Problem z dostępem do danych (system) na dysku

Witam. Podczas uruchomiania mam komunikat no device… dotyczący dysku twardego (w biosie figuruje jako MAXTOR[…]), a następnie opcje uruchomienia systemu (normalny, awaryjny, itp…). Bez znaczenia co wybiorę mam szybki blue screen, natychmiastowy restart i ciągle ta sama historia. Po podłączeniu dysku do innego komputera system uruchamia się normalnie do momentu wybrania konta użytkownika. O dalszej części nie wspominam, bo nie posiadam hasła do konta. Sprawdziłem zasilacz (kable zasilania) oraz SATA i te wydaja się być w porządku, bo sytuacja ciągle się powtarza. Co więc może być przyczyną usterki?

Pozdrawiam.

Uszkodzone pliki bądź rejestr, systemowy. Zgraj dane z dysku na dysk przy pomocy botowanlego linuxa np Ubuntu. I nagraj od nowa system. Kiedy ostatnio formatowałeś z Ciekawości?

Myślę, że mogę skopiować pliki z “uszkodzonego” dysku na dysk drugiego komputera, z tym że nie mam płyty instalacyjnej Windowsa znajdującego się na tym kalekim dysku…

Nie masz płytki? A masz naklejony certyfikat autentyczności? Jak nie to do sklepu po system lub www.ubuntu.pl (lub inny free OS).

Jeśli dociekasz tego, czy mój system jest oryginalny to nie masz się co martwić - nie toleruje piractwa, a już na pewno na poziomie systemów operacyjnych :slight_smile:

Dostałem od znajomego stary komputer, który był składany i były w nim wymieniane podzespoły, a także obudowa. Nie każdy zwraca uwagę na szczegóły i niestety certyfikat się zapodział razem ze starą obudową gdzieś na strychu. Aktualnie jestem poza miastem ponieważ studiuje, a w wolnym czasie moim zadaniem jest przywrócenie komputera do życia i dlatego zwracam się o pomoc. Posiadam płytę instalacyjną Windows XP Pro z mojego komputera stacjonarnego, jednak na dysku komputera z uszkodzonymi danymi zainstalowany jest XP Home. Czy da się z poziomu instalatora XP Pro naprawić istniejącą instalację XP Home bez formatowania dysku?

wrzuc plytke ktora masz i odpal - po zaladowaniu sterownikow + f6 przy dyskach SATA , wyjdz z instalatora i spobuj sie zalogowac do systemu (jesli nie masz hasla do profilu, to mozesz probowac na admina… czesto puste jest 8) )

jesli dalej nic z tego, to reinstalacja - potrzebujesz klucza niestety, moze telefon do MS pomoze?

jesli dalej sie sypie, to z dyskietki odpalasz MHDD i robisz remap… najwyrazniej sypnely sie sektory na poczatku dysku, gdzie sa zapisane biblioteki ladowane na starcie systemu

Nie poszło. Tylko, że system startuje z rzekomo uszkodzonego dysku w innym kompie (tym moim). Czy przyczyną więc może być jakiś inny podzespół ze składaka? Może w biosie coś nie gra? Podczas wykrywania napędów miga szybko przed oczyma jakiś komunikat, ale nie jestem w stanie przeczytać z niego nic poza no raid…, bo zbyt szybko znika.

kontroler w jakim trybie jest?

ustaw IDE dla pewnosci

>Primary IDE Master [TSSTcorpCD/DVDW]

>Primary IDE Slave [None]

>Secondary IDE Master [None]

>Secondary IDE Slave [None]

  HDD SMART Monitoring [Enabled]

Jak mam to rozumieć? Gdzie dysk twardy? EDIT: zmieniłem na IDE i mam teraz już

>SATA 1 [None]

>SATA 2 [MAXTOR STM325031]

System ładuje się prawidłowo. Udało mi się zrobić zdjęcie:

e6da2a55.jpg

Co to oznacza?

masz dysk z napedem podlaczony na jednej tasmie?

daj dysk tam gdzie obecnie jest naped a naped podlacz do drugiego kontrolera, ustaw zworke na dysku w pozycji master, podobnie w napedzie (o ile zworka potrzebna, bo niektore dyski tryb master maja bez zworki)

Napęd DVD jest na IDE, a Dysk na SATA.

co oznacza co na zdjeciu?

doinstaluj sterowniki kontrolera i kontroler mozesz przestawic na SATA/AHCI

ps. piszac nie widzialem edytu…

Jak doinstalować te sterowniki? Nigdy tego nie robiłem. W biosie w Onboard Device configuration mam SATA Controller Mode aktualnie na IDE , a do zmiany jest na RAID

Jeśli uda Ci się odpalic system to programy jak Everest pokażą Ci klucz to sobie go spisz. Płytę XP Home można znaleźć w internecie wpisując sumy kontrolne oryginałów chyba że masz konto na MSDN,Technet-cie. Klucze od SP0 i SP1 działają na obrazie z SP3 w 50%. Z SP2 w 100%.

Aby zatrzymać komunikat wciśnij klawisz Pause/Break.

OK, teraz sprawy się maja tak: uzyskałem dostęp do konta, przeskanowałem Malwarebytes, i z 589 infekcji parę miał usunąć po restarcie, ale się nie uruchomił… Nie mam teraz dostępu nawet do biosu :expressionless: zero reakcji, zatrzymuje się zaraz po uruchomieniu. Jakieś sugestie? :slight_smile:

Dodane 17.12.2009 (Cz) 21:46

Prawdopodobnie zainfekowany był plik iyuv_32.dll lub vjoy.dll z katalogu C:\WINDOWS…

Jak z płyty instalacyjnej XP Pro odzyskać czysty plik? Podkreślam, że działania odbywają się na XP Home. Proszę o pomoc.