Problem z dyskiem 120gb wyświetla 80gb

Przepraszam że zasmiecam forum ale sprawa jes bardzo ważna ponieważ mam problem z dyskiem juz od dawna i niewiem co ma zrobić. poprstu mam dysk samsunga 120gb a wyświetla wszędzie nawet w biosie 80gb i tyle moge użytkować pisałem kiedyś o tym na tym forum oto link do tamtego tematu i nic napisali mi żemam sformatować z fat32 na ntfs i tak zrobiłem ale dalej to samo: viewtopic.php?f=2&t=175098&st=0&sk=t&sd=a

tam jest wszysztko napisane a tu screen z z zarządzania komputerem problemy są z dyskiem “0” http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 73e42.html.

moja konfiguracja to

epox ep-8krai

dysk samsung sp1213n “0”

a drugi dysk segate st380013 “1” z tym dyskiem nie mam problemów

procesor athlon xp 2500+

Kontroler IDE VIA Bus Master IDE Controller

PROSZE O POMOC! !!

Spróbuj odłączyć tamten dysk a zostaw tylko ten co go nie czyta całego i zobacz co będzie.Upewnij się że zworka jest identycznie(!) jak jest pokazane na dysku(a przynajmniej powinno być) na masterze a jeśli podłączasz ten drugi dysk to musi być na slave.Z resztą możesz dać zdjęcie jak masz ustawione zworki.

Użyj HD Tune i sprawdź informacje health: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … +Tune+2.55

Jak Masz ten dysk ustawiony w biosie? Jeżeli jest na auto to jakie informacje o nim BIOS podaje?

Dysk podpięty tak na taśmie:

I kanał IDE, zworka na dysku ustawiona na Master ( opis ustawienia na dysku), wepnij na ostatnią wtyczkę taśmy - dysk sam na taśmie.

Taśmę sygnałową zastosuj nową 80 żyłową i dobrze załóż.

viewtopic.php?t=42381

Teraz reset biosu dowolna metoda, najlepiej baterią lub zworką - komputer wcześniej odłącz od zasilania 230 V, ustaw ponownie i zapisz Save.

Pomoc instrukcja do płyty głównej.

I teraz start i zobacz jak bios wykrywa dysk przy starcie, czy jako 120.

Jak to samo pobierasz narzędzie producenta dysku i testujesz dysk .

Jak trzeba usuwasz wszystko co na dysku narzędziem producenta dysku - zerowanie/wymazanie, załóż ponownie partycje i sformatuj instalatorem z XP.

Jak dalej pokazuje 80 GB, dysk uszkodzony, albo to faktycznie jest dysk 80 GB, a coś jest z firmware dysku.

http://forum.idg.pl/lofiversion/index.php/t10073.html

Jak narzędzie producenta pokazuje dysk 120 GB, aktualizacja biosu płyty, bo może tu problem.

zrobiłem tak jak mi kazaliście i dalej pisze że mam 80gb a i odkryłem że gdy zainstalowałem system na dygim dysku niemusze wkładać płytki z windowsem a jak podłanczam ten dysk samsunga to chce botować z płytki pomimo że ma startować z dysku a jak niewsadze płytki to nieche mi się uruchomić zresztą pisałem o tym na tym forum a jak teraz mam ten segate to działa o wiele lepiej chyba odam ten dysk samsunga do balty do naprawy (chodzi mi o dr. pc) jak nienaprawią to nic niepłace ale wielkie dzięki za to że pisaliście i chcelisci mi pomóc :smiley:

Ja bym na twoim miejscu sprawdził, czy nie jest ustawiona zworka na tym dysku ograniczająca jego rozmiar (w Samsungach nazwa się to Limit Capacity to …GB). Na etykiecie przyklejonej na dysku powinno być więcej informacji na ten temat (u mnie jest wszystko napisane - jest również taka opcja z tym że limit wynosi 32GB a dysk ma pojemność 40GB) :wink:

guig próbowałęm na wszystkich 4 zwrokach na master slave i tak dalej u mnie tez ta 3 zworka ograniczała do 32gb a tak cały czas miałem na master i nic

mam ten sam dysk samsung 1213n i nie mam z nim żadnych problemów wydaje mi się że zły firmware jest wgrany

A jak pokazuje pojemność dysku narzędzie producenta dysku ?

nie dostałem z dyskiem płytki ale ściągnołem z tego linku co mi dałeś i tam tez pisze 80 gb

Czyli albo:

  • dysk ma faktycznie 80 GB i jest błąd w opisie dysku.

  • dysk był częściowo uszkodzony i zrobiono ze 120 GB dysk 80 GB.

  • lub coś nie tak z firmware dysku.

Może sprawdź jeszcze na jkaimś inym komputerze(podłączając go za slave’a) ile wykryje pojemności(?).

napewno jest coś nie tak z firmware dysku dysk niebył nigdy uszkodzony kupiłem go nowy i działał zaczołem się bawić zworkami bo niechciał mi się odpalić a winą był kabel a ja myślałem że ze zworkami i przekladałem i zablokował mi dostęp do 40gb