Problem z DVD w laptpopie Fijutsi-Siemens

Witam

Koleżanka ma problem bo od jakiegos czasu nie dziala jej dvd w laptopie, z tym że nie napęd nie czyta tylko płyt dvd - tylko same CDki czyta. Jak wkładam dvd to niby coś wykrywa ale nazwa napędu zmienia się na CD i nic nie widzi.

Czy w tych dvd są zamontowane dwa mechanizmy - jedno od DVD a drugie od CD i np. jedno padło wiec działa i przestawia się tylko na te działające? bo za bardzo się na tym nie znam? jest takie coś możliwe?

Nadmienię że system świeżo po formacie (bo już potrzebował), przed też się tak działo i myśalłem że może coś z systemem i po formacie będzie ok, ale to samo :confused:

Spotkał się ktoś z czymś takim?

Proszę o pomoc.

Urządzenie fizycznie jest jedno czyli i do obsługi CD i DVD !

Może to kwestia wgrania nowego firmware do tego dvd?/

Miałem kiedyś podobny problem z napędem DVD-Rom w PC. Napęd czytał tylko tłoczone płyty CD, zarówno nagrywane CD jak i wszystkie rodzaje płyt DVD nie były widziane przez napęd. Pomogło przeczyszczenie oka lasera: pałeczką higieniczną i spirytusem (tylko nie denaturatem bo pozostawia smugi od barwnika). Płyty CD i DVD odczytywane są za pomocą wiązki lasera o rożnej długości, zabrudzenie optyki może być przyczyną odczytu tylko jednego rodzaju płyt. Ponieważ to laptop, to masz uproszczone dojście do optyki napędu więc czyszczenie jest dziecinnie proste ;).

Możliwe jest też, że laser się po prostu wypalił… jak stary jest ten laptop?

Laptop ma ok 2 lat.

Dzieki za rady, spróbuje najpierw przeczyścić napęd płytą czyszczącą bo kumpel taką posiada.

przeczyść ale lepiej kup zestawik do czyszczenia lasera specjalna płyta i coś tam jeszcze (to jest w komplecie), jest możliwość że laser padł lub przypadkowo został uszkodzony