Problem z dyskami

Witam, mam mały problem.

Właśnie zakupiłem nowy dysk:

Seagate Barracuda 7200.10, 250 GB, Serial - ATA II, 16 MB

Chcę go podpiąć do płyty głównej jako dysk Master, natomiast mój poprzedni dysk jako Slave (lub odwrotnie), gdyż chciałbym przenieść dane z poprzedniego dysku. Stary dysk to: Western Digital WD800, 80 GB. Problem tkwi w tym, że bios wykrywa oba dyski ale tylko jeden jako slave lub master (ten stary), natomiast ten nowy dysk wykrywa tylko jako SATA I.

Czy jest możliwość przełożenia zworka na nowym dysku w ten sposób, żeby wykryto go w slave bądź Master? Na dysku nie ma opisanego ustawienia zworka do tych pozycji tylko do predkości 1,5 Gb/s lub 3 Gb/s (SATA I i SATA II).

Płyta główna to:

ASUS M2A-MX

CHIPSET AMD 690V

Złącza zewnętrzne

Złącza PCI 2

Złącza PCI-E 16x 1

Złącza PCI-E 1x 1

Złącza USB 2.0 10

Dodatkowe inforamcje o portach USB 2.0 • 4 x USB 2.0 (tylny panel)

• 6 x USB 2.0 (opcja)

Złącza FireWire (IEEE 1394) 0 szt.

Obsługa pamięci masowych

Układ RAID 4xSATA

Maksymalna ilość urządzeń ATA 2 szt.

Maksymalna ilość urządzeń Serial ATA 4 szt.

Szybkość interfejsu dysków ATA 133 MB/s

Szybkość interfejsu dysków Serial ATA 300 MB/s

normalny stan rzeczy stary dysk masz podłączony do portu IDE (ATA) a nowy do SATA możesz jedynie przestawić w biosie aby wykrywało dyski SATA jako IDE

no dobra, ale gdzie tu tkwi problem, pod jeden port SATA można podpiąć tylko jeden dysk i nie ma tu podziału na master/slave…

No to w takim razie co powinienem zrobić żeby czytało mi oba dyski?

A podzieliłeś dysk na partycje, a potem je sformatowałeś?

VISTA: viewtopic.php?f=7&t=177321&p=1194841&hilit=formatowanie#p1194841

XP: viewtopic.php?f=7&t=953&p=5519&hilit=formatowanie#p5519

Możesz użyć programu GParted: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=19 … ed+0.3.411

Tak, wszystko jest sformatowane i gotowe do użycia… :slight_smile:

Jeżeli Masz XP, to czy zainstalowałeś Service Pack 2?

Ale co Ty w ogóle chcesz uzyskać?? Chcesz żeby dysk sata startował jaką pierwszy tak?? Chcesz miec na nim system etc?? Jeżeli tak to musisz ustawić w biosie żeby dysk sata był startowany jako pierwszy dysk. Dyski SATA nie mają czegoś takiego jak master czy slave:)

TAK, wszystko jest gotowe :slight_smile:

No chcę żeby jeden dysk (sata) byl jako glowny i zeby z niego startowal, system jest na obu taki sam (XP + SP2)

Jak to ustawic w biosie?

No własnie, też mi sie tak wydawało ale nie bylem pewien (zielony) :smiley:

No to ustaw w Biosie priorytet startowania z tego dysku. Szukaj czegoś w rodzaju Hard Disk Boot Priority. Znajduje się to zazwyczaj w oknie Advanced BIOS Features (to jest przykład z Biosu Awarda).

Nie znalazłem czegoś takiego niestety ;/

Na dysku SATA Ustaw Cable select http://pl.wikipedia.org/wiki/Cable_select a w opcjach Bootowania Harddisc Primiery ustaw jako pierwszy ten dysk który ma być czytany jako pierwszy lub skorzystaj przy uruchamianiu z komputera jak tylko się ukaże bios z F8 Boot Menu w Asus-ach, ale nie wiem czy wszystkich jest to F8 i wskaz dysk który ma być czytany

Albo funkcji podobnej do , First Boot Device" i tam musisz ustawić żeby dysk sata był dyskiem startującym…

Gdzieś Ty widział na dysku SATA taką opcje?? :roll: :roll: :roll:

Sprawdziłem manual do płyty. U góry Masz zakładki. Przejdź na Boot.

Tam Masz Boot Device Priority. Wchodzisz i Masz 1st Boot Device, 2nd itd Tam ustaw ten dysk jako pierwszy.

Dziękuję Wam serdecznie:

devil33 - za szybką odpowiedź,

jarekm26 - za trafne uwagi,

cosik_ktosik - za ciągłą pomoc, która doprowadziła do sukcesu,

Angelo_7 - j.w.,

dekanet - za naprowadzenie na dobrą drogę

:slight_smile:

Udało się… :slight_smile:

ODPOWIADAM CI NA DYSKACH MAXTOR

120 GB MIAłY TAKA OPCJE I INNE TEGO PRODUCENTA I TO Są DYSKI SATA

W takim razie pokaż :slight_smile: Jak zobacze to uwierze :slight_smile: :slight_smile: Po za tym pamiętaj, że on wyraźnie napisał, że ma dysk SATA II od Seagate

Hej to nie ja używałem słów, nie mnie cytujcie. To pisał Angelo_7 , ale się z nim zgodzę. Ja też nie widziałem tego na dyskach SATA