Problem z drugim monitorem

Dzień dobry, mam problem z monitorem który podłączam do laptopa żeby służył jako drugi monitor. Sam monitor jest już trochę leciwy i ma tylko wyjście vga i używam przejściówki z vga na hdmi aby go podłączyć do laptopa. Problem leży w tym że gdy go podłączę to wszystko pięknie działa a gdy np. na następny dzień włączam laptopa na nowo i wszystko zostaję podłączone jak było to monitor pokazuje brak sygnału i nic nie pokazuje dopóki nie odłączę i podłączę kabla do laptopa jeszcze raz. Taka sytuacja ma miejsce za każdym razem jak na nowo włączę laptopa. Co mogę z tym zrobić i gdzie szukać problemu?

Poszukaj sobie jakiegoś używanego monitora:
https://allegro.pl/oferta/monitor-dell-p2317hf-15589909443

To dziwne zjawisko, na pewno sprawdziłeś czy kable są dobrze podpięte? Może używasz felernej, taniej, chińskiej przejściówki która może mieć takie kaprysy. U mnie gdy miałem taką, to obraz był cały różowy, miał paski i migał.

Proponuje zaktualizować sterowniki, ustawić twój monitor jako główny, tak aby za każdym razem obraz był wyświetlany tylko na twoim monitorze, a ekran w laptopie ma być wyłączony. Jeżeli to zadziała, prawdopodobnie jest to wina przejściówki, kabli albo zbyt starego monitora. Wtedy polecam kupić nowszy model, który już obsługuje standard HDMI, bo z przejściówkami to naprawdę bywa różnie…

Nie pomyślałem żeby dopisać tego do tematu ale gdy tego samego monitora używam do drugiego komputera tylko że stacjonarki to za każdym włączeniem wszystko działa, taka sytuacja jak opisana wyżej jest tylko gdy go podłącze do laptopa. Wiele lat korzystałem właśnie z tej przejściówki tylko że do stacjonarnego i wszystko było i dalej jest okej i w tym problem.

Domyślam się, że ma wejście VGA (D-SUB), a przejściówka jest z HDMI na VGA (a nie „z vga na hdmi”).
A próbowałeś kliknąć w Wykryj ?
Ustawienia → system → Wyświetlacz:

image

To jak już przy tym jesteśmy, to może warto dopisać co to konkretnie za laptop, i co to konkretnie za monitor? :wink:

Monitor to benq g2225hda
Laptop to dokładnie Gigabyte A5 (K1-AEE1130SD)

A przejściówka wygląda mniej więcej tak

Czy to jest wersja z DVI-D czy bez?

Jest tylko VGA

To podtrzymuję moją pierwszą myśl :wink:

Ja mam 2 monitory VGA i działa każdy podłączony laptop po hdmi.
Konsola też działa jak należy.

Wydaje mi się że wina leży po stronie laptopa bo jeżeli monitor podłączony dosłownie tym samym do komputera działa idealnie no to nie ma co szukać winy tutaj. Może laptop odcina zasilanie na wejście hdmi? Ciężko mi powiedzieć dlatego pytam tutaj

Pożycz z okolicy monitor na HDMI to może się wyjaśni, możesz odpiąć nawet główny od PC jak ma HDMI i zrobić testy.

Być może jak zrobisz testy dzisiaj to nie będziesz czekać na eksperta od oszczędzania energii w laptopach (chyba, że ten ekspert poradzi jak zabronić takiej oszczędności na poziomie Windows lub Biosu/UEFI).