Problem z dostępem do danych (system) na dysku


(Laszjwrz) #1

Witam. Podczas uruchomiania mam komunikat no device... dotyczący dysku twardego (w biosie figuruje jako MAXTOR[...]), a następnie opcje uruchomienia systemu (normalny, awaryjny, itp...). Bez znaczenia co wybiorę mam szybki blue screen, natychmiastowy restart i ciągle ta sama historia. Po podłączeniu dysku do innego komputera system uruchamia się normalnie do momentu wybrania konta użytkownika. O dalszej części nie wspominam, bo nie posiadam hasła do konta. Sprawdziłem zasilacz (kable zasilania) oraz SATA i te wydaja się być w porządku, bo sytuacja ciągle się powtarza. Co więc może być przyczyną usterki?

Pozdrawiam.


(FXJ) #2

Uszkodzone pliki bądź rejestr, systemowy. Zgraj dane z dysku na dysk przy pomocy botowanlego linuxa np Ubuntu. I nagraj od nowa system. Kiedy ostatnio formatowałeś z Ciekawości?


(Laszjwrz) #3

Myślę, że mogę skopiować pliki z "uszkodzonego" dysku na dysk drugiego komputera, z tym że nie mam płyty instalacyjnej Windowsa znajdującego się na tym kalekim dysku..


(FXJ) #4

Nie masz płytki? A masz naklejony certyfikat autentyczności? Jak nie to do sklepu po system lub www.ubuntu.pl (lub inny free OS).


(Laszjwrz) #5

Jeśli dociekasz tego, czy mój system jest oryginalny to nie masz się co martwić - nie toleruje piractwa, a już na pewno na poziomie systemów operacyjnych :slight_smile:

Dostałem od znajomego stary komputer, który był składany i były w nim wymieniane podzespoły, a także obudowa. Nie każdy zwraca uwagę na szczegóły i niestety certyfikat się zapodział razem ze starą obudową gdzieś na strychu. Aktualnie jestem poza miastem ponieważ studiuje, a w wolnym czasie moim zadaniem jest przywrócenie komputera do życia i dlatego zwracam się o pomoc. Posiadam płytę instalacyjną Windows XP Pro z mojego komputera stacjonarnego, jednak na dysku komputera z uszkodzonymi danymi zainstalowany jest XP Home. Czy da się z poziomu instalatora XP Pro naprawić istniejącą instalację XP Home bez formatowania dysku?


(Jjoasz) #6

wrzuc plytke ktora masz i odpal - po zaladowaniu sterownikow + f6 przy dyskach SATA , wyjdz z instalatora i spobuj sie zalogowac do systemu (jesli nie masz hasla do profilu, to mozesz probowac na admina... czesto puste jest 8) )

jesli dalej nic z tego, to reinstalacja - potrzebujesz klucza niestety, moze telefon do MS pomoze?

jesli dalej sie sypie, to z dyskietki odpalasz MHDD i robisz remap... najwyrazniej sypnely sie sektory na poczatku dysku, gdzie sa zapisane biblioteki ladowane na starcie systemu


(Laszjwrz) #7

Nie poszło. Tylko, że system startuje z rzekomo uszkodzonego dysku w innym kompie (tym moim). Czy przyczyną więc może być jakiś inny podzespół ze składaka? Może w biosie coś nie gra? Podczas wykrywania napędów miga szybko przed oczyma jakiś komunikat, ale nie jestem w stanie przeczytać z niego nic poza no raid..., bo zbyt szybko znika.


(Jjoasz) #8

kontroler w jakim trybie jest?

ustaw IDE dla pewnosci


(Laszjwrz) #9
>Primary IDE Master [TSSTcorpCD/DVDW]

>Primary IDE Slave [None]

>Secondary IDE Master [None]

>Secondary IDE Slave [None]

  HDD SMART Monitoring [Enabled]

Jak mam to rozumieć? Gdzie dysk twardy? EDIT: zmieniłem na IDE i mam teraz już

>SATA 1 [None]

>SATA 2 [MAXTOR STM325031]

System ładuje się prawidłowo. Udało mi się zrobić zdjęcie:

e6da2a55.jpg

Co to oznacza?


(Jjoasz) #10

masz dysk z napedem podlaczony na jednej tasmie?

daj dysk tam gdzie obecnie jest naped a naped podlacz do drugiego kontrolera, ustaw zworke na dysku w pozycji master, podobnie w napedzie (o ile zworka potrzebna, bo niektore dyski tryb master maja bez zworki)


(Laszjwrz) #11

Napęd DVD jest na IDE, a Dysk na SATA.


(Jjoasz) #12

co oznacza co na zdjeciu?

doinstaluj sterowniki kontrolera i kontroler mozesz przestawic na SATA/AHCI

ps. piszac nie widzialem edytu...


(Laszjwrz) #13

Jak doinstalować te sterowniki? Nigdy tego nie robiłem. W biosie w Onboard Device configuration mam SATA Controller Mode aktualnie na IDE , a do zmiany jest na RAID


(FXJ) #14

Jeśli uda Ci się odpalic system to programy jak Everest pokażą Ci klucz to sobie go spisz. Płytę XP Home można znaleźć w internecie wpisując sumy kontrolne oryginałów chyba że masz konto na MSDN,Technet-cie. Klucze od SP0 i SP1 działają na obrazie z SP3 w 50%. Z SP2 w 100%.

Aby zatrzymać komunikat wciśnij klawisz Pause/Break.


(Laszjwrz) #15

OK, teraz sprawy się maja tak: uzyskałem dostęp do konta, przeskanowałem Malwarebytes, i z 589 infekcji parę miał usunąć po restarcie, ale się nie uruchomił... Nie mam teraz dostępu nawet do biosu :expressionless: zero reakcji, zatrzymuje się zaraz po uruchomieniu. Jakieś sugestie? :slight_smile:

-- Dodane 17.12.2009 (Cz) 21:46 --

Prawdopodobnie zainfekowany był plik iyuv_32.dll lub vjoy.dll z katalogu C:\WINDOWS...

Jak z płyty instalacyjnej XP Pro odzyskać czysty plik? Podkreślam, że działania odbywają się na XP Home. Proszę o pomoc.