Problem z dyskami po zamontowaniu ssd na m2

Dobry wieczór wszystkim użytkowników, piszę z następującym problemem bo jak długo żyję nigdy się z nim nie spotkałem. Jako że jestem użytkownikiem który lubi mieć mieć więcej miejsca na dysku niż powinien to sprawiłem sobie nowy dysk ssd na złącze m2 o wielkości 255 GB, jakie było moje zdziwienie gdy po zamontowaniu straciły mi się inne dyski na złączach sata(dwa dyski HDD oraz jeden SSD). Restartowałem bios do wartości domyślnej, sprawdzałem w biosie czy dyski są wykrywalne(płyta ich nie widzi) a także sprawdzałem w systemie za pomocą diskmgmt(system też ich nie widzi). Może ktoś ma pomysł co się stało i jak wybrnąć z tego embarasu? Szukałem w google ale jedyne co mi wujek podpowiada to scenariusz gdzie nowy dysk nie jest widoczny a nie stare. Za wszystkie odpowiedzi dozgonna wdzięczność :slight_smile:

Jeśli to płyta na chipsecie B450, to odpowiedzi szukaj w instrukcji płyty głównej

Jak wyżej - płyty B450 bardzo często (moja na pewno i kilka innych MSI też) wyłącza zwykle dwie ostatnie SATy jak podłączysz M2. U mnie jest 6 SATA, po podłączeniu M2 mam tylko 4 (5 i 6 są out). Pamiętaj aby sprawdzić na płycie numerki tych gniazd i podłączyć dyski/napędy pod właściwe numerki.

Szczegółów szukaj w instrukcji tak jak napisał gom1. Nie wiem ile masz złącz więc nie sugeruj się moim wpisem jeśli chodzi o numerację złącz. Ale uspokajam że nic nie zepsułeś/spaliłeś - to normalne :slight_smile:

Ten dysk to zwykły dysk SATA (nie NVME) i po podpięciu go blokowane są niektóre porty SATA. Jakie? Musisz doczytać w instrukcji swojej płyty. Tak się dzieje na wszystkich płytach. U mnie jest tak: