Problem z dyskiem bios widzi system nie

Gdy chce zainstalowac windows’a na laptopie pisze ze nie znaleziono dyskow twardych na komputerze, a w biosie widze moj dysk. O co tutaj moze chodzic?

Zapewne chcesz zainstalować Windows XP a w komputerze jest dysk SATA?

System może byc dowolny, a dysk to chyba sata.

Ja daję głowę że sata i dlatego nie widzi. Wystarczy jednym programem … (i tu pustka w głowie) dograć sterowniki do sata i wykryje dyski.

Tak zgadza sie to dysk sata, sprawdziłem. Ale instalująć linuxa można te sterowniki dograc? bo wiem ze w windowsie jest taka możliwosc

Skoro to laptop, to w biosie przestaw tryb sata/ide na “compatible” lub coś w tym stylu.

Gdzie to może być? bo nie widze tego…

napisz jaki laptop i jaki bios na początek, bo tu wróżyć z postów niewiele osób umie… :slight_smile:

Laptop to asus s96sp , a bios to s96s acpi bios revision 0701

milek97 ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

to jest kadlubek, wiec nie będzie pomocy na stronie asusa, ani manuala. wciskasz f2, wchodzisz do biosa i sprawdzasz co tam masz. odnajdujesz albo to, co kolega napisał (ide sata compatibile) albo wyłączasz ahci w lapku (inna opcja) lub tez bierzesz nlite i scalasz do swojej wersji Windowsa odpowiednie sterowniki do sata.

A gdybym chciał zainstalowac linuxa? Nie lubie windowsów

linux nie powinien mieć jakichkolwiek problemów z nie wykrywaniem dysków na tym sprzęcie.

Właśnie gdy chce zainstalować linuxa to jest konsola a nastepnie jakies bledy wyskakuja, podejzewam ze jest to problem z dyskiem, mozna to jakos sprawdzic?

oczywiście ze można. podaj model dysku twardego.

dysk to toshiba mk3252gsx

tu masz programy do przeprowadzenia testów. skoro nie możesz przejść ani do win, ani do linuxa, użyj tych pod DOS. możesz również użyć Parted Magic do przeprowadzenia testów.

Z dyskiem wszystko dobrze, nawet nie bede sprawdzał ponieważ działa. Ale czemu np. linux nie może sie zainstalowac? cały czas jest napis ready w konsoli

tak na odległość ciężko określić czemu, bo problemy mogą być różne, a czasem np. skutkuje zwykłe czekanie kilka dobrych minut. jaka dystrybucje linuxa chcesz zainstalować?

Próbowałem z linuxem mint i ubuntu, ale może byc jaka kolwiek, ale najlepiej zeby była prosta w obsludzie.