Problem z dyskami ata i sata

mam problem z dyskami a mianowicie nie moge jednego z dyskow ustawic jako systemowy .sprawa wyglada tak jeden dysk mam ata 80 gb i na nim jest zainstalowany win7 32 a drugi dysk to sata 750 gb i na nim win7 64 problem polega na tym ze jak odlaczam dysk ata 80gb system nie chce wystartowac i pojawia sie ntldr i nalezy wtedy restartowac komputer

Adriann77 , Proszę o zmianę tytułu na bardziej konkretny.

Użyj opcji zmien.gif

Pomocne może być zapoznanie się z TYMI informacjami.

Ile masz tych dysków? I czy na pewno o dyski chodzi czy partycje?

dwa dyski pierwszy to ata 80 gb a drugi to nowy na sata 750gb na pewno o

dyski

Ten 750 zworka powinna być ustawiona na master

Przy SATA? Gratuluję pomysłu :wink: Do tego pisał, że przy obu podłączonych komputer działa prawidłowo a problem ma po odłączeniu jednego z nich.

A czy jak startuje system masz wybór systemu .

Czyli masz 2 systemy na różnych hdd.

na sata nie ma zworek bios jakos automatycznie to robi ata mam na master .jak oba dyski mam podlaczone tak wyskakuje wybor ktory system odpalic chodzi o to ze jak stary ata odlaczam z nowego sata nie odpali

Problem Autora polega na tym, ze na dysku ATA mial najpierw zaistalowany system, potem dokupil dysk SATA i zainstalowal nowy OS… jaki wniosek? na dysku ATA zapisany jest tzw. bootloader, czyli w pierwszym sektorze zapisane jest z jakiego dysku startuje system/systemy - bez tego dysku (informacji) nie ruszy zaden system na zadnym dysku… poza 80-tka

komenda fixboot i fixmbr z konsoli odzyskiwania powinna zalatwic sprawe odpalania systemu 64bit 8)

ok tylko jak wejsc w takowa konsole?

Uruchomić komputer z płytki instalacyjnej Windows 7 i wybrać opcję naprawiania komputera.

Jeśli w biosie masz ustawiony ten 80-ka jako pierwszy (ustaw jako drugi).Zmień także w tym dysku ATA w panel sterowania-narzędzia administracyjne-konfiguracja systemu-rozruch i wybierz ten który ci pasuje.Czyli x86 lub ten x64.W ten sposób wybierasz który chcesz używać.

tak mi nie chce isc nie wiem czemu

Dodane 25.01.2011 (Wt) 16:57

w biosie mam ustawina 80-tke jaka pierwsza ale jak zmienie ja na druga to jest to samo

Dodane 25.01.2011 (Wt) 16:59

nowy sata mam ustawiny jako aktywny i rozruchowy ale to rowniez nie rozwiazuje problemu

No jak w tym ATA ustawisz system domyślny ten x64 musi startować.W biosie kolejność botowania dysków zmień.

1.ten SATA

2.ten ATA

Zrób z tą zakładką rozruch to co pisałem.

Dodane 25.01.2011 (Wt) 17:16

Jak będziesz w tym systemie domyślnym czyli tym x86 to zaznacz w zakładce rozruch ten drugi nie domyślny.Potem zastosuj,restart.Powinien zadziałać.

na ata mam win 7 x86 na sata win7 x64

Dodane 25.01.2011 (Wt) 18:03

i wlasnie ten win7x64 mam ustawiony jako domyslny

problem w tym, ze zapis o tym fakcie jest na niewlasciwym dysku… 8)

Uruchom dysk instalacyjny opcja napraw komputer.W zakładce rozruch jest też opcja usuń.Chociaż NIE POLECAM TEGO ROBIĆ.Mam cię rozumieć że chcesz usunąć tego x86 z kompa.

niekoniecznie usunac x86 chce zeby startowalo z sata a ata jest mi zbedny tak naprawde

No to jak ustawiłeś rozruch ten x64 jako domyślny to on nie uruchamia się pierwszy?