruku.

Możesz kombinować z ICC ale bez dobrego papieru i dobrego tuszu nie masz zbyt dużych szans.

Dzięki wielkie za te informacje. Papier mam o wiele lepszy niż ten z drukarni, ale na takiej jakości mi zależało. Musze jeszcze zaopatrzyć się w lepszy tusz i wtedy zobaczę.

A możesz mi podpowiedzieć w jaki sposób (o ile się orientujesz) jak zmienić ICC tak, żebym miał odpowiedni wydruk?

W drukarni drukują Ci w CMYKu a Ty pewnie drukujesz w RGB - jaka masz drukarkę?