Problem z dyskami

Kupiłem nowy dysk twardy SATA. Podłączyłem go do komputera i wszystko działało. Zainstalowałem na nim Windows Vista. Mam też inny dysk - ATA, który próbowałem podłączyć, tak aby mieć 2 dyski. Problemy się zaczęły jak miałem podłączone już te 2 dyski i włączyłem komputer. Nie wykrył tego nowego tylko stary. Ale to nic. Pomyślałem sobie, że to wina zworek albo coś. I do teraz (już jakieś 2 tygodnie) nie mogę poradzić sobie z tym dyskiem (nowym, stary cały czas działa). Ani nie chodzi razem ze starym, a ni nawet sam, jako 1 dysk w kompie. Myślę, że aktualizacja BIOSu tu nic nie pomoże, bo skoro wcześniej ten nowy dysk działał… Proszę o pomoc. Ze zworkami zrobiłem co się tylko da. Wszystkie kombinacje. Dysk chyba jest sprawny, bo jak pracuje na starym i mam podłączony nowy to jest ciepły. Czyli coś tam pracuje, ale nie talerze. No trochę pomieszałem, lecz proszę o pomoc, wydaje się mi że to jednak coś z ustawieniami w BIOSie tylko, że ja na BIOSie sie nie znam :confused: . Płyta główna ASUS P4V8X-X, a ten nowy dysk Maxtor DiamondMax Plus 9 80 GB. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

napisz w jaki spsób masz podłączone :?: czy BIOS wykrywa :?:

BIOS nie wykrywa. Dysk ten nowy mam podłączony tak jak powinien być, czyli kabel SATA i zasilanie, jeżeli o to ci chodzi.

To oczywiste że jak podlancza się nowe urządzenie to trzeba je aktywowaćw biosie, no chyba że bios ma ustawienia autowykrywania, ale to zdarza się bardzo żadko.

a więc? czy mogę się dowiedzieć jak włącza się opcję autowykrywania czy będziesz się pysznił tą informacją ? :wink:

włączy kontroler SATA

musisz wejść do biosu i odpowiednio skonfigórować kanały ATA i SATA , jeżeli na ATA masz system to musi być ustawiony jako primary a SATA jako dodtkowy dysk (bez systemu) jako sekundary lub auto mode , niestety nikt nie jest jasnowidzem i nie wie jakie opcje ustwień posiada bios twojej płyty , jeżeli na tej SATa w dalszym ciągu jest zainstalowana Vista to wyłącz w biosie kanał ATA a pozostaw załączony tylko SATA , jeżeli dysk sprawny powinien go bios wykryć i załaduje się Vista

e25255d7bab02d43.jpg

Jeżeli oba dyski są sprawne to w przypadku takiego mixa (ATA SATA) wszystko zależy od ustawień kanałó w biosie. Aha dysk SATA najlepiej bez zworek.

Zbych: mam zupełnie inny BIOS niż ten na foto

De Niro: mam włączony kontroler SATA

Złączono Posta : 14.10.2006 (Sob) 16:35

co moge jeszcze zrobić??