Problem z drugim dyskiem (jeden SATA, drugi ATA)

Problem jest następujący. Kumpel zakupił nowego kompa. Dysk to Segeate Barracuda 7200.9 SATA II 80GB, a płyta główna to gigabyte 8I945PL-G http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=23378 Chciał podłączyć stary dysk, bodajże Samsunga 80GB ATA. W tym właśnie momencie pojawił się problem, bo komp nie wykrywa dysku, na tych dwóch kontrolerach IDE (na zdjęciu płyty te zielone). Gdy podłączył dysk do tego czerwonego kontrolera (do niego podłączona jest nagrywarka DVD) to działa ale nie ma gdzie tam przymocować dysku. Próbował w biosie ustawiać kontrolery ale nic to nie dało. Ma ktoś może jakiś pomysł co jest przyczyną?

Nie rozumiem, co to znaczy, że nie masz gdzie przymocować dysku ??

Do płyty chcesz go mocować, czy co… ??

A dysk jest widoczny pod kontrolerem “czerownym” bo akurat jest to ATA 100, jak widać pod ATA 133 (zielone) masz problem albo z powodu dysku albo z powodu taśmy.

:okulary:

Nagrywarke daj niżej a dysk na najwyższą przegrodę na hdd i taśmy starczy. No chyba ze kupisz inna tasmę. :slight_smile:

Te gniazda ATA133 są do Raidu IDE i tu nie podłączaj dodatkowego dysku ATA - trzeba skonfigurować ten kontroler w biosie - opis w książce do płyty głównej.

Najlepiej podłącz go razem z nagrywarą do gniazda czerwonego IDE ATA100 (standard) jako Slave.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381