Problem z dostępnym RAM w PC


HARDWARE:
•Motherboard -ASUS M5A97 R2.0
•RAM - 2x GoodRam 8GB DDR3 1600MHz PC3-12800 DIMM BOX CL11
1xGOODRAM 4GB (1x4GB) 1333MHz CL9 i 1x ADATA 2GB DDR3 PC3-10600U 1333MHz PC
•CPU - AMD Fx 8350 Am3+
•GPU - ASUS Radeon RX 560 4GB
•Housing-Genesis titan 550 plus
•HD -Toshiba 1TB
•System - windows 10
tak jak na załączonym obrazku nie mam dostępu do całego ramu w komputerze co z tym zrobić ??

Rozpisz to tak jakoś konkretnie na moduły, bo nijak mi nie wychodzi kombinacja 22 GB RAM + 2 GB RAM.

Np. 8+8+4+2
16GB DDR3 UDIMM chyba nie były dostępne, albo były bardzo rzadko spotykane.

8+8+4 = 20 < 22

1 polubienie

sorka bład mały mi sie wkradł 2x GoodRam 8GB DDR3 1600MHz PC3-12800 DIMM BOX CL11
1xGOODRAM 4GB (1x4GB) 1333MHz CL9 i 1x ADATA 2GB DDR3 PC3-10600U 1333MHz PC

Rozpisz jak je masz obsadzone w bankach, następnie wciągnij pamięci 4 GB i 2 GB i zobacz co pokaże ci system.

W ogóle zrezygnuj i wymontuj pamięci 4 i 2 GB, bo Ci tylko zwalniają sprawność.
Te 8 GB GoodRamy wstaw w sloty 2 i 4 (instrukcja!), patrząc od strony procesora, i będzie git.

2 polubienia

te kości po 8 giga w bankach tak wsadzone żeby działał Dual Channel
tak czyli dwie pozostałe

Tak są wsadzone jak mówisz

Witaj.

Napisz jeszcze jaką masz wersję BIOS

I dobrze! Ale wymontuj te 2 i 4 GB, uruchom komputer i sprawdź parametry. Na początek te parametry, które podałeś na wstępie, czyli dostępność pamięci.

1 polubienie

American Megatrends Inc. 1503, 16.01.2013

Bardzo często tak się dzieje też gdy jedna z nóżek nie styka w gnieździe. Przerobiłem już kilkanaście sytuacji w których kombinowałem z modułami RAM, a okazało się, że komuś zgięła się nóżka przy wsadzaniu CPU i efekt był dokładnie taki jak tutaj, widział np. 16GB RAM a dostępne było tylko 8. Nie zaszkodzi sprawdzić.

1 polubienie

Jeszcze mozna sprawdzic program cpu-z. Menager urzadzen :slight_smile:

Wpisz w pasek wyszukiwania polecenie msconfig i uruchom jako Administrator, przejdź na zakładkę Rozruch, tu wybierz Opcje zaawansowane i zahacz Maksymalna pamięć w tym miejscu powinna się pojawić właściwa wartość pamięci ram jaką posiadasz. Jak wartość wskoczy, możesz odznaczyć opcję Maksymalna pamięć(wartość nie powinna zniknąć) zatwierdzasz Ok i Zastosuj a potem wybierasz Uruchom ponownie. Po ponownym uruchomieniu systemu ilość zainstalowanej i dostępnej pamięci powinna się zgadzać.