Problem z dostępnością miejsca, na dysku HDD

Posiadam dysk HDD 320GB, z czego dostępne jest ok 290GB. Mam dwie partycje, na której jest Windows, oraz druga partycja 20GB na dane. W chwili obecnej, ok 240GB mam wolnego miejsca.
Chciałbym zmniejszyć partycję na dysku “C” i zrobić kolejną, trzecią partycję, która miałaby ok 210GB.

Problem w tym, że w “zarządzaniu dyskami”, zmniejszyć mogę maksymalnie do 160GB, chociaż wcześniej mogłem zmniejszyć nawet do 220GB. W czym tkwi problem?

320 GB ≈ 298 GiB, więc może producent oszukuje mieszając system binarny i dziesiętny.


chociaż wcześniej mogłem zmniejszyć nawet do 220GB. W czym tkwi problem?

Fragmentacja plików na dysku i jakieś może są już “nieprzenośne”.

W tym, że zawartość partycji C została w międzyczasie “rozstrzelona” (a pliki pofragmentowane) na skutek normalnej pracy systemu, na dużej powierzchni tej partycji.
Radzę zmniejszyć partycję C tak, jak zezwala Zarządzanie dyskami (obrazek).
Na utworzonym “Nieprzydzielonym obszarze” (wypadnie między C i D) utworzyć tę trzecią partycję, a następnie poszerzyć ją do żądanej wartości, ale już przy pomocy programu, np. Easeus Partition Master, zabierając nieco obszaru partycji C.

@Astor444 Dzięki za pomoc. Utworzyłem partycję 220GB, programem Easeus Partition master.